Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2023 i ogólnokrajowe referendum już w niedzielę, 15 października. Jak będzie wyglądać głosowanie?

OPRAC.:
PAP
PAP
Dawid Jaśkiewicz
Dawid Jaśkiewicz
Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.
Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. archiwum polskapress
Już w niedzielę, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum. Jak będzie wyglądać głosowanie? Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Sprawdźcie szczegóły.

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. Wyborca może sprawdzić, gdzie będzie oddawał głos m.in. na stronie PKW, w wyszukiwarce obwodów.

W lokalu wyborcy będą musieli okazać dokument ze zdjęciem, który potwierdzi ich tożsamość.

- Najczęściej jest to dowód osobisty, ale może być to również prawo jazdy, legitymacja studencka, książeczka wojskowa. Może być to również dokument, który utracił już ważność, może być również okazany dokument w aplikacji mObywatel – przekazała podczas piątkowej konferencji Szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak

Wyborca zostanie odszukany na spisie wyborców. Jeśli go na nim nie będzie, komisja ma obowiązek zadzwonienia do urzędu gminy, aby sprawdzić w ewidencji ludności, czy nie jest to wynikiem omyłki. Jeśli tak, wyborca zostanie dopisany na spisie wyborców na dodatkowym formularzu. Również na dodatkowym formularzu dopisywani są wyborcy głosujący na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu; zaświadczenia uprawniają również do udziału w referendum.

Następnie wyborca otrzyma trzy jednostronicowe karty do głosowania.

- Wyborca ma prawo wybierania posłów, wybierania senatorów, udziału w referendum, w związku z tym to wyborca podejmuje decyzję, w którym głosowaniu chce uczestniczyć - czy we wszystkich, czy tylko w niektórych. Informuje o tym komisję, a komisja wydaje mu tylko te karty do tych głosowań, w których chce uczestniczyć i odnotowuje te informacje w spisie wyborców. Co ważne, odnotowuje to członek komisji, a nie wyborca. To informacja, która pozwala komisji rozliczyć się z otrzymanych kart do głosowania. Wyborca potwierdza odbiór kart własnoręcznym podpisem – wskazała szefowa KBW.

Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu - ich nazwiska będą wydrukowane na szarym tle. W prawym górnym rogu karty do Sejmu będzie jeden otwór – niezbędny dla wyborców korzystających z nakładek w alfabecie Braille'a. Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu wydrukowane na żółtym tle. Karta ta będzie miała ścięty róg. Trzecia karta będzie zawierała cztery pytania referendalne, a w prawym górnym rogu będzie miała dwa otwory.

Każda karta musi być opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej.

Dodatkowo, karta w wyborach do Sejmu i Senatu musi mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej, a karta referendalna - wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

- Ważne, żeby wyborcy sprawdzali, czy mają na swojej karcie odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej (...). Karta bez pieczęci jest kartą nieważną – podkreśliła szefowa KBW.

- W wyborach do Sejmu i Senatu stawiamy jeden znak X w jednej kratce, przy nazwisku jednego kandydata. Jeśli nie postawimy nigdzie, lub postawimy przy nazwiskach większej liczby kandydatów, głos będzie nieważny – powiedziała Pietrzak.

- W referendum wyborca oddaje głos stawiając jeden znak X przy odpowiedzi TAK bądź NIE. Może odpowiadać na wszystkie pytania, może podjąć decyzję, że odpowie tylko na część z nich. Jeśli nie postawi przy danym pytaniu żadnego znaku, bądź postawi przy odpowiedzi i TAK i NIE, to wtedy taki głos będzie nieważny – dodała.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2023 i ogólnokrajowe referendum już w niedzielę, 15 października. Jak będzie wyglądać głosowanie? - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński