Jacek Kmiecik
Amerykani Noah Lyles, mimo wypadku, wygrał półfinał 200 m i w piątek wystartuje w finale EPA/PAP
Amerykański mistrz świata na 100 m Noah Lyles uległ wypadkowi, jadąc samochodem elektrycznym przed półfinałami mistrzostw świata na 200 m w Budapeszcie. W drodze na stadion Nemzeti Atletikai Központ (Narodowego Centrum Lekkoatletycznego) zderzyły się dwa pojazdy, a w jednym z samochodów podróżowali uczestnicy jednego z biegów.

W wyniku zderzenia z pojzdu obrżenia odniósł ochroniarz, a jamajski biegacz Andrew Hudson dostał odłamkiem szkła w oko. Sprinter potrzebował pomocy medycznej.

yahoo.com
yahoo.com

Lyles w półfinale pierwszy, a Hudson odpadł

Rozpoczęcie biegu z Noahem Lylesem i Hudsonem zostało opóźnione o 20 minut. Lyles ostatecznie zajął pierwsze miejsce, a Hudson był piąty i nie dotarł do finału.

O Lylesie mówiono po raz pierwszy siedem lat temu, kiedy został mistrzem świata do lat 20. Dwa lata później zdobył mistrzostwo USA dorosłych. Noah dał się poznać jako specjalista w biegu na 200 metrów. W 2019 i 2022 roku zdobył złote medale mistrzostw świata na tym dystansie.

Pierwszy start na 100 m i pierwsze złoto Lylesa

W bieżących zawodach po raz pierwszy wystartował w biegu na sto metrów. Amerykanin zwyciężył z osobistym rekordem 9,83 sekundy.

Finał na 200 m na mistrzostwach świata odbędzie się w piątek, 25 sierpnia. Jeśli zakończy się zwycięstwem Lylesa, Amerykanin może zostać pierwszym po legendarnym Jamajczyku Usainie Bolcie zawodnikiem, który na tych samych mistrzostwach świata zwycięży w biegach na 100 i 200 m.