Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na to! W Szczecinie nowa metoda oszustwa na "promocyjny zakup pulsoksymetru". Nie daj się namówić!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Na pandemii można zarobić. Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o kolejnych próbach naciągania starszych osób na rzekomo nadzwyczajne, promocyjne oferty na pulsoksymetry. Ofiarą takiego oszustwa padła jedna ze szczecinianek.

Mieszkanka Szczecina, zaproszona na pokaz i odbiór bezpłatnego pulsoksymetru, została nakłoniona do podpisania umowy na zakup sprzętu w wysokości 5900 zł. Aby raty były mniejsze, wpłaciła 2 tys. zł zaliczki. To niestety nie jest odosobniony przypadek. Policjanci od lat apelują, by nie dokonywać pochopnie zakupów podczas pokazów i nie podpisywać nieprzemyślanych i często niekorzystnych umów.

- Tymczasem bezpłatny pulsoksymetr dostarcza pacjentom Poczta Polska w ramach rządowego programu Domowej Opieki Medycznej - przypomina Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddzialu NFZ. - Niewielki aparat, służący do pomiaru zawartości tlenu we krwi, otrzymują osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat, otrzymują pulsoksymetr automatycznie. Osoby młodsze, aby go dostać, wypełniają formularz Domowej Opieki Medycznej na stronie Ministerstwa Zdrowia lub kwalifikowani są do programu przez lekarza POZ.

Program DOM powstał w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (COVID-19). Ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Pulsoksymetr wykorzystywany jest w nim jako narzędzie diagnostyczne i aplikację Domowa Opieka Medyczna do przekazywania i monitoringu danych.

Pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej są bez przerwy pod zdalną kontrolą, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Nadzór nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

Konsultanci i lekarze monitorują wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wzywają pogotowie ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent jest kierowany na teleporadę. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy tych pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić do szpitala.

Osoby nieposiadające smartfonu lub Internetu, mogą zgłaszać wyniki swoich pomiarów z pulsoksymetru przez telefon podczas rozmowy z automatyczną infolinią, tel. 22 256 53 23.

Cała usługa jest bezpłatna. Ozdrowieńcy są zobowiązani do zwrócenia aparatu. Należy to zrobić po zakończeniu okresu izolacji.

ZOBACZ TEŻ:

Briefing u wojewody

COVID-19 w Zachodniopomorskiem. Jest coraz więcej chorych! T...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński