MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy w żeglarskim raju: otwarcie mariny w Kamieniu [zdjęcia]

Andrzej Kus [email protected]
Marina pomieści aż 240 jachtów. Szacuje się, że stanie się to za niecałe trzy lata. Już dzisiaj zajętych jest ponad sto miejsc.
Marina pomieści aż 240 jachtów. Szacuje się, że stanie się to za niecałe trzy lata. Już dzisiaj zajętych jest ponad sto miejsc. Andrzej Kus
- Mogę powiedzieć, że dzięki nowej marinie jesteśmy świadkami odbudowy Kamienia Pomorskiego - cieszył się w sobotę burmistrz Bronisław Karpiński.
Otwarcie mariny w Kamieniu Pomorskim

Otwarcie mariny w Kamieniu Pomorskim

Goście którzy przyszli na otwarcie byli podobnego zdania. - Jesteśmy dumni, że taki port jest właśnie u nas - mówili.

Już teraz można powiedzieć, że marina, która kosztowała prawie 20,5 miliona złotych jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. W sobotę odbyło się jej uroczyste otwarcie. Mimo to zacumowanych już było ponad sto jachtów. A minęły dopiero dwa tygodnie od udostępnienia jej żeglarzom.

- Śmiało mogę powiedzieć, że dzięki tej inwestycji jesteśmy świadkami odbudowy Kamienia Pomorskiego - mówił szczęśliwy burmistrz Bronisław Karpiński. - Świadczy o tym zainteresowanie żeglarzy. Wciąż podpisywane są kolejne umowy, zawierane zarówno z Polakami, jak i Niemcami, czy Szwedami. Krystalizuje już się kolejny projekt. Chcemy reklamować się na największych żeglarskich imprezach świata. Jest niewiele miast, gdzie żeglarze wpływają do centrum. W tym również z nimi wygrywamy. Przyniesie nam to mnóstwo korzyści. Dodatkowa infrastruktura zawsze służy mieszkańcom.

Uroczystość otwarcia przygotowano z wielką pompą. Była orkiestra dęta złożona z młodzieży, na scenie wystąpiły zespoły Axee, oraz Zejman i Garkumpel. O 21:30 zaśpiewała gwiazda wieczoru, Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing.

- Pływam od lat i jestem w szoku, że Kamień zbudował tak przepiękną marinę - powiedział nam Krzysztof Dąbrowski, który swoją łodzią Triche przypłynął z Gryfina. - Takie miejsca mają rację bytu. Pływa coraz więcej osób, nie ma gdzie trzymać jachtów. Dodatkowo w Kamieniu zorganizowali Puchar Świata Polisch Match Tour. Cieszy to, że miasta zaczynają stawiać na żeglarstwo. Powinno się w taki sposób wykorzystywać ich potencjał.

Prezes mariny Edyta Matelska zapewniła nas, że to nie koniec inwestycji. Obiekty, by był nowoczesny musi być cały czas doposażany.

- Jednym z elementów dodatkowego wyposażenia jest monitoring, który zamontowaliśmy w nowej części mariny. W starej części przystani będzie w przyszłym roku. Dodatkowo już niedługo na pomostach pojawi się dostęp do bezprzewodowego Internetu, tak bardzo potrzebny teraz żaglarzom - powiedziała.

Przypomnijmy że marina ma przygotowanych 240 miejsc postojowych. W ramach inwestycji powstały m.in. również: dwa nowe budynki zaplecza klubowego i socjalnego portu o powierzchni ponad 800 metrów kwadratowych. Żeglarze mają bezpośredni dostęp do wody i prądu na pomostach cumowniczych. Utworzono również specjalne miejsce do zrzutu nieczystości oraz plac do wodowania łodzi. Przy obiekcie powstały też nowe drogi, chodniki, a na kładce prowadzącej na Półwysep Żółciński wymieniono drewnianą nawierzchnię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński