MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te unikalne monety będą już w przyszłym tygodniu

mdr
Cena wywoławcza monety w kształcie serca na 20-lecie WOŚP to 120zł. To wynik udziały NBP, który po raz kolejny gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Po raz pierwszy w historii polskiej numizmatyki monety srebrne będą miały niezwykły kształt serca, a pierwsze sto wybitych monet opatrzonych specjalnymi certyfikatami trafi na charytatywne aukcje WOŚP wraz z innymi wyjątkowymi przedmiotami z NBP w ramach akcji "Bank z sercem".

NBP wprowadzi monety do obiegu 5 stycznia. Będzie to srebrna dziesięciozłotówka w nakładzie 60 tys. sztuk oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold w nakładzie miliona egzemplarzy. Do pierwszych stu kompletów monet obu nominałów, potwierdzających indywidualny numer każdego kompletu, będzie wydany specjalny certyfikat. Monety okolicznościowe wybija Mennica Polska na zamówienie Narodowego Banku Polskiego.

Monety z certyfikatami będzie można licytować w serwisie Allegro w dniach 1-15 stycznia 2012 r. Nabywcy kompletów otrzymają certyfikat i podziękowania za wsparcie działań Fundacji WOŚP, podpisane przez prezesa Fundacji WOŚP, Jurka Owsiaka, prezesa NBP Marka Belkę oraz prezesa Mennicy Polskiej, Tadeusza Steckiewicza. W tym samym czasie będzie można także wylicytować unikatowe kopie modeli gipsowych (awers i rewers) monety, podpisane przez szefa WOŚP i prezesa NBP.

Najpiękniejsze monety okolicznościowe NBP prezentowane będą na 150 zdjęciach wybitnych przedstawicieli świata kultury i życia społecznego, aktorów, ekonomistów, sportowców oraz podróżników. Tematyka każdej z prezentowanych monet jest związana z dorobkiem zawodowym lub życiem osobistym danej osoby. Przykładowo Jerzy Buzek zaprezentuje monetę "Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej", Lech Wałęsa monetę "Polski sierpień 1980", Justyna Kowalczyk monetę "Polska reprezentacja olimpijska Vancouver 2010". Wszystkie zdjęcia z autografami sfotografowanych osób też będzie można wylicytować.

W grupie prezydentów miast wojewódzkich znajduje się zdjęcie prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka. Prezydent prezentuje na nim bardzo ciekawą monetę Jaseph Conrad z 2007. Moneta ma wizerunek pięknego żaglowca dla nawiązania do charakteru naszego miasta.

Podczas grania orkiestry będzie też można wylicytować unikatowe projekty banknotów, które nigdy nie weszły do obiegu, albumy z reprodukcjami prac Andrzeja Heidricha, banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie podpisany przez jej wnuka i wnuczkę oraz wiele innych atrakcyjnych eksponatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński