To była "ostatnia taka kolęda" w Szczecinie. W przyszłym roku będą zaproszenia i zawieszki na drzwi

Anna Folkman
Anna Folkman
Biuletyn jest dostępny w przedsionku kościoła. Informacja o zmianach ma zostać zamieszczona także na stronie internetowej, będzie o tym mowa także podczas nabożeństw
Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w swoim biuletynie na luty 2019 informuje o smutnych wnioskach płynących z tegorocznej kolędy. Okazuje się, że wielu parafian nie przyjmuje księży w domach.

Zaproponowano więc pewne rozwiązania: wprowadzone zostaną zaproszenia, które parafianie będą dostarczać do kościoła i zawieszki na klamki - informujące o tym, że mieszkańcy zapraszają duszpasterza.

- Podczas niedzielnej mszy świętej w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ksiądz proboszcz poinformował, że w przyszłym roku duchowni nie będą chodzić od drzwi do drzwi z kolędą - mówi pan Dominik, parafianin. - W biuletynie, który można było wziąć po mszy doczytałem, że księży trzeba będzie zapraszać pisemnie a na drzwiach wywieszać zawieszki z prośbą o kolędę. Ma to dotyczyć osób, które do tej pory nie otwierały księżom. Wzbudziło to we mnie pewne sprzeczne uczucia. Myślę sobie, że duchowni powinni właśnie być tymi, którzy pukają do zamkniętych drzwi, którzy wychodzą do zagubionych ludzi z Bożym Słowem. Tutaj przekaz jest prosty - nie to nie. Mam wrażenie, że to nietypowe rozwiązanie. Przecież Jezus w przypowieści kazał szukać zagubionej owcy. Bo w niebie jest większa radość z jednego zagubionego grzesznika, który się opamięta i wróci do Boga, niż z dziesiątek prawych, którzy nie zbłądzili.

Czytaj również: Ile dać księdzu po kolędzie? 50 zł więcej niż w ubiegłym roku

„Ostatnia taka kolęda” - taki tytuł nosi biuletyn Sanktuarium na przyszły miesiąc. Czytamy w nim, że kiedyś do prawdziwej rzadkości należeli ci, którzy nie przyjmowali kolędy.

- Na kolędzie chodziło przecież o to, by wspólnie pomodlić się i przyjąć błogosławieństwo na cały nowy rok. Nikt nie chciał, żeby nowy rok był pozbawiony Bożego błogosławieństwa. Kolęda to było prawdziwe nabożeństwo odprawiane przy stole, który raz w roku stawał się ołtarzem - czytamy w biuletynie. - Wciąż, dzięki Bogu takie rodziny w centrum Szczecina mieszkają.

Jest ich jednak bardzo mało.

- W wielu domach kolędę przyjmowali rodzice, ale kiedy umarli, ich dzieci już się na kolędę nie zgadzają. Praktykujący swoją wiarę katolicy należą na terenie naszej parafii do mniejszości. Żyją pośród osób niewierzących, obojętnych religijnie, a czasami wierze wrogich - czytamy dalej. - Kolędę przyjmuje mniej niż trzecia część mieszkańców. Bywają klatki schodowe w kamienicach czy blokach, gdzie na piętnaście rodzin kolędę przyjmują dwie.

W związku z tym, od następnego roku księża przestaną pukać do wszystkich drzwi. Pójdą z kolędą tam, gdzie są oczekiwani i zapraszani w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat.

Rzuć studia, wybierz seminarium! Czy nadajesz się na księdza?

W związku z tym parafia proponuje zmiany. Jesienią zostaną przygotowane specjalne zaproszenia, które trzeba będzie dostarczyć do kościoła, parafia wydrukuje też zawieszki, które w dniu kolędy będzie można zawiesić na klamce.

- Jeżeli ktoś chce kolędę a nie przyjmował jej wcześniej, powinien o nią poprosić. To sygnał dla nas, że coś się zmienia - mówi ks. Jarosław Staszewski, proboszcz i kustosz Sanktuarium. - Nie wzorowaliśmy się na innych parafiach, ale wiemy że w większych miastach w Polsce takie rozwiązania były podejmowane od dawna. To dotyczy osób niezdecydowanych, nie wychodzących poza szereg, do których my przez kolędę nie mamy dostępu. Może taka informacja sprawi, że pojawi się u nich zatroskanie się o kolędę. To propozycja, by wziąć odpowiedzialność w większym stopniu w swoje ręce.

ZOBACZ TAKŻE: Jak przyjąć księdza po kolędzie. Co wypada, a co nie podczas wizyty duszpasterskiej [Kolędowy savoir-vivre]

Jak przyjąć księdza po kolędzie. Co wypada, a co nie podczas...

Polska to kraj katolicki? Te badania rozwiewają wątpliwości!...

WIDEO: Ksiądz Aleksander Radecki mówi o wizycie duszpasterskiej

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
Angelika

Wielka szkoda. Powinno zostać jak, dotychczas. Ksiądz powinien łazić od drzwi do drzwi. Przecież to sama radość trzasnąć katabasowi drzwiami przed nosem

W
Wojtek
W dniu 30.01.2019 o 13:14, czytelnik napisał:

Bardzo to przykre, że ludzie odchodzą od wiary i od Boga. Koperta podczas kolędy nie jest obowiązkowa.

Wręcz przeciwnie, bardzo dobrze! Czas skończyć z przesądami - XXI wiek!

D
DuszpasterstwoAkademickie

"Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.

 

A
Ania

Prawda

 

W dniu 30.01.2019 o 21:45, misiek napisał:

Ksiądz proboszcz pomylił się w swoich działaniach. Jednym z podstawowych obowiązków kapłana jest nawracanie niewiernych. A co ten ksiądz robi? Obraża się. To już znacznie bliżsi korzeniom Kościoła są Badacze Pism Świętego, którzy nawet zbyt nachalnie próbują przekonać do swojego wyznania ludzi. I nie przeszkadza im, ze sa czasami wyzywani. Księża niestety stali się urzędnikami kościelnymi a nie kapłanami . I za kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat będziemy mieli sytuacje taka jaka jest w Czechach czy we Francji. I stanie się to wyłącznie na życzenie kleru.

 

O
Oczytany Aus Sttetin
W dniu 31.01.2019 o 17:29, zdziwiony napisał:

/--.-/.-./..- //--.-/.-./-//Nie dotarło?!

To była "ostatnia taka kolęda" w Szczecinie. W przyszłym roku będą zaproszenia i zawieszki na drzwi. To jest temat artykuły, a zdziwiony pisze o: apostazji, kopertach, WOŚP, zamykaniu parafii, sąsiadach, kanonach, kulcie księży, nawracaniu się, piekarzu mającemu problem ze skarbówką, funduszu kościelnym. Czy ty chłopie już odleciałeś w kosmos (stąd pisanie o sputnikach  :D ) ? Pisz na temat albo w ogóle. MILCZENIE JEST ZŁOTEM.

z
zdziwiony
W dniu 31.01.2019 o 17:12, Oczytany Aus Sttetin napisał:

Kolejny raz używasz tego samego tekstu. Wiem, że to ty zdziwiony piszesz raz jako czytelnik, raz jako kto inny. Kto tu jest głupcem? Hahaha.  Bawisz mnie coraz bardziej. Odwal się od internetu i pisania postów.

/--.-/.-./..- //--.-/.-./-//

Nie dotarło?!

O
Oczytany Aus Sttetin
W dniu 31.01.2019 o 17:04, zdziwiony napisał:

Ktoś mądry zauważył, że nie należy dyskutować z głupcem. Najpierw sprowadzi do swego poziomu a później pokona doświadczeniem. Albo pisz na temat albo czep się sputnika. Sorry - teraz to są sztuczne satelity Ziemi. Co by nie było - ode mnie się odwal./--.-/.-./..- //--.-/.-./-//

Kolejny raz używasz tego samego tekstu. Wiem, że to ty zdziwiony piszesz raz jako czytelnik, raz jako kto inny. Kto tu jest głupcem? Hahaha.  Bawisz mnie coraz bardziej. Odwal się od internetu i pisania postów.

z
zdziwiony
W dniu 31.01.2019 o 16:43, Oczytany Aus Sttetin napisał:

Skoro odnosisz się do konkretnego postu i używasz funkcji "dodaj odpowiedź" to do go się zwracasz? Do konkretnej wypowiedzi, czy do forum? Ogarnij się, bo błądzisz mój przyjacielu. Jesteś zdziwiony, czy czytelnik? Detoks proponuje od internetu, bo ty już nie rozumiesz, to co piszesz. Chyba że jesteś nawiedzony i idziesz na jakiś rekord w pisaniu głupot w internecie. 

Ktoś mądry zauważył, że nie należy dyskutować z głupcem. Najpierw sprowadzi do swego poziomu a później pokona doświadczeniem. Albo pisz na temat albo czep się sputnika. Sorry - teraz to są sztuczne satelity Ziemi. Co by nie było - ode mnie się odwal.

/--.-/.-./..- //--.-/.-./-//

O
Oczytany Aus Sttetin
W dniu 31.01.2019 o 15:12, zdziwiony napisał:

To publiczne forum stąd forma ogólna i liczba mnoga. Chcesz, abym zachował podmiotowość - załóż profil i pisz na PW. Wówczas będę zwracać się do konkretnej osoby. Chociaż to tylko forum - pod nickiem ~Zdziwiony pisze kilku forumowiczów ale odpowiedzialna jest jedna osoba.

Skoro odnosisz się do konkretnego postu i używasz funkcji "dodaj odpowiedź" to do go się zwracasz? Do konkretnej wypowiedzi, czy do forum? Ogarnij się, bo błądzisz mój przyjacielu. Jesteś zdziwiony, czy czytelnik? Detoks proponuje od internetu, bo ty już nie rozumiesz, to co piszesz. Chyba że jesteś nawiedzony i idziesz na jakiś rekord w pisaniu głupot w internecie. 

z
zdziwiony
W dniu 31.01.2019 o 14:05, jhgjhg napisał:

Niestety czasami trudni przyjąć krytykę. Potrzeba pokory, aby wpuścić Chrystusa do serca.

 

Nie rozumiem tego narzekania. "Wypisanie" z kościoła nic nie daje. Nawet jeżeli jest "utrudniane" to dla niewierzącego ma chyba znaczenie tylko symboliczne. Jedyne o co możę taki niewierzący mieć pretensje to może być fundusz kościelny, ale uwaga: Fundusz pochodzi z podatków i jest dzielony pomiędzy różne kościoły. A zgodnie z różnymi wyrokami sądów, a także wypowiedziami rożnych polityków: "Podatki i ZUS to nie są prywatne pieniądze." To PAŃSTWO decyduje co z nimi robić, a w demokracji decyduje większość. Tylko wolność słowa pozwala Ci po marudzić. Chociaż też nie wiadomo jak długo, bo jak wprowadzą zapisy o mowie nienawiści, to nawet tego nie będziesz mógł.

Przepraszam bardzo, ale Fundusz Kościelny został utworzony na podstawie dekretu Bieruta po znacjonalizowaniu majątków kościelnych i zakonnych. Pozbawiło to księży i zakonników także zabezpieczenia emerytalnego. Dzisiaj Kościoły i zakony nie tylko, że mają zabezpieczenie finansowe dla emerytowanych księży i zakonników ale coraz więcej księży pracuje i ma odprowadzane składki emerytalne. Fundusz Kościelny już dawno utracił swą rację bytu. Na pewno należy unormować emerytury księży i zakonników Kościół ma swoje źródła dochodu, które może przeznaczyć na ten cel. Ma też obiekty i personel. Podobnie należy zmienić system "posługi", jaką świadczą zakonnice - dziś ta darmowa siła robocza.

