MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie nie ma szczepionek przeciwko COVID-19. Zakażeń przybywa

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Nie ma szczepionek przeciwko COVID-19 w Szczecinie
Nie ma szczepionek przeciwko COVID-19 w Szczecinie archiwum
Nie ma szczepionek przeciwko COVID-19 w Szczecinie. W niektórych aptekach można jeszcze trafić na wakcyny ukierunkowane na Omikrona (wariant wirusa). Szczepionek na nowy wariant COVID-19, Kraken, są jednak nie do dostania.

Od 6 grudnia 2023 r. teoretycznie mamy możliwość zaszczepienia się przeciwko aktualnie dominującemu w Polsce podwariantowi Kraken. Teoretycznie, bo w praktyce szczepionka na ten wariant wirusa w punktach szczepień się nie pojawia.

Przypomnijmy, że od 2022 r. dominującym wariantem na świecie stał się superwariant Omikron charakteryzujący się wyższą zakażalnością od wcześniejszych wariantów, ale wywołujący chorobę o łagodniejszym przebiegu klinicznym. Natychmiast jednak pojawiło się jego kilka subwariantów, co spowodowało, że od stycznia 2023 r. dominującym subwariantem (i w Polsce i na świecie) jest wariant XBB.1.5 Kraken. Ze względu na łagodny przebieg choroby, niską śmiertelność oraz znaczny odsetek osób posiadających odporność (dzięki szczepieniom lub przebyciu infekcji), w maju 2023 r. WHO ogłosiła koniec pandemii COVID-19 - obecnie jesteśmy na etapie endemii.

Obecnie (jak zawsze o tej porze roku) w Polsce trwa sezon grypowy, który dodatkowo nakłada się na szczyt zachorowań na COVID-19 i RSV. Przychodnie są przepełnione osobami uskarżającymi się na dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Rzadko jednak przebieg choroby jest na tyle ciężki, by zaistniała konieczność hospitalizacji. Najczęściej wizyta u lekarza rodzinnego kończy się wypisaniem kilkudniowego zwolnienia i przechorowywaniem infekcji w domu.

Jednak ze względu na masowość zachorowań część szczecińskich szpitali ograniczyła możliwość odwiedzania chorych lub wprowadziła restrykcje dotyczące odwiedzin.

Zakaźnicy wciąż apelują: szczepmy się!

- Jest zainteresowanie. Ludzie przychodzą. Pytają się po możliwość zaszczepienia - dowiedzieliśmy się w aptece na prawobrzeżu. - Ale w tym roku nie mieliśmy jeszcze szczepionki Novavax na wersję Kraken. Jest praktycznie nie do dostania.

- Jest problem - przyznaje Michał Kasiak, prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Szczecinie. - Apteki mają zbyt mało szczepionek. Generalnie można powiedzieć, że ich po prostu brakuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński