Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko. Badali tęczówkę oka, szkolili się przed wyjazdem na misję

Marek Jaszczyński
Szkolenie z aparatem biometrycznym.
Szkolenie z aparatem biometrycznym. Fot. ppor. Agnieszka Pytko
Informatyczne systemy dowodzenia, trójwymiarowa mapa oraz aparat biometryczny to już współczesne narzędzia pracy żołnierza na misji.

Co to za urządzenie?

Aparat biometryczny HIIDE jest wyposażony w skaner do odcisków palców, dwa obiektywy: jeden do wykonywania zdjęć portretowych, drugi do fotografowania oka. Ma wbudowaną lampę błyskową i IR (podczerwień).Jego opływowy kształt bez zbędnych uwypukleń ułatwia pracę w trudnych warunkach bojowych. Jest solidnie zbudowany, a przy tym lekki. Dla żołnierza, dla którego będzie to dodatkowe zajęcie podczas patrolu aparat jest poręczny i łatwy w obsłudze. Już kilku godzinne szkolenie pozwoli na biegłą znajomość sprzętu, ponieważ jest on bardzo intuicyjny w obsłudze.

12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina, intensywnie przygotowuje się do wyjazdu na XII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Afganistanu, której rotacja przypada już na jesień tego roku.

Był to kurs z zakresu obsługi informatycznych urządzeń systemu dowodzenia Command Post of the Future (CPOF), który odbył się w Szczecinie.

- Szkolenie CPOF przeprowadzane jest jeszcze przed wyjazdem na misję. Jest przeznaczone głównie dla żołnierzy, którzy będą użytkować system dowodzenia CPOF na misji ISAF w Afganistanie. Żołnierze szkolą się już teraz, by na teatrze działań w Afganistanie byli gotowi od razu przystąpić do pracy - mówi kapitan Piotr Puchała, szef sekcji operacyjnej 1 batalionu 12 BZ.

Szkolenie CPOF od przeszło dwóch lat są organizowane w Polsce przez Joint Multinational Training Command na rzecz jednostki wojskowej , która wyjeżdża na misję do Afganistanu. Szkoleniu CPOF towarzyszy również trening praktyczny z obsługi aparatury biometrycznej (Handheld Interagency Identity Detection Equipment) HIIDE. - Trening jest skierowany do wszystkich żołnierzy działających poza bazą wojskową na misji. Szkolenie ma na celu szybszą identyfikację terrorystów i zamachowców - mówi David Pippin szef zespołu Mission Command System Specialist Digital University.

Urządzenia biometryczne są przydzielone do każdego plutonu wyjeżdżającego poza bazę wojskową w Afganistanie. Szkolenie było przeznaczone głównie dla żołnierzy pododdziałów zgrupowania bojowego, bo to oni biorą udział w codziennych patrolach i mają styczność z ludnością lokalną.
Natomiast system dowodzenia CPOF, na którym szkolili się oficerowie i podoficerowie sztabu posiada szerokie możliwości wymiany informacji oraz komunikacji głosowej. Umożliwia to użytkownikom systemu dowodzenia na bardzo szybkie przetwarzanie danych. Co pozwala na skutecznie i szybkie reagowanie podczas działań na teatrze. Jego zasadniczym celem jest skrócenie drogi komunikacji między poszczególnymi komórkami. Ponadto, podczas trwania kursu żołnierze uczyli się obrazowania i planowania operacji oraz odzwierciedlenia sytuacji taktycznej w 3D i 2D.

- Systemy typu CPOF umożliwiają polepszenie tzw. świadomości sytuacyjnej uczestników pola walki i stanowią jeden z filarów nowoczesnych koncepcji prowadzenia działań zbrojnych znanych jako sieciocentryczne - mówi porucznik Iwo Listewnik z 1 batalionu Błękitnej Brygady. - Taki system dowodzenia jest bardziej mobilny angażuje mniejszą ilość osób zaangażowanych w dane przedsięwzięcie. Umożliwia szybsze rozpoznanie i lepsze zrozumienie zmieniającej się sytuacji taktycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński