MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukradliśmy ze sklepów 30 proc. więcej niż przed rokiem. Żywność drożeje - czy Polacy będą kraść na potęgę?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rośnie liczba kradzieży w sklepach.
Rośnie liczba kradzieży w sklepach. unsplash
Ceny na święta są wysokie. Rosną też kradzieże w sklepach. Jednym z powodów jest szalejąca inflacja. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, już w pierwszych dziesięciu miesiącach bieżącego roku odnotowano więcej kradzieży w sklepach niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Liczba przestępstw wzrosła o blisko 30% rok do roku. Gdy będzie drożej, będziemy jeszcze bardziej kraść?

Spis treści

Liczba kradzieży rośnie. Kto i dlaczego kradnie żywność ze sklepów?

Do kradzieży przyczyniają się głównie rosnąca inflacja i szybkie ubożenie Polaków. Do tego wkrótce może dojść czynnik bezrobocia, który jeszcze bardziej zaostrzy sprawę.

  • Porównując tegoroczne statystyki z tymi z 2020 roku, widzimy skok liczby kradzieży o prawie 60%.
  • W przypadku wykroczeń nastąpił wzrost o 18%.
  • Od stycznia do października 2022 roku na 5 takich czynów, 4 miały miejsce w placówkach wielkopowierzchniowych.

Jak stwierdza Maciej Tygielski, ekspert branży retailowej z Grupy SkipWish, wzrost liczby przestępstw kradzieży to duży problem społeczny. Wśród głównych przyczyn tego stanu są wciąż rosnąca inflacja i szybkie ubożenie Polaków. Ludzie zaczęli kraść rzeczy, które do tej pory nie ginęły masowo ze sklepów. Ekspert podkreśla również, że obecnie w sklepach kradzione są dwie kategorie towarów.

  • Pierwsza to dobra szybko zbywalne i za tym stoją głównie osoby, które działają z przymusu.
  • Druga to rzeczy luksusowe, np. perfumy, drogie alkohole, drobna elektronika itd. Z kolei tymi kradzieżami zajmują się przede wszystkim zorganizowane grupy przestępcze.

– Zmienia się profil osoby, która dokonuje przestępstwa czy wykroczenia kradzieży. Zauważamy, że coraz więcej ludzi kradnie, aby zapewnić swoje podstawowe potrzeby bytowe. Do tego okres covidowy spowodował, że sieci handlowe optymalizowały koszty, w tym koszty ochrony. Początkowo zwiększenie kradzieży nie było odczuwalne dla handlu, ale obecnie staje się to coraz większym problemem – zaznacza Grzegorz Wojtasik, wiceprezes zarządu Impel Facility Services.

Polacy oszczędzają na kupowaniu żywności

W dniach 25-28 listopada 2022 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące zakupów Polaków na święta Bożego Narodzenia – artykułów żywnościowych i prezentów.

W badaniu prawie 40% badanych zadeklarowało, że kupi mniej produktów żywnościowych na święta niż rok temu. 34% z nas kupi tyle samo produktów żywnościowych, co na święta 2021 roku, a kolejne 3% ankietowanych nawet więcej. Aż 17% nie ma zdania na ten temat.

Wykroczenie i przestępstwo - czym się różnią? Mamy więcej kradzieży w tym roku

Z danych Komendy Głównej Policji (KGP) wynika, że od stycznia do października br. stwierdzono 26 030 przestępstw kradzieży w sklepach. To o 29,5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków odnotowano 20 107. Natomiast porównując tegoroczne statystyki z tymi z 2020 roku, widzimy skok o 58,8%. Wówczas zarejestrowano 16 387 przestępstw kradzieży w sklepach.

– Wzrost rok do roku jest wysoki i należy go traktować jako ostrzeżenie. Branża handlowa odczuwa coraz bardziej problem kradzieży sklepowych i próbuje sobie z nim radzić. Sytuacja może się radykalnie zmienić, w związku z waloryzacją progu między wykroczeniem a przestępstwem – z obecnych 500 zł na 800 zł – komentuje Łukasz Grzesik, ekspert ds. zapobiegania kradzieżom sklepowym.

Jak dodaje, mimo sprzeciwu branży, ww. zmiana wejdzie w życie, a handel będzie musiał ponownie przemyśleć swoje podejście do ochrony towaru.

Z danych KGP wynika też, że w pierwszych dziesięciu miesiącach br. stwierdzono 188 784 wykroczenia związane z kradzieżą sklepową. To o 18% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków odnotowano 160 011.

Jak podkreśla Grzegorz Wojtasik, dane obejmują tylko sytuacje zgłoszone. Natomiast wykroczeń jest więcej, o czym sklepy dopiero przekonują się podczas inwentaryzacji. Ekspert dodaje, że coraz częściej wykroczenia kradzieży dotyczą artykułów spożywczych pierwszej potrzeby, czyli np. masła, serów i jogurtów. Są to kradzieże trudniejsze do wychwycenia.

– Według różnych badań, branża spożywcza jest najbardziej narażona na kradzieże. To kolejna zła wiadomość dla Polaków. Jeśli placówki handlowe zaczną ponosić większe straty, to będą podnosić ceny towarów. W konsekwencji Polacy przede wszystkim zapłacą więcej za żywność. Jakiś czas temu w mediach były prezentowane zdjęcia z zabezpieczeniami antykradzieżowymi na maśle. To wkrótce może być naszą codziennością, a nie tylko medialną ciekawostką – zaznacza ekspert z Grupy SkipWish.

Od stycznia do października br. w sklepach wielkopowierzchniowych stwierdzono 152 407 wykroczeń związanych z kradzieżą (80,7% ogółu), a w placówkach małopowierzchniowych – 36 377 (19,3%). Natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku było to odpowiednio 129 191 (80,7%) i 30 820 (19,3%).

Zabezpieczenia przeciwko złodziejom w sklepach. Tego używają markety

Z tego powodu już w lipcu w sieci Kaufland mogliśmy spotkać zabezpieczenia przeciwkradzieżowe np. na kostkach masła.

Sklepy zabezpieczają produkty przed kradzieżami.
Sklepy zabezpieczają produkty przed kradzieżami. Twitter Paweł Jachowski

A wszystko to z tego powodu, że najtańsze masło, które kosztuje obecnie prawie 7 zł, można łatwo schować do kieszeni i wynieść ze sklepu.

Kradzieże to zjawisko, którego doświadcza cała branża handlu detalicznego. W sklepach Kaufland stosujemy szereg rozwiązań, żeby zapobiegać tego typu incydentom. Posiadamy monitoring, współpracujemy z ochroną i korzystamy z systemu zabezpieczeń towarów - napisało Biuro Prasowe Kaufland Polska Markety w odpowiedzi na nasze pytania.

Jeszcze kilka lat temu część marketów nie decydowała się na instalowanie w swoich sklepach bramek, które uruchamiały się w przypadku wynoszenia towaru. Obecność podobnych zabezpieczeń na towarach jest oznaką, że takie instalacje w danym sklepie już funkcjonują.

źródło: MondayNews

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukradliśmy ze sklepów 30 proc. więcej niż przed rokiem. Żywność drożeje - czy Polacy będą kraść na potęgę? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński