Włochy mistrzami Europy U19. W finale pokonały Portugalię. Polska była z nim w grupie i odpadła po pechowym remisie z Italią

Jacek Kmiecik
Mistrzowie Europy juniorów U19 – reprezentacja Włoch
Mistrzowie Europy juniorów U19 – reprezentacja Włoch @UEFA/Twitter
Reprezentacja juniorów Włoch wygrała mistrzostwa Europy U-19 2023. W meczu finałowym, który odbył się na Stadionie Narodowym w Ta-Ali na Malcie, młodzi Włosi pokonali swych rówieśników z Portugalii 1:0.

Autorem jedynego gola był prawy obrońca Fiorentiny Michael Kayode, który trafił do siatki w 19. minucie.

Zdobywcą jedynej bramki w finale mistrzostw Eutopy U19 2023 był prawy obrońca Fiorentiny Michael Kayode uefa.com

Reprezentacje Portugalii i Włoch spotkały się już w fazie grupowej turnieju. Wówczas Portugalczycy zwyciężyli 5:1, a Włosi od 44. minuty, gby było 1:1, grali w dziesięciu, bowiem usunięty został za drugą żółtą kartkę pomocnik Genoi, Luca Lipani, który zresztą zdobył wtedy dla Italii jedną bramkę w 6. minucie. Dla Portugalii natomiast gole strzelali napastnik Sportingu Lizbona, Rodrigo Ribeiro (35. minuta), pomocnik Famalicao, Gustavo Sa (57. minuta), obrońca FC Porto, Gabriel Bras (68. minuta), pomocnik Benfiki Lizbona, Hugo Felix (89. minuta) oraz pomocnik Sportingu Braga, Joao Goncalves (90+1. minuta).

Polska była bliska wyjścia z grupy z Portugalią

W grupie z Włochami i Portugalią grała reprezentacja Polski U19 prowadzona przez Marcina Brosza, a także drużyna gospodarzy Malta. Biało-Czerwoni przegrali z Portugalią 0:2, wygrali z Maltą 2:0 (po golach pomocnika Legii Warszawa, Igora Strzałka – 59. minuta oraz pomocnika Zagłębia Lubin, Romasza Pieńko – 82. minuta), a także zremisowali z Włochami 1:1 (bramki: Strzałek – 8. minuta oraz Luis Hasa – 34. minuta).

Drugi tytuł mistrza Europy U19 młodych Włochów

Włoscy juniorzy U19 po raz drugi w historii wygrali mistrzostwa Europy w tej kategorii wiekowej. Pierwszy raz zostali mistrzami juniorów Starego Kontynentu 20 lat temu, w 2003 roku, gdy w Vaduz (Liechtenstein) w finale pokonali również rówieśników z Portugalii (2:0) po golach Luigiego Della Roccy (3. minuta) i Giampaolo Pazziniego (27. minuta).