MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Dobra tyka ekologiczna bomba. A właściciele terenu niedostępni... [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To teren po byłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Grzepnicy. Działka nie jest zabezpieczona, zalegają tu odpady, w tym rakotwórczy azbest. Urzędnicy z gminy Dobra przyznają, że to spory problem, jednak na przeszkodzie uprzątnięciu bałaganu stoją właściciele terenu, którzy unikają odpowiedzialności.

- Od sierpnia 2021 próbuję przekonać Wójta Gminy Dobra do oczyszczenia terenu niestety bezskutecznie. Na terenie nieogrodzonego PGR można np. wpaść do otwartego szamba. Na terenie tym znajduje się kilkadziesiąt ton odpadów od wielu lat. Jest to teren sąsiadujący z Rezerwatem Przyrody Świdwie. Bezpośrednio pod tym terenem znajduje się podwodny zbiornik wody pitnej dla miasta Szczecin, który nazywa się: Dolina Kopalna Szczecin - GZWP nr 122 - pisze w liście do nas pan Damian.

Autor listu wskazuje na kawałki rozkruszonego azbestu, który przenika do wód gruntowych

Przedstawiciel gminy odrzuca zarzut, że gmina Dobra nic nie robi z wysypiskiem.

- Nawet Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało rację gminie w tej kwestii - mówi Andrzej Miluch, kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra.

Do tej gmina uprzątnęła 28 ton odpadów, była to m.in. używana odzież. Wydała 40 tysięcy złotych. Ktoś podrzucił części samochodowe, w tym przypadku nie udało się ustalić sprawcy. Jednak obowiązek uprzątnięcia i zabezpieczenia terenu spoczywa na właścicielach.

- Właściciele przebywają za granicą, nie podejmują pism wysyłanych przez gminę - dodaje Andrzej Miluch. - Trudno, żeby gmina wydawała pieniądze mieszkańców na sprzątanie cudzego terenu.

Do tematu jeszcze wrócimy.

Saperzy mieli ponad pół tysiąca zgłoszeń. Patrole saperskie ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński