Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny tatuaż

Agnieszka Pochrzęst, 19 sierpnia 2004 r.
Ewelina Gajewicz w Dźwirzynie najczęściej robi turystom tribale, czyli wzory zaczerpnięte ze sztuki plemion pierwotnych.
Ewelina Gajewicz w Dźwirzynie najczęściej robi turystom tribale, czyli wzory zaczerpnięte ze sztuki plemion pierwotnych. Krzysztof Flasiński
W nadbałtyckich kurortach modne są tatuaże z henny. Sprawdziliśmy jakie wzory noszą turyści na promenadach i deptakach nadmorskich.

Dwutygodniowe tatuaże kosztują od kilku do ponad stu złotych. Wykonanie ozdoby trwa najkrócej kilkanaście minut. Jeżeli jednak wybierzemy sobie większy wzór, przyjdzie nam spędzić na krzesełku kilka godzin.

Najpierw ołówek, później pasta

Zanim rysunek zostanie namalowany trzeba zmyć dokładnie skórę, żeby usunąć stary naskórek. Wtedy hennowy tatuaż dłużej zostanie na skórze.

- Potem miękkim ołówkiem nakreśla się wzór i dokładnie wypełnia go specjalną pastą - wyjaśnia Ania, która robi tatuaże z henny w Międzyzdrojach. - Po około dwóch godzinach zmywa się ją. Rysunek nabiera ładnych kolorów następnego dnia. Dobry tatuaż to kwestia wzoru i pomysłu.

Koloniści wolą delfinki i motyle

W Trzęsaczu największym wzięciem cieszą się delfinki oraz motyle. Zdaniem Renaty Gadomskiej to ulubione tatuaże kolonistów.

- Najczęściej klienci, zwłaszcza ci młodsi, proszą o rysunek na łopatce lub ramieniu - mówi Renata Gadomska. - Wydają na taką sezonową ozdobę od 3 do 40 zł.

Azja w Rewalu

W Rewalu dominują azjatyckie wzory tatuaży. Tatuażystka Magda Wajda maluje na skórze turystów węże, smoki oraz głowy tygrysa.

- Duży, kilkudziesięciocentymetrowy smok kosztuje sto złotych - mówi Magda Wajda. - To prawie 2,5 godziny mojej pracy.

Henna marokańska

W Mrzeżynie spotkaliśmy tatuaże z henny marokańskiej.

- To jedna z odmian henny - tłumaczy Gosia, która robi tatuaże w Mrzeżynie. - Rysunki są trwalsze. Pasta jest położona na skórze, później ona się kruszy, a zostaje tatuaż. Kolor utrzymuje się nawet trzy tygodnie. Choć rysunek ma intensywną barwę przez dwa tygodnie. Później należałby go poprawić.

Łańcuszki na ramieniu

Tribale, czyli różne wzory zaczerpnięte ze sztuki ludów pierwotnych oraz indiańskich chcą nosić na skórze turyści w Dźwirzynie. Panowie najczęściej tatuują sobie bicepsy oraz plecy. Panie małe wzory noszą na kostce u nogi lub na ramieniu.

CO TO JEST HENNA?

Henna jest rośliną spotykaną w gorących strefach klimatycznych. Sproszkowane i ugotowane w wodzie liście henny są używane do malowania skóry już od ponad 5.000 lat. Dowodzą tego odkrycia archeologiczne na obecnych terenach Dalekiego Wschodu i Indii. Również Also, wojownicy Masajów w zachodniej Afryce, malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienny status. Henna ma też wiele innych nazw m.in. Al-Henna, Al-Khanna, Mendee, Jamica Mignontte Mehdi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński