MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta moneta z PRL może być warta nawet 30 tys. złotych! Koniecznie zobacz swoje szuflady [ZDJĘCIA] 22.05.2024

MS
Bądź szczególnie uważny sprzątając swoje szuflady. Cenne okazy mogą kurzyć się w zapomnieniu, a monety z PRL mogą być czasami warte fortunę. Sprawdź sam, czego szukać! Szczegóły w naszej galerii >>>
Bądź szczególnie uważny sprzątając swoje szuflady. Cenne okazy mogą kurzyć się w zapomnieniu, a monety z PRL mogą być czasami warte fortunę. Sprawdź sam, czego szukać! Szczegóły w naszej galerii >>>archiwum Polska Press
Bądź szczególnie uważny sprzątając swoje szuflady. Cenne okazy mogą kurzyć się w zapomnieniu, a monety z PRL mogą być czasami warte fortunę. Sprawdź sam, czego szukać!

Prawie w każdym polskim domu znajdziemy co najmniej garść monet pochodzących z czasów PRL. Większość z nich ma znikomą wartość, lecz czasem można wśród nich znaleźć prawdziwe „perełki” warte od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Te monety z PRL warte są fortunę!

Wycena monet z PRL-u zależy od rzadkości występowania, jakości wybicia oraz gradingu, czyli stanu jej zachowania. W Polsce znajdziemy wiele okazów wartych kilkaset złotych, ale są też takie, na których zbijemy fortunę. Szczegóły sprawdź w naszej galerii!

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Stare monety PRL - od czego zależy ich wartość?

W okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej monety były bite na potęgę i cieszyły się niezwykłą popularnością. Nic więc dziwnego, że stały się symbolem kolekcjonerstwa. Dla wielu osób to właśnie od takich monet zaczęła się przygoda z numizmatyką. Im lepszy ich stan, tym większa wartość kolekcjonerska. W przypadku rzadszych monet z tego czasu ma to niebagatelne znaczenie, jeśli chcemy taką monetę sprzedać. Wartość zależy od:

  • Konkretnego nominału,
  • Rocznika monety,
  • Dostępność nominału na rynku,
  • Stanu monety.

Stan monety a jej wartość

Istnieje wiele powodów, dla których zwraca się uwagę na stan monety. Przede wszystkim jednak im lepiej odczytuje się wszystkie napisy, tym lepiej. Jeśli stare monety ulegną zbytniej erozji i zniszczeniu, mogą okazać się mało wartościowe. Jeśli jednak są zachowane w doskonałym stanie, a co więcej mają w sobie jakiś błąd „fabryczny” ich wartość może bardzo wzrosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Takie monety są unikatowe, szczególnie rzadkie, a zatem kolekcjonerzy chętniej wejdą w ich posiadanie.

Gdzie szukać wartości starych monet?

Zdecydowana większość skupów i aukcji dysponuje własnym katalogiem monet. Są tam podane proponowane ceny za poszczególne nominały. Oczywiście, każda strona może różnić się w swojej ofercie. Oznacza to, że jeśli chcemy sprzedać monety z czasów PRL-u, z powodzeniem możemy porównać oferty kilku różnych witryn i aukcji internetowych.

Moneta z PRL sprzedana za ponad 30 tys. zł!

Moneta z PRL o nominale 10 groszy właśnie osiągnęła zawrotną cenę. Pieniądz, którego wybito w szacunkowej ilości 80 mln sztuk, jest obecnie najbardziej poszukiwaną monetą z PRL. Niedawno na aukcji padł absolutny rekord sprzedaży. Kolekcjoner zapłacił za 10-groszówkę zawrotną kwotę 33 tys. zł

10 groszy z epoki Edwarda Gierka przez lata było traktowane jak mało wartościowy kawał metalu, a tymczasem okazuje się, że niektóre spośród wybitych pół wieku temu monet dziś mają ogromną wartość. Wysoka cena, za jaką na aukcji 27 maja 10 groszy z PRL sprzedano za 33 tys. zł nie wynika z sentymentu, ale ze szczególnego znaku, a raczej jego braku.

Na tej szczególnej monecie z PRL nie wybito znaku mennicy, a więc jej wysoka cena bierze się z nietypowego defektu. Takich szczególnych monet z PRL, które są w stanie osiągnąć zawrotną cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych, jest niewiele. Zdaniem przedstawiciela Domu Aukcyjnego Marciniak 10-groszówka z 1973 roku bez znaku mennicy jest najrzadszą monetą z PRL, co jest szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę gigantyczny nakład 10-groszówki. Moneta nie pojawia się też często na aukcjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński