MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny wyciek danych –Ticketmaster i Santander Bank! Problem dotyczy ponad 560 milionów osób, ale co zrobić i jakie dane wykradziono?

Redakcja
Kupujesz bilety na wydarzenia muzyczne i nie tylko? Twoje dane mogły zostać skradzione i zaoferowane na czarnym rynku.
Kupujesz bilety na wydarzenia muzyczne i nie tylko? Twoje dane mogły zostać skradzione i zaoferowane na czarnym rynku. Philipp Katzenberger/Unsplash
Ogromny wyciek danych klientów Ticketmaster (LiveNation) oraz Santander Bank. Wśród danych nazwiska, adresy, historia transakcji, a nawet numery kont i kart kredytowych setek milionów klientów. Hakerzy dostali się prawdopodobnie do bazy danych chmury Snowflake i teraz oferują sprzedaż danych na czarnym rynku. Co jednak zrobić w tej sytuacji? Sprawdź szczegóły.

Spis treści

Ostatnio coraz częściej słyszymy o kolejnych wyciekach danych klientów różnych podmiotów. Jedne z nich są niewielkie, inne wprost przeciwnie i tylko w ostatnim czasie mamy do czynienia ze sporym natężeniem tego typu zdarzeń. Niedawno przez jednego z pracowników wyciekły dane około 300 osób zarejestrowanych w ZUS, teraz jednak mowa o setkach milionów osób, z których wszystkie są teraz zagrożone, ale po kolei.

Klienci LiveNation i Santander Bank – wyciek danych jest ogromny

Jak informuje portal Niebezpiecznik zajmujący się cyberbezpieczeństwem, mamy obecnie do czynienia z wprost ogromnym wyciekiem danych klientów Ticketmaster (LiveNation) oraz Santander Bank. To jednak zaledwie dwie firmy, choć największe, których bazy danych zostały wykradzione w wyniku włamania do baz klientów chmury Snowflake. Za sprawą stoi grupa hakerska o nazwie ShinyHunters, która już zaoferowała w dark web sprzedaż informacji 560 milionów klientów Ticketmaster za pół miliona dolarów.

Członkowie grupy twierdzą, że uzyskali dane poprzez włamanie do konta pracownika firmy stojącej za chmurą Snowflake. Sama firma natomiast potwierdza, iż doszło do włamania, ale konto rzekomo należy do byłego już pracownika i jak możemy przeczytać w oświadczeniu, nie jest połączone z danymi klientów chmury. Ticketmaster i Santander również nie wskazują, aby to właśnie Snowflake był źródłem i drogą kradzieży. Niemniej faktem jest, iż dane wyciekły i tylko w przypadku międzynarodowego dystrybutora biletów na wydarzenia muzyczne (choć nie tylko) obejmują tak newralgiczne dane jak:

  • imiona i nazwiska,

  • adresy e-mail,

  • adresy zamieszkania,

  • numery telefonu,

  • hashe numeru karty płatniczej oraz 4 ostatnie cyfry,

  • historie transakcji.

Co zrobić, jeśli kupiłeś bilet na Ticketmaster?

Ticketmaster, czyli firma LiveNation jest ogromnie popularna również w Polsce, więc jest wielce prawdopodobne, że wśród wykradzionych danych są również te, należące do polskich klientów oraz pracowników podmiotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Cóż, również alarmujące o sprawie BIK (Biuro Informacji Kredytowej) zaleca odpięcie karty kredytowej sparowanej z naszym kontem na potrzeby zakupu biletów.

Jeśli zdarzyło ci się kupować bilety za pośrednictwem Ticketmaster i masz podpiętą tam kartę płatniczą, usuń ją z serwisu. Karty nie trzeba zastrzegać, gdyż ujawnione dane nie pozwalają na jej nieautoryzowane obciążenie.

Biorąc pod uwagę, że wyciek obejmuje m.in. numery telefonów oraz adresy mailowe, zaleca się klientom Ticketmaster w najbliższym czasie wzmożoną ostrożność. Przestępcy mogą bowiem podejmować próby kontaktu, podszywając się pod różne instytucje i może to przybrać formę zarówno phishingu (fałszywych wiadomości), jak i vishing, czyli próby wyłudzenia w trakcie rozmowy telefonicznej.

 

Wyciek danych klientów Santander Bank

Jak już wspomniano, w wyniku tego samego wydarzenia wykradziono także dane klientów i pracowników Santander Bank. W tym przypadku mowa o około 30 milionach klientów i 28 milionach kart kredytowych. Na szczęście, jak poinformował w swoim oficjalnym oświadczeniu sam bank, sprawa dotyczy jedynie osób z Chile, Hiszpanii i Urugwaju.

Polscy klienci Santander bank nie mają więc w tym przypadku powodów do obaw. Niemniej zawsze i w przypadku posiadania konta w każdym serwisie/banku/forum, jeśli to możliwe aktywować weryfikację dwuetapową, która znacznie zmniejsza ryzyko włamania na nasze konto.

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromny wyciek danych –Ticketmaster i Santander Bank! Problem dotyczy ponad 560 milionów osób, ale co zrobić i jakie dane wykradziono? - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński