MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory a frekwencja. Czy to, jak dużo osób wykorzysta prawo głosu, ma wpływ na ważność wyborów?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Frekwencja wyborcza może być mierzona na różnych poziomach
Frekwencja wyborcza może być mierzona na różnych poziomach Fot: Piotr Krzyzanowski / Polska Press
W Polsce udział w głosowaniu nie jest obywatelskim obowiązkiem i jest dobrowolny. Mimo to ważne jest, aby z tego prawa skorzystać i warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza że termin wyborów parlamentarnych zbliża się coraz bardziej. Wiadome jest, że frekwencja jest ważna dla każdego kandydata starającego się o jak największe poparcie. Ale czy ma ona wpływ na ważność wyborów? Kiedy niska frekwencja może spowodować, że wynik głosowania nie będzie ważny?

Wybory w Polsce a frekwencja

Jeśli chodzi o odbywające się w Polsce wybory, bez względu na to, czy dotyczą one elekcji prezydenta, czy też parlamentarzystów lub samorządowców, dla ich wiążącego charakteru nie ma znaczenia frekwencja, czyli ilość osób jaka skorzystała z czynnego prawa wyborczego.

To oznacza, że nawet jeśli uczestnictwo w głosowaniu obejmie tylko kilka lub kilkanaście procent uprawnionych do tego obywateli, nie będzie się to wiązało z koniecznością jego powtórzenia.

Odmienne uregulowania mogą dotyczyć referendów, w których obywatele wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu. Taka forma głosowania odbywa się na przykład przy referendum ogólnokrajowym, kiedy na urzędowej karcie należy udzielić odpowiedzi pozytywnej „Tak” lub negatywnej „Nie” na postawione pytania albo na wyborze między zaproponowanymi wariantami rozwiązań.

Doskonałym tego przykładem było głosowanie z 2003 r., w którym Polacy decydowali, czy Polska powinna przystąpić do Unii Europejskiej. Minimalna wymagana frekwencja wynosiła wówczas 50 proc. Ostatecznie osiągnięty został próg 58,85 proc., dzięki któremu wynik głosowania (zaakceptowanie akcesji do Unii Europejskiej przez Polaków w zdecydowanej większości) był ważny.

Wybory na żywo! Zobacz naszą relację wyborczą

Zajrzyj na specjalny serwis wyborczy

Co to jest frekwencja wyborcza?

Frekwencja wyborcza to procentowa liczba uprawnionych do głosowania, którzy faktycznie oddają swój głos w czasie wyborów bądź referendum. Może być ona mierzona na różnych poziomach:

  • krajowym
  • regionalnym
  • lokalnym

Wysoka frekwencja wyborcza jest uważana za ważny wskaźnik demokratycznego procesu wyborczego, ponieważ oznacza, że duża liczba ludzi brała udział w procesie decyzyjnym. Niska frekwencja wyborcza może być interpretowana jako brak zaangażowania lub zainteresowania polityką lub brak zaufania do systemu wyborczego.

Frekwencja wyborcza jest ważna dla kandydatów, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na ich szanse na wygraną. Na przykład, jeśli w danych wyborach frekwencja jest bardzo niska, może to oznaczać, że tylko nieliczni wyborcy wzięli udział w głosowaniu. To wskazuje, że zwycięzca mógł zostać wybrany przez niewielką liczbę głosów. W takim przypadku wynik wyborów może nie być reprezentatywny dla całego społeczeństwa i kandydat, który wygrał, może nie mieć silnego mandatu do rządzenia. W przypadku wysokiej frekwencji wyborczej można założyć, że większość uprawnionych do głosowania wzięła udział w głosowaniu, co oznacza, że zwycięzca może mieć silniejszy mandat do rządzenia i będzie lepiej reprezentować interesy społeczeństwa.

Mandat w polityce jest pojęciem, które odnosi się do legitymacji lub upoważnienia, jakie ma rząd lub władze do sprawowania władzy i podejmowania decyzji w imieniu społeczeństwa. W przypadku wyborów mandat do rządzenia można uzyskać poprzez otrzymanie dużej liczby głosów lub dużej przewagi nad innymi kandydatami. Kandydat lub partia, która osiągnie silny mandat do rządzenia, może być uważana za bardziej legitymizowaną do sprawowania władzy i ma większe poparcie społeczne. Natomiast kandydat lub partia, która otrzyma słaby mandat do rządzenia, może mieć trudniej w przeprowadzaniu swoich planów i być bardziej podatna na krytykę i opór ze strony innych grup politycznych lub społeczeństwa.

