Stan magazynowy krwi i jej składników w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie jest dramatycznie niski. Brakuje właściwie materiału z każdej grupy. Na tę sytuację tradycyjnie wpływ mają wakacje, bo wówczas zazwyczaj w magazynach krwi jest mniej.
W tym roku doszła jeszcze wyjątkowa okoliczność, czyli pandemia Covid-19. Poszukiwana jest także krew ozdrowieńców, która może posłużyć w terapii osoczem osób najciężej przechodzących infekcję koronawirusem.
CZYTAJ TAKŻE:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie prosi o pomoc – obecnych krwiodawców i czeka na nowych.
Aby oddać krew, należy do stacji przybyć w maseczce i z dowodem osobistym. Po wpuszczeniu do budynku, w szatni wypełniamy ankietę i dezynfekujemy ręce, następnie personel kieruje na I piętro do standardowej ścieżki krwiodawcy.
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub kondycji przyszłego biorcy.