Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weszły w życie zmienione przepisy ZUS. Ważne dla kontynuujących pracę

mdr
Fot. Archiwum
Zmieniły się przepisy dotyczące ZUS, szczególnie w kwestii emerytur i osób, które nadal pracują. Wątpliwości i zawiłości nowych przepisów wyjaśnia dla nas Piotr Tolko, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału Zakłądu Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2011 r., ale mało kto je zna. Zadaliśmy więc rzecznikowi kilka pytań dotyczących dat uzyskania emerytury i wynikających s z tego powinności emeryta.

Pierwsze - jakie są warunki zawieszenia prawa do emerytury dla osób kontynuujących zatrudnienie?

- Warunkiem uzyskania prawa do emerytury jest rozwiązanie stosunku pracy ze swoim pracodawcą - mówi Piotr Tolko. - W przeciwnym wypadku prawo do emerytury będzie zawieszone niezależnie od wysokości przychodu i wieku osoby uprawnionej do emerytury. Regulacja ta dotyczy wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem emerytury, tj. tych, którzy już przeszli na emeryturę, jak i tych, którzy prawo do emerytury uzyskają od 1 stycznia 2011 r.

Regulacja ma zastosowanie do emerytur przysługujących osobom, pracującym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym (z wyłączeniem osób wykonujących zatrudnienie w Australii, z którą umowa po stronie australijskiej obejmuje wyłącznie emerytury z tytułu zamieszkiwania w tym państwie).

Co z emeryturami przyznawanymi od 1 stycznia 2011 r? ZUS według nowych przepisów nie wypłaci emerytury osobom, które nabyły prawo do emerytury po 31 grudnia 2010 r. i kontynuują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy.

- Chodzi tu o osoby, które wniosek o emeryturę złożyły po dniu 31 grudnia 2010 r., lub które złożyły wniosek o emeryturę w 2010 r., ale warunki wymagane do przyznania emerytury, np. osiągnięcie wymaganego wieku, spełniły po 31 grudnia 2010 r. - tłumaczy Piotr Tolko. - Emerytura nie będzie wypłacana do czasu rozwiązania stosunku pracy i zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty.

Osoby, które rozwiążą stosunek pracy muszą zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty emerytury. Do wniosku należy dołączyć świadectwo pracy albo zaświadczenie pracodawcy, potwierdzające fakt i datę rozwiązania stosunku pracy. Osobom, które rozwiążą stosunek pracy z ostatnim dniem miesiąca (np. 30 kwietnia, czy 31 sierpnia), wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca, nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek w tej sprawie. Osobom, które wykonują pracę na rzecz kilku pracodawców.

- ZUS podejmie wypłatę emerytury wyłącznie wówczas, gdy zostaną rozwiązane wszystkie stosunki pracy zawarte przed przejściem na emeryturę - wyjaśnia PIotr Tolko.

A jakie warunki obejmują osoby, które uzyskały emerytury przed dniem 1 stycznia 2011 r?

- Osobom, które przeszły na emeryturę przed dniem 1 stycznia 2011 r. i nadal wykonują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, w którym pozostawały przed jej uzyskaniem, ZUS wstrzyma wypłatę emerytury od dnia 1 października 2011 r. - mówi Piotr Tolko. - Osoby, które rozwiązały stosunek pracy, a nie powiadomiły o tym ZUS, powinny niezwłocznie przedłożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. Brak tych dokumentów będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty emerytury od dnia 1 października 2011 r.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński