Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymień dowód

Ynona Husaim-Sobecka
Aby złożyć wniosek o wymianę dowodu, najlepiej do szczecińskiego magistratu pofatygować się osobiście i stanąć w ogonku petentów. Wolne terminy dla tych, którzy chcą się umówić z urzędnikiem przez internet lub telefon, wyznaczone są dopiero na styczeń przyszłego roku.
Aby złożyć wniosek o wymianę dowodu, najlepiej do szczecińskiego magistratu pofatygować się osobiście i stanąć w ogonku petentów. Wolne terminy dla tych, którzy chcą się umówić z urzędnikiem przez internet lub telefon, wyznaczone są dopiero na styczeń przyszłego roku. Andrzej Szkocki
Około 49 tysięcy szczecinian nie ma nowego dowodu tożsamości. W całym województwie kilkanaście tysięcy więcej.

Warunkowo przedłużono termin obowiązywania zielonych książeczek do końca marca.

Od 1 kwietnia przyszłego roku, bez nowego, plastikowego dowodu nie odbierzemy listu poleconego z poczty, emerytury, nie załatwimy kredytu, ani żadnej sprawy urzędowej.

W Szczecinie każdego dnia ustawiają się długie kolejki przed urządzeniem wydającym bilety. Codziennie wnioski składa około 400 osób. Od dawna nie ma sensu umawianie się na wizytę w urzędzie przez telefon albo internet.

- Wolne terminy są dopiero na styczeń - informuje Lidia Matlak, dyrektor Biura Obsługi Interesantów. - Dlatego apelujemy do osób, które już zamówiły wizytę, a wiedząc, że nie będą mogły przyjść w tym terminie, by informowały o tym. Skorzysta z tego miejsca inna osoba.

W Szczecinie pracują dłużej

Urząd czynny w niedzielę

Jutro 2 września, od godz. 7.30 do 15.30 w Biurze Obsługi Interesantów pl. Armii Krajowej 1, oraz w filii urzędu ul. Rydla 39-40 można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. W tych samych godzinach można odbierać gotowy dokument. Czynny będzie także punkt fotograficzny.

Szczeciński magistrat raz w miesiącu pracuje w niedzielę. Wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć już jutro, 2 września.

Od przyszłego tygodnia, w każdy wtorek i środę w magistracie przy pl. Armii Krajowej 1, do godz. 18.30 przyjmowane będą wnioski o wymianę dowodów. Ponadto w każdy poniedziałek i czwartek BOI czynne jest w godzinach 7.30 - 17.

- Na nowy dowód tożsamości trzeba czekać od 6 do 10 tygodni - mówi Lidia Matlak. - Wszystko zależy od tego, jakie dokumenty musimy uzyskać z innych urzędów. Kłopot jest ze skróconymi aktami małżeństwa. W przypadku osób starszych, staramy się to załatwić za nich.

Nie tylko w Szczecinie ludzie posługują się starymi dowodami osobistymi.

Tysiące w Świnoujściu

Co piąty mieszkaniec Kamienia nie może rozstać się z zieloną książeczką. Podobnie jest w Dziwnowie i Wolinie. Tylko w Międzyzdrojach na 4 tysiące zobowiązanych do tego osób dokumentu nie wymieniło 626 mieszkańców. W lipcu, sierpniu i wrześniu urzędnicy w Międzyzdrojach dodatkowo pracowali w jedną sobotę w miesiącu.

W Kamieniu utworzono specjalny punkt informacyjny, gdzie oddelegowano dodatkowych pracowników i stażystę. W Wolinie we wtorki i piątki wydłużono godziny pracy urzędników.

W świnoujskim wydziale spraw obywatelskich nie ma konkretnych danych, ile osób już wymieniło stare dowody. Urzędnicy przypuszczają, że do wymiany pozostało jeszcze około 2,5 tys. dokumentów.

- W tej chwili zgłasza się do nas więcej osób, niż jeszcze niedawno - mówi naczelnik wydziału Danuta Bursiak. - Dziennie przyjmujemy ponad 50 wniosków o wymianę dowodu. Ale z różnych powodów, nie tylko wymiany książeczkowego na plastikowy.

W Stargardzie terminy na styczeń

W Stargardzie dokumentów tożsamości nie wymieniło jeszcze około 12 tys. osób. Tymczasem dziennie obsługiwanych może być zaledwie w granicach 80-100 petentów. Żeby złożyć wniosek, trzeba się zapisać na konkretny termin. Zapisy są prowadzone od rana aż do zamknięcia urzędu. Najbliższy termin, na który można się obecnie zapisać, to styczeń przyszłego roku.

- Ze względu na zbliżający się termin wymiany dowodów osobistych w Stargardzie urzędnicy mają wydłużone godziny pracy - informuje Wojciech Mestl, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Stargardzie. - Tak będzie do końca bieżącego roku.

W każdy poniedziałek wnioski o wydanie dowodów osobistych są przyjmowane w godzinach 8.15 - 18.15, natomiast od wtorku do piątku od do 7.30 - 15.30. Wydział ten, w związku z przechodzącą falą petentów, pracuje także w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Sprawy związane z wymianą dowodów książeczkowych na nowe będzie można w tych dniach załatwiać w godz. od 7.30-15.30.

Do osób, które nie są w stanie pojawić się w ratuszu ze względu na wiek czy stan zdrowia, jeżdżą do ich domów urzędnicy. Wcześniej wypełniony wniosek dostarcza do urzędu opiekun społeczny, który zajmuje się osobą chorą. - Osobiście jeżdżę do nich, by na dokumentach złożyli swoje podpisy - mówi W. Mestl.

Podobnie jest w gminie Kobylanka. Z tym, że osoby starsze mogą zamówić wizytę nie tylko urzędników, ale także fotografa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński