Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne porządki

jsz
Fot. Shutterstock
Po długiej i srogiej zimie z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Wręcz chcielibyśmy coś zrobić, aby przyspieszyć jej nadejście. To odpowiedni czas, aby zrobić gruntowne porządki, dokonać drobnych napraw i przywitać najpiękniejszą porę roku oraz wielkanocnych gości w odnowionym, czystym mieszkaniu.

Pojawiają się w ścianach i na sufitach. Aby się ich pozbyć, przede wszystkim należy dokładnie oczyścić okolice takiego uszkodzenia, usuwając resztki farby i wierzchniej warstwy tynku. Do tego celu należy użyć szpachelki. Jej ostrym końcem posłużymy się również, poszerzając pęknięcie. To umożliwi późniejsze dokładne wypełnienie szczeliny zaprawą. Odsłonięte podłoże gruntujemy emulsją, używając pędzla. Przeniknie ona w głąb podłoża, wzmacniając je, a zarazem zmniejszając jego chłonność.

Do wypełniania szczeliny, gdy emulsja wyschnie,można użyć np. gipsowej masy szpachlowej. Żeby wypełnienie było trwałe, wybraną masę nakłada się dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełnia się poszerzone pęknięcie, potem nakłada się warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca o szerokości minimum 10 cm, zapobiegająca ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciska się szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak by pozostawała całkowicie niewidoczna. Po wyschnięciu gipsu, można naprawianą powierzchnię wyrównać papierem ściernym. Po wykonaniu naprawy możemy przystąpić do pomalowania całej powierzchni.

Jeżeli decydujemy się na wymianę tapety, z nabyciem nowej nie będzie problemu. Nadal najbardziej popularne są papierowe i winylowe. Zaletą tapet jest to, że ukrywają nierówności ścian, a te o właściwościach akustycznych (korkowe, tekstylne lub grube tłoczone) wyciszają wnętrze. Jednak przede wszystkim, poprzez niepowtarzalne wzory i fakturę, nadają one wnętrzom swoisty styl. Oprócz tapet potrzebny nam będzie odpowiedni klej, ponieważ każdy rodzaj tapety wymaga innego kleju. Zanim przykleimy tapetę, musimy przygotować podłoże, które powinno być mocne, równe, czyste, suche, gładkie i niezbyt chłonne.

W przypadku układania tapet na płytach gipsowo-kartonowych, styki płyt powinny być wykończone na gładko. Szczeliny wypełniamy masą szpachlową. Przyklejając tapetę, dociskamy ją do ściany za pomocą wałka gumowego lub szmatki, aby nie powstały pod nią pęcherze powietrza.

Jeżeli decydujemy się na wymianę starej i zniszczonej fugi, musimy dokładnie usunąć stare spoiny przy pomocy specjalnych rylców, dostępnych w super marketach i hurtowniach. Nie jest to zadanie łatwe, ale z pewnością do wykonania. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi, najlepiej odkurzaczem. Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. Następnie postępujemy tak samo, jak przy fugowaniu nowych płytek. Przygotowaną, zgodnie z zaleceniami producenta, zaprawę wprowadzamy w spoiny przy użyciu gumowej pacy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński