MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza próba leczenia Covid-19 osoczem ozdrowieńca. Arkońska wdraża kolejne formy terapii

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Lekarze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie podjęli pierwszą próbę leczenia pacjentki z Covid-19 osoczem osoby, która przeszła chorobę spowodowaną koronawirusem i wyzdrowiała. Materiał przyjechał z Warszawy. W poniedziałek prawdopodobnie odbędzie się pierwsze pobranie osocza od osoby, którą hospitalizowano w Szczecinie.

Osocze wyleczonych z Covid-19 zawiera przeciwciała potrafiące unieszkodliwiać wirusa. Według lekarzy, tego typu terapia, choć wciąż uznawana za eksperymentalną, jest obiecująca i może pomóc w wyleczeniu kolejnych chorych. W czwartek w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie po raz pierwszy dokonano takiego zabiegu.

- Nie jest to pierwsza taka próba w Polsce, ale jedna z pierwszych. Walczymy o każdego pacjenta, każdy przypadek analizujemy bardzo precyzyjnie. Jeśli jest to możliwe, dobieramy również metody eksperymentalne pod daną osobę. Jesteśmy w stałym kontakcie z komisją bioetyczną, gdzie zgody na terapie eksperymentalne są wydawane - mówi prof. Miłosz Parczewski, lekarz naczelny ds. Covid w Zachodniopomorskiem.

ZOBACZ TEŻ:

Pacjentka, u której przetoczono osocze, od dłuższego czasu była w ciężkim stanie. - Wyczerpaliśmy wszystkie inne opcje, również te eksperymentalne. Jak będzie dalej, nie wiemy, to była ostatnia opcja leczenia dostępna w Polsce, żeby tej pacjentce pomóc - dodaje prof. Parczewski.

Osocze osoby, która przeszła Covid-19 i wyzdrowiała, do Szczecina trafiło z Warszawy, dzięki współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie ze jego stołecznym odpowiednikiem. Szczecińskie RCKiK również uruchomiło procedury przygotowujące do pobierania osocza od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i ozdrowiały. Pierwszy taki zasięg jest zaplanowany na najbliższy poniedziałek. W Szczecinie wyleczono do tej pory sześć osób.

Przełomowa metoda leczenia koronawirusa w Szczecinie. Covid-...

- Warunkiem, aby pobrać surowiec, są dwa ujemne wyniki badań na obecność wirusa, a następnie musi minąć przynajmniej czternaście dni. Dawca musi być w wieku pomiędzy osiemnastym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia - wyjaśnia Anna Lipińska, zastępca dyrektora RCKiK w Szczecinie.

Ten czas właśnie mija, dlatego na poniedziałek umówiona została pierwsza osoba. Ważne jest także, aby zgadzały sie grupy krwi dawcy i biorcy, oraz biorca nie miał alergii na dane białka osocza. - Terapia osoczem była wdrażana w innych państwach i przynosiła pozytywne skutki. Pobieranie krwi w tym wypadku będzie odbywać się jak każdy taki zabieg. W Polsce dopiero pojawiają się osoby, które mogą być dawcami - dodaje Lipińska.

warto wiedzieć:

Pobrany materiał będzie badany na obecność przeciwciał i ich stężenie w surowicy. Dawka od jednego pacjenta będzie przekazywana jednej osobie. Jeśli przeciwciał będzie mniej, być może pacjent przyjmie podwójną dawkę.

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie przeprowadzono już inną eksperymentalną formę leczenia Covid-19. Wykorzystano terapię ECMO, czyli pozaustrojową oksygenację (utlenianie) krwi. Metodę tę stosuje się w leczeniu ostrej niewydolności układu oddechowego. Taką chorobą jest Covid-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Po ponad dwóch tygodniach stan pacjentki znacznie się poprawił.

ZOBACZ TEŻ:

W miejscach publicznych, w sklepach, marketach i na bazarach powinniśmy zasłaniać usta i nos. Obowiązek noszenia ochrony obowiązuje także osoby pracujące w sektorze usług. Przedstawiciele niektórych zawodów mogą jednak pracować z odsłoniętą twarzą. Oto lista pracowników, których nie objęły obostrzenia.

W tych zawodach nie musisz zakrywać ust i nosa

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński