Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto zrobić test na HIV. Ruszyły bezpłatne badania, będą rozdawać prezerwatywy

Anna Folkman
Anna Folkman
Testy można wykonywać do 25 października we wtorki i czwartki w godz. 15-18 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego.

- Tylko w tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych naszego szpitala zgłosiło się już 40 nowych osób zakażonych HIV - podaje Natalia Andruczyk, rzeczniczka szpitala przy ul. Arkońskiej. - Łącznie pod opieką tej poradni pozostaje około 600 osób. Niestety wciąż większość osób nie wie, że jest zakażona tym wirusem - tymczasem wczesne jego wykrycie daje olbrzymie szanse na normalne życie. Dlatego rozpoczynamy kolejną edycję bezpłatnych i anonimowych testów na HIV.

Na badania nie trzeba się wcześniej umawiać, rejestrować, ani dzwonić. Nie trzeba mieć ze sobą żadnego dokumentu tożsamości, ponieważ testy są anonimowe. Badania w kierunku HIV powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zmieniały partnera seksualnego, podejmowały inne ryzykowne zachowania (np. seks bez zabezpieczeń), czy np. rozpoczynają związek z nowym partnerem. Wszyscy zgłaszający się na badania do Poradni przy ul. Broniewskiego 12 mogą liczyć na fachową pomoc, rzetelną informację oraz wsparcie. Na wyniki testów czeka się dwa dni robocze.

W Polsce obserwuje się wzrost liczby zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych, szczególnie w grupie osób w wieku 20-49 lat. Zdecydowanie wzrasta liczba zakażeń u mężczyzn mających kontakty seksualne z innymi mężczyznami. W tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych zgłosiło się 41 nowych osób zakażonych HIV, w tym 7 kobiet i 33 mężczyzn, 1 dziecko.

- W ramach programu zapobiegania HIV na 2016 rok na ulice Szczecina dwukrotnie wyjedzie Tramwaj Profilaktyki HIV - dodaje Andruczyk. - Specjaliści będą zachęcać mieszkańców do wykonania badań diagnostycznych. Rozdawane będą także ulotki, broszury oraz prezerwatywy. Tramwaj wyruszy już w sobotę 17 września ok. godz. 9 z Zajezdni Pogodno i do godz. 15 będzie jeździł po całym mieście. Kolejna przejażdżka 1 października 2016, w tych samych godzinach.

Testy można wykonywać do 25 października we wtorki i czwartki w godz. 15-18 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego

Przy poradni działa Telefon Zaufania HIV/AIDS Stowarzyszenia DADU. Czynny w pon. i czw. w godz. 16 - 18. Tel. 91 45 42 450

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński