Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójwymiarowa drukarka dla studentów. "Przydaje się w wielu dziedzinach" [wideo]

Maciej Pieczyński
To jedna z czterech drukarek trójwymiarowych w Szczecinie. W Polsce jest ich ok. 1,5 tysiąca.
To jedna z czterech drukarek trójwymiarowych w Szczecinie. W Polsce jest ich ok. 1,5 tysiąca. Sebastian Wołosz
Zamiast papieru plastik, i to w 3D. Studenci ZUT korzystają z nowoczesnej drukarki trójwymiarowej. - To sprzęt przydatny w różnych dziedzinach - zapewnia prof. Tartakowski.

W całej Polsce w użyciu jest około półtora tysiąca drukarek 3D. W Szczecinie jest ich kilka. Jedna z nich służy do celów naukowych na kierunku Inżynieria Materiałowa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT. - Nasz sprzęt drukuje w nowej technologii FDM. Polega ona na tym, że rozgrzany do 180 stopni drut z polilaktydu (plastiku - red.) podawany jest przez specjalną głowicę na rozgrzany do 65 stopni stół, gdzie specjalna głowica z tak uzyskanego materialu tworzy się kształt zgodny z wirtualnym wzorem - tłumaczy prof. dr hab. inż. Zenon Tartakowski prof. ZUT.

- To oszczędność czasu produkcji w tak różnych dziedzinach jak lotnictwo i medycyna - zapewnia prof. Tartakowski. - Dla porównania: wydrukowanie tulei o długości czterdziestu minimetrów trwa około czterech godzin. Wytworzenie tego samego elementu przy pomocy innej technologii i innego materiału trwałoby łącznie 2 miesiące.

Za pomocą druku trójwymiarowego można tworzyć prototypy najdrobniejszych detali urządzeń mechanicznych. Ta technologia przydaje się także w chirurgii plastycznej do rekonstrukcji twarzy.

Koszt drukarki to, w zależności od potrzeb, od 3 do 10 tysięcy złotych. Eksploatacja nie jest droga. Polilaktyd, a więc materiał, z którego powstają wydruki, jest biodegradowalny.

Drukowanie w 3D staje się technologią coraz bardziej popularną. Małgorzata Jacyna-Witt, szczecińska radna miejska, na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook napisała wczoraj: - Jeżeli chcemy mieć w Szczecinie nowoczesne szkoły i nowocześnie kształcić dzieci, to powinniśmy je wyposażyć w drukarki 3d i nauczyć, jak z nich korzystać. W najbliższym czasie zgłoszę taki projekt.

Prof. Zenon Tartakowski zaprasza zainteresowanych tą nowoczesną technologią na studia na ZUT. - Zachęcam do studiowania Inżynierii Materiałowej - mówi. - To przyszłościowy kierunek, który uczy kreatywności, uczestniczenia w tworzeniu nowych technologii. Już teraz zgłaszają się do nas z prośbą o współpracę firmy z różnych dziedzin gospodarki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński