Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w Szczecinie. Wojewódzki Inspektor Weterynarii apeluje o ostrożność

Sebastian Wołosz
Niepokojące sygnały lub odnalezienie martwych zwierząt powinniśmy natychmiast zgłosić do straży miejskiej lub do wojewódzkiego inspektoratu weterynarii.
Niepokojące sygnały lub odnalezienie martwych zwierząt powinniśmy natychmiast zgłosić do straży miejskiej lub do wojewódzkiego inspektoratu weterynarii. Sebastian Wołosz
Po odnalezieniu w Szczecinie nietoperza zarażonego wścieklizną w mieście wyznaczono obszary zagrożone wścieklizną. Wojewódzki Inspektor Weterynarii przypomina aby obserwować domowe zwierzęta, na spacerach trzymać je na smyczy i nie podchodzić do obcych, dzikich zwierząt.

- Od zakażenia wścieklizną do wystąpienia objawów może minąć kilka tygodni, dlatego w Szczecinie wciąż obowiązują obszary zagrożone wścieklizną - mówi dr Tomasz Grupiński, Wojewódzki Inspektor Weterynarii. - Nie odnotowaliśmy jednak na szczęście żadnych kolejnych zwierząt zakażonych wścieklizną, nie ma więc powodu do paniki i niepokoju.

Rozporządzenie wojewody w sprawie określenia obszarów zagrożonych wścieklizną, a także sposobu ich oznakowania oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tych obszarach obowiązuje od 24 lutego. Wytycza zarówno obszary w centrum miasta, jak i na prawobrzeżu, częściowo dotyka też gminę Stare Czarnowo.

A jak rozpoznać, że zwierze zarażone jest wścieklizną?

- Jeśli jest to zwierzę domowe często po zakażeniu znacząco zmienia się jego charakter i tak np. spokojny dotychczas pies może stać się agresywny, przestanie się słuchać, zacznie uciekać, będzie nadpobudliwy - tłumaczy dr Grupiński. - Zwierzęta dzikie natomiast, które zdrowe unikają człowieka i innych zwierząt, po zakażeniu będą szukały kontaktu z innymi stworzeniami, mogą próbować je polizać lub ugryźć.

Niepokojące sygnały lub odnalezienie martwych zwierząt powinniśmy natychmiast zgłosić do straży miejskiej lub do wojewódzkiego inspektoratu weterynarii.

Obszar zagrożony nr I obejmuje osiedla : Arkońskie-Niemierzyn, Niebuszewo, Żelechowa, Drzetowo-Grabowo, Międzyodrze- Wyspa Pucka, Pomorzany, Świerczewo, Pogodno, Niebuszewo-Bolinko, Łękno, Śródmieście-Północ, Centrum, Turzyn, Stare Miasto, Śródmieście-Zachód, Nowe Miasto oraz obszar Cmentarza Centralnego.

Obszar zagrożony nr II obejmuje osiedla: Dąbie (ograniczone od strony północnej rzeką Chełszcząca), Zdroje, Bukowe-Klęskowo, Słoneczne, Majowe, Kijewo, granica obszaru zagrożonego od strony południowo-wschodniej w miejscu przecięcia ulicy Koziej z granicą powiatu gryfińskiego wchodzi na jego teren i biegnie wzdłuż drogi dojazdowej do miejscowości Kołowo, na wysokości masztu telewizyjnego Kołowo skręca w stronę zachodnią i biegnie po południowej ścianie lasu do drogi nr 1352Z, dalej drogą 1352Z do autostrady A6 gdzie przecina granice powiatów i biegnie wzdłuż autostrady A6 w kierunku północno-wschodnim do zjazdu Podjuchy i Ronda Zołnierzy Wyklętych, dalej granica obszaru zagrożonego przebiega przy Hotelu Panorama po jego wschodniej stronie do ul. Radosna i łączy się z zachodnią granicą administracyjną osiedla Zdroje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński