Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy na razie nie kontrolują domów jednorodzinnych w Szczecinie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum Polska Press
W drugiej połowie 2023 roku kontrolerzy mają zacząć sprawdzać, czym ogrzewamy domy i czy jest to zgodne z deklaracją złożoną w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), jaką każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć w 2022 roku.

„Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że do domów obywateli nie wejdą żadne kontrole” - napisał w swoim komunikacje urząd. Dodał przy tym, że dane dotyczące efektywności energetycznej będą agregowane przy okazji dobrowolnej, zaplanowanej i zamówionej przez obywatela inwentaryzacji budynku, którą wykonywać będą mogły uprawnione do tego podmioty."

Chodzi o zweryfikowanie danych, jakie masowo zbierane były w 2022 roku w bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ustawodawcy chodziło bowiem o dane, które mają wspomóc kształtowanie polityki niskoemisyjnej i pomóc polepszyć jakość powietrza w Polsce, a obywatelowi uzyskać informację zwrotną z systemu – z jakich narzędzi wsparcia, dotacji na termomodernizację budynków, wymianę źródeł ciepła czy spalania paliw na bardziej ekologiczne będzie mógł skorzystać, by jego dom był bardziej efektywny energetycznie.

Jak informuje GUNB te kontrole mają być dobrowolne, a każdy, kto je zamówi otrzyma informację, czy jego dom jest efektywny energetycznie oraz w jak można tę „energetyczność” polepszyć.

- Dane dotyczące efektywności energetycznej będą agregowane przy okazji dobrowolnej, zaplanowanej i zamówionej przez obywatela inwentaryzacji budynku, którą wykonywać będą mogły uprawnione do tego podmioty. W praktyce mają je przeprowadzać urzędnicy z odpowiednimi, budowlanymi kwalifikacjami, a także przez kominiarzy. A wyniki tych kontroli mają pomóc obywatelowi uzyskać informację, jakie rodzaje dotacji może uzyskać, by zredukować koszty utrzymania i polepszyć efektywność energetyczną swojej nieruchomości.

- Rozważane jest podjęcie czynności kontrolnych po uruchomieniu rozwiązań teleinformatycznych usprawniających prowadzenie kontroli — informuje Paulina Łatka z biura prasowego szczecińskiego magistratu. Podkreśla też, że urzędnicy miejscy czekają w tej chwili na decyzję ministra do spraw budownictwa, aby ogłosił konieczny zakres i termin takiej kontroli.

- Dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzanie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków ogłosi minister właściwy do spraw budownictwa — pisze Paulina Łątka.

Te informacje zebrane podczas kontroli domów mają pomóc samorządom w optymalnym wykorzystaniu programów związanych z termomodernizacją.

Jak twierdzi GUNB, dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję, a moduł, który to umożliwi ma być dostępny w drugiej połowie 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński