MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te ryby są najgorsze dla człowieka. Mogą zawierać toksyczne związki i powodować stan zapalny organizmu. Zobacz, które ryby są najzdrowsze

Marta Siesicka-Osiak
Wybierając rybę należy wziąć pod uwagę nie tylko jej walory smakowe, ale także pochodzenie i sposób połowu.
Wybierając rybę należy wziąć pod uwagę nie tylko jej walory smakowe, ale także pochodzenie i sposób połowu. Photology1971/GettyImages
Ryby powinny być spożywane przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Ale czy ich jedzenie zawsze wyjedzie nam na zdrowie? To zależy od tego, po które gatunki sięgniemy. Na szczęście jedzenie większości z nich, jest bezpieczne i polecane. Zobacz, które ryby uznawane są za najbardziej niezdrowe i szkodliwe.

Spis treści

Te ryby są najbardziej niezdrowe. Unikaj ich!

Zanieczyszczenia takie jak rtęć, kadm, ołów oraz polichlorowane bifenyle (PCB), dioksyny i pozostałości pestycydów oraz antybiotyków, przedostają się do spożywanej przez nas żywności. Trafiają do owoców, warzyw, ale także do jajek, mięsa i ryb.

Sprawdź: Toksyczny pierwiastek w Bałtyku. To najbardziej szkodliwy metal ciężki

W naszej galerii znajdziesz ryby, które uznawane są najbardziej niezdrowe, to nie tylko panga i makrela, ale także inne gatunki, po które sięgamy na co dzień.

Obecnie eksperci badają m.in. wpływ rtęci na nasz organizm. Badane są poziomy jej stężenia w rybach i jej wpływ na nasz układ nerwowy. Wiadomo, że jego bardzo wysoki poziom może uszkodzić układ nerwowy u osób dorosłych, a przypadku płodu lub małego dziecka może nawet zakłócić rozwój mózgu i układu nerwowego.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z jedzenia ryb. Autorzy analizy opublikowanej w czasopiśmie „Journal of the American Medical Association” obliczyli na podstawie danych z Agencji Ochrony Środowiska i innych instytucji, że gdyby 100 000 osób jadło łososia hodowlanego dwa razy w tygodniu przez 70 lat, dodatkowe spożycie PCB mogłoby potencjalnie spowodować 24 dodatkowe zgony z powodu raka – ale zapobiegłoby co najmniej 7 000 zgonów z powodu chorób serca.

Ten rachunek zdecydowanie przechyla szalę na korzyść jedzenia ryb, a nie eliminowania ich z codziennej diety. Zanim jednak udamy się na zakupy, warto wiedzieć, których gatunków ryb lepiej unikać, a spożycie, których należy ograniczyć.

Dlaczego warto jeść ryby? Korzyści jest wiele

Ryby cenione przede wszystkim jako źródło kwasów tłuszczowych omega-3, szczególnie kwasu EPA (eikozapentaenowy) oraz DHA (dokozaheksaenowy), których regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko chorób serca, a także prawdopodobieństwo wystąpienia takich schorzeń, jak udar mózgu czy choroba Alzheimera.

Większość ryby jest także bogata w wysokiej jakości łatwo przyswajalne białko oraz różnorodne witaminy (m.in. A, E i D) oraz składniki mineralne. Według Healthline najzdrowsze ryby dla naszego zdrowia to m.in.:

  • łosoś alaskański,
  • dorsz,
  • śledź,
  • okoń,
  • pstrąg tęczowy,
  • sardynki,
  • tuńczyk (inny niż tuńczyk błękitnopłetwy i opastun), w szczególności lekki tuńczyk w puszkach,
  • makrela (inna niż makrela królewska),
  • dziki mintaj z Alaski.

Z ryb popularnych w Polsce warto pamiętać także o flądrze, która zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, zawiera niewielkie ilości metali toksycznych (kadmu, ołowiu i rtęci) – są one niższe niż np. w zbożach czy warzywach.

– Wyniki naszych badań, prowadzonych od ponad dwóch dekad, wskazują, że dla flądry (innych ryb również) stężenia dopuszczalne w żywności nie były przekroczone i stanowią one około 1-3% limitu. Większą uwagę należy zwrócić na rtęć, która w rybach występuje na wyższym poziomie, niż w innych rodzajach żywności. Rtęć we flądrze stanowi około 10% bezpiecznego limitu – piszą dr hab. Joanna Szlinder-Richert prof. nadzw oraz dr hab. Lucyna Polak-Juszczak prof. nadzw.

Źródło:

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński