Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz zaszczepisz się taniej

Dorota Kozicka, 9 marca 2005 r.
Więcej informacji na temat Żółtego Tygodnia można uzyskać pod numerem infolinii: Wszystko o Szczepieniach 0-801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 19 oraz w soboty, w godz. 10 - 15, koszt połączenia lokalnego. Adresy wszystkich punktów można znaleźć również na stronach www.zoltytydzien.pl.
Więcej informacji na temat Żółtego Tygodnia można uzyskać pod numerem infolinii: Wszystko o Szczepieniach 0-801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 19 oraz w soboty, w godz. 10 - 15, koszt połączenia lokalnego. Adresy wszystkich punktów można znaleźć również na stronach www.zoltytydzien.pl. Andrzej Szkocki
Jedynym skutecznym sposobem obrony przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B jest szczepienie profilaktyczne

Od najbliższego poniedziałku do 25 marca w punktach biorących udział w akcji Żółty Tydzień będzie można poddać się szczepieniom po cenach promocyjnych, także przeciwko wirusowi typu "A".

Niebezpieczne wirusy

Rocznie w Polsce dochodzi do ponad 2 000 nowych zakażeń wirusem żółtaczki wszczepiennej, aż 60% z nich zdarza się w placówkach służby zdrowia podczas zabiegów związanych z naruszeniem skóry - wkłucia, dializy, gastroskopie. Jedynym, skutecznym sposobem obrony przed chorobą jest szczepienie.

Do 25 marca potrwa XV edycja akcji szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B - Żółty Tydzień. Celem akcji jest propagowanie wiedzy i profilaktyka wirusowych zapaleń wątroby typu A i B. Wciąż miliony Polaków ryzykują swoim zdrowiem. Od 20 września do 3 października będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi, groźnymi chorobami.

Idzie wirus ze wschodu

W Polsce w ostatnim dziesięcioleciu liczba osób w wieku do 50 lat podatnych na zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) zwiększyła się z 40 do ponad 70 %, a blisko 90% dzieci do 15 roku życia nie ma przeciwciał, chroniących przed wirusem.

Lekarze ostrzegają, że wraz ze wzrostem liczby osób podatnych na wirus tzw. żółtaczki pokarmowej wzrasta również zagrożenie wybuchem epidemii wyrównawczej. Wirus jest bardzo zakaźny i przenosi się drogą pokarmową. Aby doszło do zakażenia wystarczy zetknąć się z osobą zakażoną, umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie lub zjeść pożywienie przygotowane przez osobę nie przestrzegającą zasad higieny. Żółtaczkę pokarmową często przywozimy z zagranicznych wojaży - i to nie tylko z dalekich tropików, ale przede wszystkim zza wschodniej granicy.

Bardzo niebezpieczny jest wirus tzw. żółtaczki wszczepiennej, czyli wirus zapalenia wątroby typu B. Jeszcze do niedawna Polska była jednym z krajów o największej zapadalności na tę chorobę w Europie. Dzięki wielu działaniom, m. in. programowi szczepień, akcjom edukacyjnym takim jak Żółty Tydzień w latach 1993 - 2001 liczba zachorowań na WZW typu B zmalała o ponad 80%. Nie zmienia to faktu, że w naszym kraju dochodzi rocznie do ponad 2000 nowych zakażeń wirusem żółtaczki wszczepiennej.

Żółtaczka wszczepienna to prawdziwa katastrofa. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, a konsekwencje zachorowań są bardzo poważne.Potencjalnie śmiertelny wirus czyha wszędzie - w gabinetach lekarskich, szpitalach, u fryzjera, kosmetyczki czy w salonach tatuażu.

- Aby w pełni chronić swoją wątrobę przed poważnymi chorobami wirusowymi należy się zaszczepić - mówi Krzysztof Pijarowski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Uszkodzoną Wątrobą " Życie po przeszczepie". - Wielu z nas w różny sposób zabezpiecza się - kupuje drogie polisy ubezpieczeniowe oraz bezpieczne samochody z poduszkami powietrznymi.Jednak często zapominamy o zdrowiu.Szczepienia mogą zapobiec śmiertelnemu niebezpieczeństwu.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Od lat lekarze informują, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B są szczepienia ochronne. Możemy zaszczepić się szczepionką skojarzoną, uodporniającą na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki w odstępie 1 miesiąca od dawki pierwszej i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), ewentualnie pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (2 dawki w odstępie 6-12 miesięcy) i WZW typu B (3 dawki według schematu 0-1-6 miesięcy).

Promocyjny koszt szczepienia obejmuje badanie lekarskie, cenę szczepionki oraz usługę zaszczepienia. Warto zatelefonować do punktu szczepień i umówić się na wizytę lub poprosić lekarza o receptę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński