MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na złośliwe oprogramowanie w wyszukiwarce Google – klikniesz w reklamę i zaczną się kłopoty

Anita Persona
Anita Persona
Jeśli trafisz na taką reklamę w Google, to uważaj – w wyszukiwarce krąży kampania cyberprzestępstw.
Jeśli trafisz na taką reklamę w Google, to uważaj – w wyszukiwarce krąży kampania cyberprzestępstw. Solen Feyissa/Unsplash
Nie klikaj w te reklamy w wyszukiwarce Google. To oszustwo, które grozi kradzieżą twoich danych osobowych, a nawet pieniędzy po uzyskaniu dostępu do twojego konta. Jak działa nowa kampania cyberprzestępstw, na co uważać i co zrobić, gdy trafi się na takie podstępne oszustwo? Sprawdź i nie daj się oszukać.

Spis treści

Cyberprzestępczość coraz bardziej kreatywna

Technologia ma dwie strony medalu. Z jednej strony daje nam większy wachlarz narzędzi, pozwalający na podnoszenie jakości naszego życia oraz jego funkcjonowania. Dla wielu osób to także osób na aktywizację wieloobszarową i panaceum na wykluczenie w takich dziedzinach jak dostęp do edukacji czy rynku pracy.

Niestety wiele z nowych rozwiązań technologicznych rozszerza przy okazji możliwości cyberprzestępców, czyli przestępców działających w sieci. Już od lat obserwowany jest wzrost tego typu zjawisk, a eksperci prognozują, że w kolejnych miesiącach 2024 roku będziemy świadkami dalszej intensyfikacji takich działań.

Tylko w ostatnim czasie w Polsce odnotowano różnego rodzaju kampanie cyberprzestępstw skierowane do użytkowników sieci. Niektóre z nich były przy tym niezwykle kreatywne, jak choćby oszustwo na KFC, w ramach którego kusząc kuponami, oszuści wyłudzali dane osobowe swoich ofiar. Teraz mamy natomiast do czynienia z kolejnym problemem.

Fałszywe reklamy AnyDesk w wyszukiwarce Google

O kolejnym zagrożeniu w sieci alarmuje m.in. CSIRT KNF, czyli zespół do spraw cyberbezpieczeństwa polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Jak informują tamtejsi specjaliści, w wyszukiwarce Google można obecnie natrafić na fałszywe reklamy aplikacji AnyDesk. Oryginalne narzędzie to popularne, darmowe oprogramowanie do zdalnego zarządzania pulpitem naszego urządzenia. Tymczasem pojawiające się w ostatnim czasie reklamy aplikacji mogą być fałszywe i być częścią kampanii cyberprzestępców. Jak jednak dokładnie działają?

Otóż zachęceni przez fałszywą reklamę AnyDesk użytkownicy sieci klikają na nią. W tym momencie zostają przekierowani na stronę internetową podszywającą się pod oficjalną i niemal niemożliwą do odróżnienia. Właściwie jedynym sposobem na rozpoznanie oszustwa jest tu sprawdzenie adresu www strony, który w przypadku oszustwa poprzez wyszukiwarkę Google brzmi anydesks.co, podczas gdy adres prawdziwej strony to anydesk.com.

Jeśli jednak zdecydujemy się pobrać z tego źródła program, to zamiast autentycznej, zainstalujemy zainfekowaną aplikację. Ta natomiast da oszustom dostęp do naszego urządzenia, w tym danych na nim przechowywanych. W efekcie przestępcy będą posiadać nie tylko nasze dane osobowe, ale również przykładowo zyskać nasze dane logowania do kont bankowych.

Problem z fałszywymi reklamami AnyDesk w wyszukiwarce Google nie jest błahy. Każdy użytkownik sieci powinien więc, widząc podobne reklamy, zachować szczególna ostrożność i najlepiej ich unikać. Chcąc natomiast zainstalować popularną aplikację lepiej zrobić to z poziomu oficjalnej strony internetowej AnyDesk, zamiast za pośrednictwem reklam czy postów na Facebooku, które często też są fałszywe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga na złośliwe oprogramowanie w wyszukiwarce Google – klikniesz w reklamę i zaczną się kłopoty - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński