MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy dla nauczycieli już tej jesieni? Zapowiedziano zmiany w dodatkach funkcyjnych. Ile wyniesie dodatek za wychowawstwo?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Czy już jesienią wzrosną pensje nauczycieli?
Czy już jesienią wzrosną pensje nauczycieli? arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało w sierpniu podwyższenie o 100 proc. dodatku za wychowawstwo. Nauczyciele mieliby otrzymywać nie 300, a 600 zł. To znacząca zmiana. Nie obejmie jednak wszystkich nauczycieli. Komu podwyżka nie będzie się należała? Kiedy planowane jest wprowadzenie zmiany w życie? Czy wychowawcy otrzymają podwyżkę jeszcze w tym roku szkolnym? Rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści

Dodatek za wychowawstwo 2023

Praca wychowawcy wiąże się z licznymi dodatkowymi obowiązkami. Jest więc to zadanie dodatkowo płatne. Nauczyciele pełniący w szkole funkcję wychowawcy klasy, zgodnie z Kartą Nauczyciela, otrzymują 300 zł dodatku za wychowawstwo.

Pod koniec sierpnia Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek spotkał się z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z województwa lubuskiego. To właśnie wtedy opowiedział o planach podwyższenia dodatku za wychowawstwo.

– Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła też o blisko 100 proc. – mówił szef MEN w czasie spotkania.

W planach pojawiło się zwiększenie dodatku za wychowawstwo z 300 do 600 zł. Pensja wychowawcy wówczas miałaby szansę na spory wzrost.

Wyższy dodatek za wychowawstwo nie dla wszystkich

Zmiany w wysokości dodatku za wychowawstwo dotyczą jednak wyłącznie nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku nauczycieli przedszkolnych? Wysokość dodatku funkcyjnego za opiekę nad oddziałem przedszkolnym określają organy prowadzące, które są jednostkami samorządu terytorialnego. Art. 34a Karty Nauczyciela, w którym określa się minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, nie ma zastosowania do nauczycieli pracujących w przedszkolu.

Decyzję o tym, w jakiej wysokości będzie wypłacony dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkola, podejmuje gmina.

Nauczyciele będą mogli skorzystać z urlopu na żądanie?

Niewiele osób wie, że nauczyciele do tej pory nie mieli możliwości skorzystania z urlopu na żądanie. To bardzo kłopotliwe, w nagłych sytuacjach nauczyciele zmuszeni są do korzystania z urlopu bezpłatnego, co dość mocno obniża pensję oraz wpływa na czas awansu zawodowego.

– Chcemy dodatkowego uregulowania kwestii urlopu na żądanie. Ta rzecz już się pojawiała w Kodeksie pracy, jest już urlop z powodu siły wyższej, ale chcemy jeszcze dodatkowo w naszych przepisach oświatowych zagwarantować być może 2, być może 3 dni urlopu na żądanie – zapowiedział minister Przemysław Czarnek.

Wprowadzenie urlopu na żądanie dla nauczycieli byłoby swego rodzaju rewolucją w szkołach i z pewnością byłoby dużym ułatwieniem dla nauczycieli.

Źródło:
gov.pl,
Karta Nauczyciela.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej pieniędzy dla nauczycieli już tej jesieni? Zapowiedziano zmiany w dodatkach funkcyjnych. Ile wyniesie dodatek za wychowawstwo? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński