Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydruki 3D w walce z nowotworem [wideo]

Anna Folkman
Anna Folkman
W radioterapii pacjentów z nowotworami skóry, w ZCO w Szczecinie stosuje się wydruki w 3D, które znacznie poprawiają jakość realizowanej terapii. Te wydruki to bolusy, nakłada się je bezpośrednio na leczony fragment ciała.

- Bolusy 3D są materiałami podobnymi do tkanek, ich gęstość jest zbliżona do tej jaką ma tkanka miękka u człowieka – mówi Magdalena Łukowiak z Zakładu Fizyki Medycznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. - Są to wydruki stosowane u pacjentów napromienianych z powodu nowotworów skóry, czyli zmian na skórze lub płytko pod jej powierzchnią. Bolus nakłada się bezpośrednio nad napromienianym obszarem. Promieniowanie jonizujące jest pochłaniane i rozpraszane w bolusie. To pozwala na uzyskanie bardziej jednorodnego rozkładu dawki promieniowania, na znacznie efektywniejszą terapię i oszczędzenie zdrowych tkanek.

Kształt bolusa planowany jest w specjalnym systemie komputerowym na podstawie tomografii komputerowej pacjenta, dzięki temu pasuje idealnie. Do tej pory bolusy wykonywano z plastrów woskowych, które były sklejane ze sobą bezpośrednio na ciele pacjenta. Drukarki 3 D dały nowe możliwości techniczne.

- Bolusy nie są drukowane z pełnym wypełnieniem. Wykonuje się tylko ich kształt – dwie części – wyjaśnia Magdalena Łukowiak. - Po wydruku te dwie „skorupki” są łączone ze sobą, a następnie wypełniane wodą lub woskiem. Dzięki temu bolus jest w środku jednorodny, taki jak powinien być, by odpowiednio działać przy zastosowaniu radioterapii.

Bolusy mają różne wielkości i przygotowywane są na różne części ciała. Wszystko zależy od wielkości zmiany nowotworowej oraz miejsca, w którym znajduje się nowotwór. Do tej pory u ok. 60 pacjentów ZCO zastosowano bolusy wydrukowane przez drukarkę 3D. Specjaliści nabierają jednak coraz większego doświadczenia i coraz częściej rezygnuje się z plastrów woskowych.

Drukarki 3D w Zakładzie Fizyki Medycznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii znajdują się od 2016 roku, ale specjaliści już wcześniej przy współpracy z firmą Copernicus przygotowywali bolusy 3D dla pacjentów napromienianych.

Polecamy na gs24.pl:

Sanprobi Bieg Kobiet 2017 już za nami. Ależ to był bieg!

Przyznaliśmy Laur Piękna 2017 [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński