To była "ostatnia taka kolęda" w Szczecinie. W przyszłym...

  To była "ostatnia taka kolęda" w Szczecinie. W przyszłym roku będą zaproszenia i zawieszki na drzwi

  Anna Folkman

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Biuletyn jest dostępny w przedsionku kościoła. Informacja o zmianach ma zostać zamieszczona także na stronie internetowej, będzie o tym mowa także podczas
  1/6
  przejdź do galerii

  Biuletyn jest dostępny w przedsionku kościoła. Informacja o zmianach ma zostać zamieszczona także na stronie internetowej, będzie o tym mowa także podczas nabożeństw

  Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w swoim biuletynie na luty 2019 informuje o smutnych wnioskach płynących z tegorocznej kolędy. Okazuje się, że wielu parafian nie przyjmuje księży w domach.
  Zaproponowano więc pewne rozwiązania: wprowadzone zostaną zaproszenia, które parafianie będą dostarczać do kościoła i zawieszki na klamki - informujące o tym, że mieszkańcy zapraszają duszpasterza.

  - Podczas niedzielnej mszy świętej w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ksiądz proboszcz poinformował, że w przyszłym roku duchowni nie będą chodzić od drzwi do drzwi z kolędą - mówi pan Dominik, parafianin. - W biuletynie, który można było wziąć po mszy doczytałem, że księży trzeba będzie zapraszać pisemnie a na drzwiach wywieszać zawieszki z prośbą o kolędę. Ma to dotyczyć osób, które do tej pory nie otwierały księżom. Wzbudziło to we mnie pewne sprzeczne uczucia. Myślę sobie, że duchowni powinni właśnie być tymi, którzy pukają do zamkniętych drzwi, którzy wychodzą do zagubionych ludzi z Bożym Słowem. Tutaj przekaz jest prosty - nie to nie. Mam wrażenie, że to nietypowe rozwiązanie. Przecież Jezus w przypowieści kazał szukać zagubionej owcy. Bo w niebie jest większa radość z jednego zagubionego grzesznika, który się opamięta i wróci do Boga, niż z dziesiątek prawych, którzy nie zbłądzili.

  Czytaj również: Ile dać księdzu po kolędzie? 50 zł więcej niż w ubiegłym roku  „Ostatnia taka kolęda” - taki tytuł nosi biuletyn Sanktuarium na przyszły miesiąc. Czytamy w nim, że kiedyś do prawdziwej rzadkości należeli ci, którzy nie przyjmowali kolędy.

  - Na kolędzie chodziło przecież o to, by wspólnie pomodlić się i przyjąć błogosławieństwo na cały nowy rok. Nikt nie chciał, żeby nowy rok był pozbawiony Bożego błogosławieństwa. Kolęda to było prawdziwe nabożeństwo odprawiane przy stole, który raz w roku stawał się ołtarzem - czytamy w biuletynie. - Wciąż, dzięki Bogu takie rodziny w centrum Szczecina mieszkają.

  Jest ich jednak bardzo mało.

  - W wielu domach kolędę przyjmowali rodzice, ale kiedy umarli, ich dzieci już się na kolędę nie zgadzają. Praktykujący swoją wiarę katolicy należą na terenie naszej parafii do mniejszości. Żyją pośród osób niewierzących, obojętnych religijnie, a czasami wierze wrogich - czytamy dalej. - Kolędę przyjmuje mniej niż trzecia część mieszkańców. Bywają klatki schodowe w kamienicach czy blokach, gdzie na piętnaście rodzin kolędę przyjmują dwie.

  W związku z tym, od następnego roku księża przestaną pukać do wszystkich drzwi. Pójdą z kolędą tam, gdzie są oczekiwani i zapraszani w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat.

  Rzuć studia, wybierz seminarium! Czy nadajesz się na księdza?

  W związku z tym parafia proponuje zmiany. Jesienią zostaną przygotowane specjalne zaproszenia, które trzeba będzie dostarczyć do kościoła, parafia wydrukuje też zawieszki, które w dniu kolędy będzie można zawiesić na klamce.

  - Jeżeli ktoś chce kolędę a nie przyjmował jej wcześniej, powinien o nią poprosić. To sygnał dla nas, że coś się zmienia - mówi ks. Jarosław Staszewski, proboszcz i kustosz Sanktuarium. - Nie wzorowaliśmy się na innych parafiach, ale wiemy że w większych miastach w Polsce takie rozwiązania były podejmowane od dawna. To dotyczy osób niezdecydowanych, nie wychodzących poza szereg, do których my przez kolędę nie mamy dostępu. Może taka informacja sprawi, że pojawi się u nich zatroskanie się o kolędę. To propozycja, by wziąć odpowiedzialność w większym stopniu w swoje ręce.

  Sonda

  Czy przyjmujesz księdza po kolędzie?  ZOBACZ TAKŻE: Jak przyjąć księdza po kolędzie. Co wypada, a co nie podczas wizyty duszpasterskiej [Kolędowy savoir-vivre]  POLECAMY RÓWNIEŻ: Polska to kraj katolicki? Te badania rozwiewają wątpliwości! Religijność Polaków 2018 [ZOBACZ GALERIĘ]  WIDEO: Ksiądz Aleksander Radecki mówi o wizycie duszpasterskiej  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (42)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (42) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów