MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W jakiej kondycji jest Twoja wątroba? Przyjdż do Galaxy i sprawdź

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Badania przesiewowe w kierunku chorób wątroby organizuje w sobotę Stowarzyszenie Fizjosport, w ramach cyklicznej akcji "Kobiece i Męskie Zdrowie Szczecin 2024"
Badania przesiewowe w kierunku chorób wątroby organizuje w sobotę Stowarzyszenie Fizjosport, w ramach cyklicznej akcji "Kobiece i Męskie Zdrowie Szczecin 2024" archiwum
Szybko wykryta choroba to szansa na zdrowie i lepsze życie. Stowarzyszenie Fizjosport w sobotę organizuje bezpłatne badania wątroby. W centrum handlowym "Galaxy" w Szczecinie na tę okazję zostanie przygotowany specjalny, mobilny gabinet.

Badania przesiewowe w kierunku chorób wątroby organizuje w sobotę Stowarzyszenie Fizjosport, w ramach cyklicznej akcji "Kobiece i Męskie Zdrowie Szczecin 2024".

- Jak często słyszymy hasło: "Lepiej zapobiegać niż leczyć"? - pyta Piotr Grudziecki, prezes Zarządu Stowarzyszenie Fizjosport. - Jest nam wpajane od dziecka. Mimo to, wciąż bardzo wielu z nas zapomina o sobie, o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. W konsekwencji, niestety, zbyt często dowiadujemy się o chorobach zbyt późno. Dlatego tak ważne są: profilaktyka, edukacja i dobry przykład.

Profilaktyką, edukacją i dawaniem dobrego przykładu Stowarzyszenie Fizjosport zajmuje się od siedmiu lat. Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia, celem sobotniej akcji jest promowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób wątroby i wykonanie badań przesiewowych z użyciem urządzenia Fibroscan.

Dlaczego to takie ważne?

- Choroby wątroby bywają pomijane w zdrowotnej debacie - zauważa Piotr Grudziecki. - Tymczasem dotykają nawet 400 tys. Polaków, a i to liczba ta wydaje mi się niedoszacowana.

Choroby wątroby są obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, wyprzedzając tym samym bardziej znane schorzenia, jak rak piersi czy rak szyjki macicy. Szacuje się, że w Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje 308–422 tys. osób, natomiast każdego roku z ich powodu umiera około 6-7 tys. osób.

Najczęstszymi przyczynami marskości wątroby jest spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) i konsekwencje wirusowych zapaleń wątroby.

Warto więc skorzystać z okazji. 25 maja (w sobotę), w godzinach od 10 do 18 w Galerii "Galaxy" w Szczecinie wykonywane będą bezpłatne badania wątroby przy użyciu urządzenia Fibroscan. Badania będą przeprowadzane w specjalnie przygotowanym, mobilnym gabinecie na parterze centrum handlowego.

FibroScan jest metodą nieinwazyjnego pomiaru stopnia zwłóknienia oraz stłuszczenia wątroby. Podczas badania, do skóry na obszarze przestrzeni międzyżebrowej, przykładana jest specjalna głowica, w której znajduje się generator drgań mechanicznych.

Emitowane przez urządzenie fale mechaniczne rozchodzą się w wątrobie z szybkością, która jest uzależniona od stopnia włóknienia wątroby. Urządzenie FibroScan mierzy właśnie prędkość rozchodzenia się tych fal, a wynik podaje w tzw. kilopaskalach i przelicza na stosowaną w biopsji skalę METAVIR. Metoda FibroScan jest całkowicie bezpieczna – nie występuje ryzyko przerwania ciągłości tkanek, nie trzeba też pobierać od pacjenta krwi.

FibroScan pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. Do badania powinno się przystąpić na czczo lub co najmniej 4-6 godzin po ostatnim posiłku.

- Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań - uprzedza prezes Grudziecki. - Z badań mogą skorzystać osoby pełnoletnie.

Pomysłodawcami akcji jest Stowarzyszenie Fizjosport. Parterem udzielającym wsparcia merytorycznego z zakresu przeprowadzenia
badań jest Szpital Wojewódzki w Szczecinie.

Obok gabinetu, w którym będą wykonywane badania, rozstawi swoje stanowiska Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Będzie można tam bezpłatnie zbadać poziom ciśnienia tętniczego i glikemii we krwi. Na stanowisku DKMS wolontariusze Muszkieterów Szpiku będą szukali „genetycznych bliźniaków” dla osób chorych na białaczkę, a szczególnie dla małego Antka Grodzickiego. To bardzo ważne – Antek pilnie potrzebuje dawcy szpiku, może to właśnie ktoś z Was nim jest? Zachęcamy do badań – są szybkie i proste, a tak wiele zależy od ich wyniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński