Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W ciągu tygodnia w regionie przybyło 1700 osób w kwarantannie. Jak do tego doszło?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
W województwie zachodniopomorskim obecnie 2379 osób przebywa w kwarantannie związanej z epidemią koronawirusa. Tydzień temu było ich 613. Jak to się stało, że w ciągu siedmiu dni przybyło ponad 1700 odizolowanych osób?

Z ostatnich informacji przekazanych przez wojewódzką stację epidemiologiczno-sanitarną (na 29 czerwca br.) wynika, że w kwarantannie Zachodniopomorskiem przebywa obecnie 2379 osób. Dokładnie tydzień (22 czerwca br.) wcześniej tych przypadków było o 1763 mniej.

Nagły wzrost ilości osób poddanych przymusowej izolacji wystąpił 23 czerwca, kiedy zanotowano 1390 osób. Dzień wcześniej było ich 613.

Skąd ta różnica?

Od 23 czerwca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie zmieniła system raportowania liczby osób objętych kwarantanną. Uwzględniane są osoby przekraczające granicę. Czy wcześniej ich nie notowano? Przecież do 13 czerwca osoby wracające z zagranicy musiały obowiązkowo przejść dwutygodniową kwarantannę.

- Zaktualizowaliśmy sposób zliczania osób przebywających w kwarantannie. Obecnie wszystkie powiaty województwa codziennie raportują nam o ilości osób wysłanych do izolacji - mówi Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Takie wahnięcia notowano już wcześniej. Na przykład w kwietniu (z 13 na 14 kwietnia) w powiecie szczecineckim w ciągu jednego dnia przybyło w kwarantannie ponad 300 osób. Wówczas najpierw w raporcie uwzględnia tylko decyzje dotyczące kwarantanny wydawane przez sanepid w Szczecinku, potem doliczano także inne osoby, które zostały odizolowane w tym powiecie.

Od 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie muszą odbywać kwarantanny. Skąd zatem nagły przyrost liczby osób ujętych w statystykach, skoro np. wracając z Niemiec lub Czech nie musimy już się izolować?

- W dużej mierze na wzrost tych statystyk mają wpływ obywatele Ukrainy, którzy przyjeżdżają do naszego województwa do pracy - wyjaśnia Małgorzata Kapłan.

Obowiązek poddania się 14-dniowej izolacji dotyczy każdej osoby - zarówno obywateli Polski, jak i obcokrajowców - która wjeżdża do kraju spoza granic zewnętrznych UE. Obywatele Ukrainy są zwolnieni z kwarantanny, jeśli pracują w polskiej firmie i jadą do Niemiec. Pozostałe osoby podróżujące na trasie Ukraina - Polska - Niemcy mają obowiązek poddania się kwarantannie.

Do 28 czerwca najwięcej osób pozostających w kwarantannie w województwie zachodniopomorskim zanotowano w Szczecinie (425), powiecie gryfickim (361), Koszalinie i powiecie koszalińskim (284), powiecie kołobrzeskim (242), powiecie kamieńskim (221).

Liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 od 6 marca w Zachodniopomorskiem wyniosła 609 (dane z 29 czerwca, g. 10). Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia: 0. Liczba aktywnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2: 64. Liczba wyzdrowień: 525. Zmarło 20 osób.

Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie: w żadnym wypadku nie można wychodzić z domu.

Zakazane są spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza. W zakupach czy wyprowadzeniu psa może pomóc nam sąsiad lub ktoś bliski. Jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
jeżeli masz objawy choroby (źle się czujesz, masz gorączkę, kaszlesz, masz duszności), koniecznie zgłoś to telefonicznie.

raport codziennie aktualizowany:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

zobacz też:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Otwa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński