Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka bitwa Słowian i Wikingów. Jeden z nich ciężko ranny [zdjęcia]

piecz
Podróż o 1000 lat wstecz w wolińskim skansenie Bitwa Słowian i wikingów jak co roku była kulminacyjnym punktem programu największej imprezy odtwórców średniowiecza w Europie.
Podróż o 1000 lat wstecz w wolińskim skansenie Bitwa Słowian i wikingów jak co roku była kulminacyjnym punktem programu największej imprezy odtwórców średniowiecza w Europie. Sebastian Wołosz
Podróż o 1000 lat wstecz w wolińskim skansenie Bitwa Słowian i wikingów jak co roku była kulminacyjnym punktem programu największej imprezy odtwórców średniowiecza w Europie.
W skansenie w Wolinie odbyła się wielka bitwa SłowW skansenie w Wolinie odbyła się wielka bitwa Słowian i wikingów.

Bitwa Słowian i Wikingów w Wolinie

Bojowe okrzyki i szczęk oręża przypominały dawną sławę Jomsborga - legendarnego ośrodka wikingów, który najprawdopodobniej istniał właśnie w Wolinie - jednym z najpotężniejszych miast wczesnośredniowieczych.

W tym roku Słowianie i wikingowie udowodnili, że odtwórstwo nie jest tylko udawaniem, kontrolowaną zabawą miłą oku turysty spragnionego igrzysk.

Jeden z wojów, raniony w głowę ciosem miecza, opuszczał plac bitewny, wracając do współczesności w trybie przyspieszonym, a więc na pokładzie śmigłowca pogotowia ratunkowego.

Jednak Festiwal Słowian i Wikingów to nie tylko odwaga i waleczność średniowiecznych wojowników. W skansenie jak co roku można było posłuchać brzmień dawnych instrumentów podczas występów takich zespołów folkowych jak Percival czy Perunwit, nauczyć się białoruskich tańców średniowiecznych, kupić sobie prawdziwy róg do picia czy zobaczyć inscenizacje wydarzeń z czasów, kiedy Wolin był słowiańsko-skandynawską potęgą.

Każdy mógł też wziąć udział w konkursie na przedstawienie wikińskiej sagi, czyli pełnej przygód opowieści o dawnych, skandynawskich wojownikach. Goście festiwalu przenosili się też do czasów, "kiedy słońce było bogiem", oglądając pogańskie wróżby czy krzycząc "gorzko!" podczas swaćby - słowiańskiego obrzędu zaślubin.

- Swaćbę prowadzę w Wolinie od siedmiu lat i zapewniam, że pary, biorące w niej udział, tę przysięgę małżeńską traktują serio! - zapewnia Czcibor, żerca (kapłan pogański - red.). - Do tej pory w słowiańskim obrządku przysięgali sobie tylko odtwórcy historyczni. Zachęcamy i zapraszamy turystów, chętnych wziąć pogański ślub, już za rok!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński