Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COVID-19 w Zachodniopomorskiem. Są przygotowywane kolejne łóżka dla zakażonych. Niektóre szpitale wstrzymują odwiedziny

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Archiwum
Nowe łóżka covidowe powstają z powodu wciąż pogarszającej się w Polsce (i w regionie) sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Czwarta fala szaleje. W zastraszającym tempie maleje przygotowana wcześniej baza łóżkowa. Przypomnijmy, iż jeszcze we wrześniu zakładano, że jesienne uderzenie koronawirusa będzie dużo słabsze. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 16,5 tysiącach zakażeń, czyli liczba zachorowań jest prawie o połowę wyższa niż się spodziewano o tej porze roku.

W ciągu najbliższego tygodnia zwiększy się liczba łóżek covidowych w województwie o kolejnych 258 miejsc. Łóżka dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będą przygotowane w czterech placówkach w Szczecinie: w Szpitalu Wojewódzkim przy Arkońskiej – 26, MSWiA - 40, 109 Szpitalu Wojskowym - 122 i klinicznym PUM przy al. Powstańców Wielkopolskich – 3 oraz w Szczecinku (27), Goleniowie (15), Dębnie (10) i Kołobrzegu (15).

- Od początku pandemii prowadzimy działania związane z zapewnieniem dostępności łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem tak, aby wyprzedzać wzrost liczby hospitalizacji, a jednocześnie w jak największym zakresie utrzymać zapas miejsc, nie zakłócając procesu leczenia pacjentów z innymi chorobami – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. - Dlatego dziś podpisałem decyzję o uruchomieniu od 23 listopada 2021 r. 122 łóżek covidowych, w tym 6 respiratorowych w 109. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie.

Oznacza to przeorganizowanie pracy szpitala. Komendant 109 Szpitala Wojskowego, płk. Krzysztof Pietraszko zapowiada, że pacjenci aktualnie leczeni w "sto dziewiątce", zgodnie z planem leczenia będą w najbliższym czasie wypisani do domów. Pozostali w nadchodzących dniach zostaną przetransportowani do innych szpitali, gdzie będzie kontynuowany proces ich hospitalizacji.

- Od wtorku karetki nie przywożą do szpitala nowych pacjentów - dodaje komendant.

Od 16 listopada w 109 Szpitalu Wojskowym wprowadzony został zakaz odwiedzin - od września były one możliwe przy spełnieniu ściśle określonych warunków, np. dla osób zaszczepionych czy z ważnym, ujemnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Wprowadzony we wtorek zakaz będzie obowiązywał do odwołania.

Możliwy jednak będzie wstęp do pracowni i laboratoriów, które znajdują się w głównym budynku szpitala, tj. pracownia medycyny nuklearnej i RTG oraz zespół pracowni medycyny laboratoryjnej. Będą one pracowały tak, jak dotychczas. Do pracowni prowadzi osobne wejście - zostaną więc odizolowane od „covidowej” części budynku szpitala. Normalnie pracować ma także przychodnia stomatologiczna, usytuowana w odrębnym budynku przy ul. Piotra Skargi.

W ciągu najbliższych dni pod kątem leczenia pacjentów z koronawirusem przygotowane zostaną oddziały szpitalne, wyznaczy się strefy czyste i brudne oraz ścieżki komunikacyjne. Po raz kolejny. Wcześniej, jesienią 2020 r. i wiosną 2021 r., szpital wojskowy był już placówką covidową. Przez ten czas przyjął ponad 900 pacjentów zarażonych wirusem Sars-Cov-2.

ZOBACZ TEŻ:

Briefing u wojewody

COVID-19 w Zachodniopomorskiem. Jest coraz więcej chorych! T...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński