Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa zabezpieczenie mozaik w Szczecińskim Domu Sportu [ZDJĘCIA]

Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Rozpoczęły się prace konserwatorskie mozaik w Szczecińskim Domu Sportu
Rozpoczęły się prace konserwatorskie mozaik w Szczecińskim Domu Sportu UM Szczecin
Rozpoczęły się prace konserwatorskie charakterystycznych elementów plastycznych wystroju Szczecińskiego Domu Sportu.

Stary, wysłużony Szczeciński Dom Sportu jest w trakcie rozbiórki. Nie znikną jednak słynne mozaiki znajdujące się na terenie basenu. Jest to dzieło Sławomira Lewińskiego, który w Szczecinie i regionie zasłynął jako najlepszy rzeźbiarz epoki PRL. Nieznany jest autor mozaiki, która znajdowała się się w basenowym holu.

- Prace konserwatorskie prowadzone są od kilku dni. To dość czasochłonny etap przebudowy SDSu. Wymaga on jednak dużej ostrożności. Mozaika ceramiczna z małego basenu oraz mozaika położona w holu wejściowym po zdemontowaniu zostaną zabezpieczone do czasu ich ponownego wkomponowania w przestrzenie nowego obiektu. Przed przystąpieniem do demontażu wykonana została ich pełna inwentaryzacja, a prace przygotowawcze obejmowały m.in. wykonanie pomiarów oraz oznaczenie każdego elementu. Mozaiki zostaną wkomponowane w nowe miejsce i przejdą następnie dodatkowe prace konserwatorskie. Zostaną zdezynfekowane, oczyszczone oraz usunięte zostaną ubytki - tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

- W przypadku Sgrafitto, które zostanie zabezpieczone na czas prac remontowych holu wejściowego, wykonano pomiary, jak i badania stratygraficzne, których celem było określenie pierwotnych warstw kolorystycznych. Wykonano także odcisk szaty graficznej tzw. negatyw, który będzie pomocny na etapie kolejnych prac, obejmujących m.in. czyszczenie czy naprawy wybranych elementów - dodaje.

W ramach budowy "SDS 2.0" wybudowany zostanie 30-metrowy basen z lokalnym przegłębieniem oraz m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów.

Inwestycja jest realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Koszt prac to ponad 109 mln zł brutto.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński