Mateusz Pietras
Novak Djoković w czwartej rundzie US Open
Novak Djoković w czwartej rundzie US Open PAP/EPA/WILL OLIVER
Trzykrotny triumfator w Nowym Jorku Novak Djoković wygrał z rodakiem Laslo Djerre 4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3. Serb był o krok od odpadnięcia z US Open w swoim siedemnastym występie. Mecz trwał trzy godziny i czterdzieści osiem minut. Po bratobójczym pojedynku przyznał, że był to jeden z najcięższych meczów w historii jego nowojorskich startów.

O krok od zakończenia udziału w tegorocznym US Open

W trzeciej rundzie niespodziewaną huśtawkę nastrojów sobie i swojemu sztabowi zapewnił trzykrotny triumfator US Open - Novak Djoković. Serb przegrywał już 0:2 w meczu, by odwrócić losy i zwyciężyć w pięciosetowej batalii. Dzielny opór przez niemalże cztery godziny gry na Ashe Arthur Stadium stawiał 38. w rankingu ATP rodak Laslo Djerre. Ostatecznie 36-latek wygrał 4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3.

Dla młodszego z Serbów był to siódmy występ w US Open. Meczem z dwudziestotrzykrotnym pobił najlepszy wynik w karierze (wcześniej druga runda).

W następnej rundzie rywalem tenisisty rozstawionego z numerem drugim będzie Chorwat Borna Gojo, który sklasyfikowany jest na 105. pozycji w tenisowym rankingu.

Spotkanie zaplanowano na niedzielę.

Pożegnanie ''króla asów'' Johna Isnera

Amerykanin John Isner, rekordzista pod względem liczby asów, szybkości serwisu i najdłuższego meczu, rozegrał dwa dni temu ostatni mecz w karierze. W 2. rundzie wielkoszlemowego US Open 38-letni tenisista przegrał ze swoim rodakiem Michaelem Mmohem 6:3, 6:4, 6:7 (3-7), 4:6, 6-7 (7-10).

– Tak, to trudne... Przez całe życie pracowałem tak ciężko, jak mogłem, aby grać w takiej atmosferze. Oczywiście nie wygrałem wszystkich tych meczów, jak wiemy, tak jak dzisiaj. Ale gra przed taką publicznością i wsparcie, jakie miałem, jest czymś wyjątkowym. Dlatego bardzo dziękuję – przyznał po meczu Amerykanin.

W lipcu 2018 roku Isner awansował na najwyższe w karierze ósme miejsce w światowym rankingu - krótko po tym, jak osiągnął największy indywidualny sukces, dochodząc do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu.

Dwukrotnie dotarł do ćwierćfinału US Open - w 2011 i 2018 roku.

Wyniki piątkowych meczów 3. rundy turnieju tenisistów w wielkoszlemowym US Open:

Frances Tiafoe (USA, 10) - Adrian Mannarino (Francja, 22) 4:6, 6:2, 6:3, 7:6 (8-6)
Tommy Paul (USA, 14) - Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 21) 6:1, 6:0, 3:6, 6:3
Ben Shelton (USA) - Asłan Karacew (Rosja) 6:4, 3:6, 6:2, 6:0
Rinky Hijikata (Australia) - Zhang Zhizhen (Chiny) 6:3, 6:3, 4:6, 6:3
Dominic Stricker (Szwajcaria) - Benjamin Bonzi (Francja) 2:6, 7:5, 7:6 (7-4), 3:6, 6:2
Taylor Fritz (USA, 9) - Jakub Mensik (Czechy) 6:1, 6:2, 6:0
Borna Gojo (Chorwacja) - Jiri Vesely (Czechy) 6:4, 6:3, 6:2
Novak Djokovic (Serbia, 2) - Laslo Djere (Serbia, 32) 4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3.