P
Pan Głośny
W dniu 31.01.2019 o 14:05, jhgjhg napisał:

Niestety czasami trudni przyjąć krytykę. Potrzeba pokory, aby wpuścić Chrystusa do serca.

 

Czekam na jakąkolwiek pokorę ze strony KK, bo tej poza niektórymi księżmi (Lemański, Boniecki, o. Wiśniewski) nie widać.

z
zdziwiony
W dniu 31.01.2019 o 12:21, Oczytany Aus Sttetin napisał:

Pogrubione słowa, świadczą o tym, że chyba jeszcze nie przestawiłeś z poprzedniego systemu, mój TOWARZYSZU!!!! Nie ma "wasza" itp. tylko podmiotowość, jak piszesz do mnie, to zwracaj się do mnie jako osoby w pierwszej osobie liczby pojedynczej. wyrażam swoje poglądy, a nie jakieś grupy. Verstehst du?  Nie wyszedłeś jeszcze chyba z PRL, a to już 30 lat mija.....

To publiczne forum stąd forma ogólna i liczba mnoga. Chcesz, abym zachował podmiotowość - załóż profil i pisz na PW. Wówczas będę zwracać się do konkretnej osoby. Chociaż to tylko forum - pod nickiem ~Zdziwiony pisze kilku forumowiczów ale odpowiedzialna jest jedna osoba.

j
jhgjhg

Niestety czasami trudni przyjąć krytykę. Potrzeba pokory, aby wpuścić Chrystusa do serca.

 

W dniu 30.01.2019 o 14:19, BT napisał:

Ja też nie przyjmuję już od lat - a to dzięki księżulkowi podczas ostatniej w moim życiu spowiedzi (jakieś 12 lat temu) - bardzo skutecznie zniechęcił mnie do religii, zacząłem trochę inaczej na tą sektę patrzeć - stałem się agnostykiem, a panów w sukienkach zwyczajnie nie trawię.W wierze nie widzę nic złego (potrafi góry przenosić), za to religia to już czyste zło i takowego do domu nie wpuszczam.

 

l
ljkljjkljkl

Nie rozumiem tego narzekania. "Wypisanie" z kościoła nic nie daje. Nawet jeżeli jest "utrudniane" to dla niewierzącego ma chyba znaczenie tylko symboliczne. Jedyne o co możę taki niewierzący mieć pretensje to może być fundusz kościelny, ale uwaga: Fundusz pochodzi z podatków i jest dzielony pomiędzy różne kościoły. A zgodnie z różnymi wyrokami sądów, a także wypowiedziami rożnych polityków: "Podatki i ZUS to nie są prywatne pieniądze." To PAŃSTWO decyduje co z nimi robić, a w demokracji decyduje większość. Tylko wolność słowa pozwala Ci po marudzić. Chociaż też nie wiadomo jak długo, bo jak wprowadzą zapisy o mowie nienawiści, to nawet tego nie będziesz mógł.

 

W dniu 30.01.2019 o 12:24, Pan Głośny napisał:

Z miłą chęcią się wypiszę z tej organizacji. Niestety jest to niewykonalne bo Kościół utrudnia apostazję.Natomiast wypisanie się z KK nie zmieni mojej wiary, zrzekłbym się tylko KK. Nie będę łożyć na darmozjadów i hipokrytów zamiatających swoje sprawki pod dywan.I co powiesz geniuszu?

 

O
Oczytany Aus Sttetin
W dniu 31.01.2019 o 12:50, czytelnik napisał:

~Swojak, Niepotrzebnie dajesz się prowokować na forum. Szkoda nerwów.Dyskusja z głupcem nie ma sensu, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.   ps. na ewentualny kredyt dla osób pobierających emeryturę polecam Bank Millennium, mają ciekawe produkty kredytowe.

Widzę, że zdziwiony przebrał się za czytelnika, znam ten tekst, już go w przeszłości użyłeś, haha. I kto tu jest wielonickowcem?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3