Wpływ na frekwencję

Politycy i partie mogą próbować wpłynąć na frekwencję wyborczą poprzez prowadzenie kampanii wyborczych, które mają na celu zachęcenie jak największej liczby ludzi do oddania głosu. Może to obejmować takie działania jak:

  • Prowadzenie kampanii reklamowych, które przypominają ludziom o ważności głosowania i zachęcają ich do udziału w wyborach
  • Organizowanie spotkań z wyborcami, podczas których politycy mogą przedstawić swoje poglądy i odpowiadać na pytania
  • Udzielanie wywiadów i udział w debatach, aby przekonać ludzi do swoich poglądów
  • Współpraca z organizacjami pozarządowymi, które mogą pomóc w zachęceniu ludzi do udziału w wyborach

Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele innych czynników, które mogą wpływać na frekwencję wyborczą, takich jak poziom zaufania do polityków i instytucji politycznych, poziom zaangażowania społecznego czy stopień zadowolenia z obecnego rządu.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Co to jest frekwencja wyborcza?

Frekwencja wyborcza to procentowa liczba uprawnionych do głosowania, którzy faktycznie oddają swój głos w czasie wyborów bądź referendum.

Jakie są różne poziomy mierzenia frekwencji wyborczej?

Frekwencja wyborcza może być mierzona na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym lub lokalnym.

Czy niska frekwencja może spowodować, że wynik głosowania nie będzie ważny?

W przypadku wyborów, minimalna wymagana frekwencja jest określona przez prawo i jeśli nie zostanie osiągnięta, wybory muszą być powtórzone.

Jakie są sposoby zachęcania ludzi do udziału w wyborach?

Sposobami zachęcania ludzi do udziału w wyborach są organizowanie spotkań z wyborcami, udzielanie wywiadów i udział w debatach, współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Jakie są czynniki wpływające na frekwencję wyborczą?

Czynniki wpływające na frekwencję wyborczą to poziom zaufania do polityków i instytucji politycznych, poziom zaangażowania społecznego czy stopień zadowolenia z obecnego rządu.

Co to jest referendum ogólnokrajowe?

Referendum ogólnokrajowe to forma głosowania, w której na urzędowej karcie należy udzielić odpowiedzi pozytywnej „Tak” lub negatywnej „Nie” na postawione pytania albo na wyborze między zaproponowanymi wariantami rozwiązań.

Jakie były wyniki głosowania w referendum z 2015 roku w Polsce?

W referendum z 2015 roku Polacy mieli odpowiedzieć na pytanie, czy popierają projekt zmiany Konstytucji dotyczący m.in. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Frekwencja wyniosła 7,8%, a zdecydowana większość głosujących (ok. 77%) zagłosowała przeciwko zmianom.

Jakie są konsekwencje niskiej frekwencji wyborczej?

Niska frekwencja wyborcza może być interpretowana jako brak zaangażowania lub zainteresowania polityką lub brak zaufania do systemu wyborczego. Może to prowadzić do osłabienia legitymizacji wybranych władz i trudności w przeprowadzaniu planów przez rządzących.

Jakie są korzyści z wysokiej frekwencji wyborczej?

Wysoka frekwencja wyborcza jest uważana za ważny wskaźnik demokratycznego procesu wyborczego, ponieważ oznacza, że duża liczba ludzi brała udział w procesie decyzyjnym. To z kolei może prowadzić do większej legitymizacji wybranych władz i większego poparcia społecznego dla rządu.

Jakie są konsekwencje niskiej frekwencji w wyborach parlamentarnych?

Niska frekwencja w wyborach parlamentarnych może prowadzić do osłabienia legitymizacji wybranych władz i trudności w przeprowadzaniu planów przez rządzących. Może to również prowadzić do większej podatności na krytykę i opór ze strony innych grup politycznych lub społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory a frekwencja. Czy to, jak dużo osób wykorzysta prawo głosu, ma wpływ na ważność wyborów? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński