MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To nowość w rocznym rozliczeniu PIT. Za 2022 przekażesz więcej na organizacje pożytku publicznego. Ile zamiast 1 procent podatku?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zmiana zwiększająca wysokość podatku należnego z PIT z 1% na 1,5% weszła w życie 1 lipca 2022 r., ale praktyczny użytek zrobimy z niej teraz składając roczne rozliczenia PIT za 2022 rok.
Zmiana zwiększająca wysokość podatku należnego z PIT z 1% na 1,5% weszła w życie 1 lipca 2022 r., ale praktyczny użytek zrobimy z niej teraz składając roczne rozliczenia PIT za 2022 rok. Paweł Miecznik / Polska Press
Polski Ład zwiększył wysokość odpisu od podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, z 1% na 1,5%. Wyższy odsetek obowiązuje już w zeznaniach PIT za 2022 r. Termin ich składania upłynie 2 maja 2023 r. Przewiduje się, że w tym roku osób przekazujących część podatku może być mniej niż w poprzednich latach.

Spis treści

1,5% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jak to zrobić?

Zmiana zwiększająca wysokość podatku należnego z PIT z 1% na 1,5% weszła w życie 1 lipca 2022 r. Była to odpowiedź na apel m.in. samych organizacji pożytku publicznego, które obawiały się znacznego zmniejszenia wpływów w związku z obniżeniem podatków. Większość PIT-ów, z których odlicza się 1,5% podatku, dotyczy bowiem skali podatkowej, z której korzystają m.in. pracownicy i przedsiębiorcy.

– Przekazanie 1,5% podatku jest proste – wystarczy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo można też wskazać cel szczegółowy przekazywanych środków. Dzięki temu to podatnik decyduje jakiemu podmiotowi i na jakie działania przekazuje swoje 1,5% podatku. Środki dotrą do organizacji bezpośrednio z budżetu państwa - wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Obniżenie podatku skłoniło ustawodawcę do zwiększenia stawki odpisu na OPP

Od 2022 r. skala przeszła rewolucję – znacznie obniżono stawki progów podatku dochodowego. Obecnie dochody do 30 tys. zł są wolne od opodatkowania, pułap 90 tys. zł opodatkowany jest stawką 12% zamiast dotychczasowych 17%, a po przekroczeniu poziomu 120 tys. zł dochodu trzeba zapłacić 32% podatku.

To nowość w rocznym rozliczeniu PIT. Za 2022 przekażesz więcej na organizacje pożytku publicznego. Ile zamiast 1 procent podatku?
mat. prasowe inFakt

– W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby podatników przekazujących część swojego podatku na OPP. Jednak w 2023 roku można spodziewać się, że trend ten się zatrzyma, m.in. w związku z tym, że pracownik, który otrzymywał w 2022 r. wynagrodzenie minimalne, nie będzie musiał płacić podatku. Może więc okazać się, że zmniejszy się liczba podatników przekazujących środki, chociaż nie kwota, dzięki zwiększeniu odsetka do 1,5% – komentuje Piotr Juszczyk.

Przykładowo, osoba ze średnim wynagrodzeniem brutto w wysokości 6 tys. zł miesięcznie zgodnie z nowymi przepisami zapłaci za 2022 rok 3492 zł podatku. Odpis 1% wyniósłby wówczas 47,16 zł, a 1,5% – 52,38 zł.  Należy więc przyjąć, że podniesienie o 0,5 punktu procentowego wysokości odliczanego podatku na OPP przy przeciętnym wynagrodzeniu 6 tys. zł nie spowoduje zmniejszenia wartości środków płynących do wspieranych podmiotów - wylicza ekspert inFakt.

PIT za 2022 rok rozliczymy od 15 lutego 2023

Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych zacznie się od 15 lutego, gdy skarbówka udostępni wstępnie wypełnione zeznania za 2022 rok. Wtedy też będzie formalna instrukcja, jak korzystać z możliwości odpisu 1,5 proc. podatku na charytatywne cele w rozliczeniu PIT za 2022 r. Na pewno jednak będzie to uproszczone, o czym świadczy tryb przewidziany dla emerytów rozliczanych przez ZUS, a którego zasady Ministerstwo Finansów już doficjalnie skomentowało i wyjaśniło.

Jeżeli emeryt nie będzie samodzielnie wypełniać PIT-37, korzystając z tego, że PIT-40A przygotowany przez ZUS jest jednocześnie rocznym rozliczeniem podatku za 2022 rok, ale zechce przekazać 1,5% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), może to zrobić również bez składania zeznania podatkowego, w terminie do 2 maja 2023 r. W takim przypadku wystarczy złożyć wyłącznie oświadczenie PIT-OP i wskazać w części C numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), na rzecz której urząd skarbowy przekaże 1,5% podatku należnego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY. Kliknij i przeczytaj!

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie części podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli w zeznaniu podatkowym składanym za poprzedni rok podatnik wykazał organizację OPP, to nawet jeżeli w tym roku nie złoży oświadczenia PIT-OP, urząd skarbowy przekaże w jego imieniu 1,5% podatku na rzecz OPP wskazanej w rozliczeniu za ubiegły rok (pod warunkiem że dana organizacja nadal istnieje). W przypadku, gdy emeryt nie chce przekazać 1,5% swojego podatku, to można wycofać wcześniej wyrażoną zgodę poprzez uzupełnienie części D w oświadczeniu PIT-OP.

Zapewne analogicznie będą mogli postąpić w podobnych sytuacjach także inni podatnicy składający roczne zeznania podatkowe za 2022 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To nowość w rocznym rozliczeniu PIT. Za 2022 przekażesz więcej na organizacje pożytku publicznego. Ile zamiast 1 procent podatku? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński