Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te widoki zapierają dech. Warto wybrać się w Karpaty Cedyńskie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Szczecina można zobaczyć wyjątkową panoramę Odry, dowiedzieć się o początkach państwa polskiego i zdobyć najdalej wysunięty punkt na zachodniej granicy Polski.

Wielbiciele fotografii i panoram powinni wspiąć się na wieżę widokową w Cedyni, która zbudowana w 1895 roku, jako pomnik wojenny przez burmistrza miasta Ernesta Eduarda Melchera, szczęśliwie przetrwała wojnę i teraz służy turystom. Budowla wznosi się nad ulicą Kościuszki, ale zmotoryzowani mogą się dostać od strony ulicy Cmentarnej.

Wieża 14 m wysokości i jest podzielona na 4 kondygnacje. Jednak w połączeniu z naturalnym wzniesieniem roztacza się z niej wspaniały widok na Żuławy Cedyńskie aż po Hohensaaten i Lunow, na południe po Bad Freienwalde i Odrzycko (Oderberg) oraz na północny wschód po Świecie nad Odrą (Schwedt).

Na ścianach wieży umiejscowione były trzy pamiątkowe granitowe tablice z nazwiskami cedynian, którzy polegli podczas wojen Prus z Danią w 1864, z Austrią w 1866 i z Francją w latach 1870/1871 oraz niewielka żeliwna tablica upamiętniająca żołnierza Kuhna, poległego w 1903r. podczas wojny z Chinami.

Dalej proponujemy podjechać drogą wojewódzka nr 124 w kierunku Osinowa Dolnego i zatrzymać się pod Górą Czcibora, a potem wejść na wzniesienie, stanowiące część pasma Karpat Cedyńskich o wysokości 54,5 metra n.p.m., skąd roztacza się wspaniała panorama. Na szczycie można zobaczyć 15-metrowy monument autorstwa Czesława Wronki i Stanisława Biżka, to największy w Polsce pomnik orła. Będąc na górze nie sposób nie zachwycić się pięknym widokiem na dolinę Odry i Niemcy.

To nie koniec wyjątkowych miejsc nad Odrą. Na terenie gminy Cedynia pomiędzy wsią Stary Kostrzynek a Osinów Dolny, na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się najdalej na zachód położony obszar Polski. Punkt ten znajduje się w nurcie rzeki Odry w odległości 200 metrów w kierunku południowo-zachodnim od kamienia pamiątkowego. Do kamienia można dojść od strony drogi wojewódzkiej nr 126, gdzie znajduje się stosowny drogowskaz.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński