MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka zmiana w leczeniu zapalenia stawów. Pacjenci z reumatycznymi chorobami stawów będą objęci kompleksową opieką. Ruszył pilotaż programu

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Zapalenie stawów jest coraz częstsze, jednak wielu pacjentów nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. W przypadku wczesnych chorób reumatycznych konieczne jest szybkie wprowadzenie terapii. Umożliwi to program pilotażowy Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów, który po długim oczekiwaniu wystartował we wtorek 17 października 2023 r. Wyjaśniamy, ilu obejmie pacjentów oraz jakich konkretnie chorób dotyczy KOWZS.

Spis treści

Leczenie pacjentów z reumatyzmem. Wystartował program pilotażowy

Zapalenie stawów to potoczna nazwa chorób reumatycznych, których leczenie nie jest proste. Mają bowiem charakter autoimmunologiczny, co oznacza, że wiążą się z nieprawidłowymi reakcjami układu odpornościowego.

Młoda kobieta cierpi na ból stawów dłoni
Choroby reumatyczne mają charakter autoimmunologiczny i jako takie częściej atakują kobiety Yurii Yarema/Getty Images

Pacjenci mogą już jednak skorzystać z programu pilotażowego Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS), który wystartował we wtorek 17 października po podpisaniu rozporządzenia przez Minister Zdrowia Katarzynę Sójkę.

Zobacz: Zapalenie zatok jako przyczyna chorób reumatycznych. Tak rośnie ryzyko

– To są często pacjenci, którzy potrzebują szerszej diagnostyki z innych dziedzin medycyny, bo choroby reumatoidalne to nie tylko reumatologia, ale często też okulistyka, kardiologia i wiele innych – zaznaczyła szefowa resortu zdrowia. Podkreśliła też kwestię wielodyscyplinarności zespołów, które będą prowadzić pacjentów. W ich skład wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny.

Te choroby zapalne stawów będą leczyć w ramach KOWZS

W ramach programu pilotażowego Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów diagnostyką zostanie objętych blisko 4,5 tys. pacjentów, natomiast 2,5 tys. chorych otrzyma opiekę w 15 ośrodkach.

Czytaj też: Choroby reumatyczne dotykają nie tylko seniorów

Leczenie dotyczy pacjentów z chorobami takimi, jak:

W ramach pilotażu zapewniona będzie precyzyjna ścieżka postępowania: „pacjent z całą pewnością będzie skierowany tam, gdzie trzeba i otrzyma opiekę specjalistów, którzy umieją dobrze różnicować problemy stawowe” – powiedziała Minister Zdrowia, wyjaśniając, że pacjenci z chorobami reumatycznymi „są często pomijani w podstawowej opiece, a ich problem nie zostaje poważnie potraktowany i czas diagnozy się bardzo wydłuża”. Tymczasem wczesne zapalenie stawów powinno być leczone w ciągu 12 tygodni od pojawienia się objawów.

Zobacz: Na RZS choruje trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn

– Pacjent na wczesnym etapie choroby zostanie skierowany do wyspecjalizowanych ośrodków. Jest to 15 ośrodków w 11 województwach, które w pierwszym etapie będą bardzo dokładnie diagnozować pacjenta, a kiedy diagnoza się potwierdzi – będą z nim dalej postępować w ramach pełnej opieki terapeutycznej – podała minister Sójka.

Lista ośrodków w pilotażu KOWZS

W programie pilotażowym Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów biorą udział następujące ośrodki:

 1. Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie,
 2. Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie,
 3. Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu sp. z o.o.,
 4. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,
 5. Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie sp. z o.o.,
 6. Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Śremie,
 7. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie,
 8. Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
 9. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.,
 10. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu;
 11. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej –Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów,
 12. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie,
 13. Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,
 14. Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich,
 15. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu.

Program pilotażowy KOWZS miał pierwotnie ruszyć 1 stycznia 2023 r., co zapowiadano w październiku 2022 r., a jego projekt powstał w 2018 r. Pierwsze informacje na ten temat dotyczyły jednak tylko 8 ośrodków. Choć z opóźnieniem, pilotaż wystartował z ponad dwukrotnie większą liczbą objętych nim placówek. (PAP)

Delfina Al Shehabi
del/ mir/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński