Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześciokilogramowe poroże jelenia znalazł mieszkaniec gminy Trzebiatów. Fotograf przyrody przyniósł z lasu nie tylko zdjęcia

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Mieszkaniec gminy Trzebiatów ma w swojej kolekcji już ponad trzydzieści podobnych poroży.
Mieszkaniec gminy Trzebiatów ma w swojej kolekcji już ponad trzydzieści podobnych poroży. Facebook Sławomir Skukowski Fotografia Przyrodnicza
Sześciokilogramowe poroże jelenia znalazł w okolicach Zapolic (gmina Trzebiatów), fotograf przyrody Sławomir Skukowski. - Obserwowałem tego byka od września. Jest piękny. Pomyślałem nawet, że byłoby fajnie znaleźć jego poroże, kiedy je zrzuci - przyznaje szczęśliwy znalazca. - I właśnie je mam. Poszczęściło mi się.

Swoim znaleziskiem Sławomir Skukowski pochwalił się na swoim profilu na Facebooku. Byk, który je nosił, zrzucił je w ubiegły piątek, na polu rzepaku.

- Tego byka po raz pierwszy zauważyłem we wrześniu, na rykowisku - przyznaje fotograf przyrody. - Zwrócił moją uwagę swoją postawą i właśnie niezwykłym porożem. Pomyślałem, że jest wspaniałe i byłoby super gdybym je w lutym znalazł.

Byka z imponującym wieńcem pan Stanisław obserwował (i fotografował) regularnie przez ostatnie pół roku. Ostatni raz widział go pod koniec stycznia.

- W końcu zrzucił poroże, a mi udało się je znaleźć - cieszy się Sławomir Skukowski. - Zapewniam, to wcale nie jest takie łatwe. Na szczęście wiedziałem, po jakich okolicach krąży.

Mieszkaniec gminy Trzebiatów ma w swojej kolekcji już ponad trzydzieści podobnych poroży. Zbiera je od 20 lat. Największe z kolekcji waży 9,2 kg.

Byk, którego poroże pan Sławomir znalazł w tym roku ma około 8 lat. Jest w sile wieku. Dominuje i prowadzi chmarę (męską) - łanie i młode o tej porze chodzą w osobnych chmarach.

- W przyszłym roku będzie mieć jeszcze większy wieniec - zapewnia. - Nie każdy byk ma poroże tak imponujące jak ten. Właściwie można powiedzieć, że to rzadkość.

Radzi, by kolekcjonerzy, zdobywali swoje trofea tak jak on, w sposób etyczny. Jak się bowiem okazuje, poroża zbierane są przez wielu w celach zarobkowych. Płoszy się wtedy zwierzęta, np. petardami lub goniąc quadami i zmusza do biegu. To przyspiesza zrzucanie wieńców przez byki - stare poroże może odpaść podczas ucieczki; zahaczając o drzewa lub poroża innych jeleni.
Jelenie pozbywają się swoich poroży co roku, od lutego do kwietnia. Gubione wiosną wieńce są nazywane zrzutami. Nowe poroże urośnie im w ciągu około trzech miesięcy - rośnie bardzo szybko, nawet 1,5 cm w ciągu doby. Skostnieje po kolejnych trzech miesiącach.

Znalezione zrzuty poroża są własnością znalazcy. Przeciętna waga poroża jelenia szlachetnego waha się między 3,5 kg a 8 kg - waga poroży większych i silniejszych jeleni bieszczadzkich jest wyższa, dochodzi nawet do 12 kg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński