MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin zaciska pasa, czyli największe zmiany w budżecie w historii. Jakie będą cięcia?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Jaki będzie budżet Szczecina 2020?
Jaki będzie budżet Szczecina 2020?
Dochody miasta w 2020 r. maja być mniejsze o 156 milionów złotych, a wydatki o ponad 63 miliony złotych. Zaciągniemy też prawie 100 mln zł kredytu na pokrycie deficytu budżetowego.

To jedna z największych nowelizacji budżetu w historii miasta

Prezydent i skarbnik zapowiadali zmiany już kilka miesięcy temu, gdy było wiadomo, że koronawirus wstrząśnie finansami Szczecina. Z powodu pandemii dochody miasta drastycznie zmalały. Przez m.in. zwolnienia z opłat za czynsz, dzierżawę itp.

Dlatego też szykowane są ciecia w wydatkach. Znamy szczegóły zmian w budżecie. Radni mają się nimi zająć na najbliższej sesji 28 lipca.

  • Spadek o 156 mln zł dochodów miasta dotknął głównie dochodów bieżących (ponad 147 mln zł), czyli wpływów z bieżącego funkcjonowania miasta (podatki, opłaty lokalne).
  • Pozostałe brakujące ponad 8 milionów zł to dochody majątkowe (z inwestycji).
  • O 42 mln złotych wydamy mniej na inwestycje,
  • a ponad 20 mln na wydatki bieżące (praktycznie w każdej dziedzinie).
  • Rady osiedla dostaną od 9 tys. do 27 tys. zł mniej.

CZYTAJ TAKŻE: Fatalne wiadomości w sprawie finansów Szczecina. Zobacz szczegóły!

Mniejsze dochody Szczecina

Na czeli listy zmniejszonych dochodów są wpływy z budżetu państwa, czyli z podatku VAT (mniejsze o prawie 64 mln zł) i od osób prawnych (mniejsze o ponad 12 mln zł).

- Ubytek dochodów w związku z panującą sytuacją kryzysową oraz wprowadzeniem ubiegłorocznych zmian w przepisach - wyjaśnia skarbnik miasta.

Gdy chodzi o lokalne dochody będą mniejsze m.in. z najmu lokali w mieszkaniach komunalnych. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych szacuje, że będzie to ok. 1,2 mln zł.

- Ubytek dochodów w związku z panującą sytuacją pandemii i przewidywanym obniżeniem dochodów najemców - brzmi uzasadnienie niższych dochodów.

Podobnie będzie w pozostałych spółkach zarządzających zasobem mieszkaniowym:

  • O ponad 800 tys. zł mniejsze będą dochody z dzierżawy i najmu lokali użytkowych należących do ZBiLK.
  • Prawie milion złotych mniej wpłynie do budżetu od targowisk miejskich.
  • O prawie 20 milionów zł mniejsze są dochody z biletów komunikacji miejskiej. Podczas pierwszych miesięcy pandemii liczba pasażerów w autobusach była bardzo ograniczona, a to przekłada się na mniejsze wpływy z biletów.
  • O 2,6 mln zł mniej jest wpływów z opłat za przedszkola.

- Brak wpływów od rodziców dzieci korzystających z przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w związku z ograniczeniem funkcjonowania placówek oświatowych spowodowanym epidemią - uzasadnia skarbnik miasta.

Podobnie jest ze żłobkami. Tu wpływy będą mniejsze o prawie 1,5 mln zł. O 300 tys. zł mniejsze dochody szacuje straż miejska, bo z powodu koronawirusa rzadziej karała za wykroczenia.

ZOBACZ TEŻ:

Mniejsze wydatki Szczecina

W wydatkach bieżących zaoszczędzimy milion złotych na promocji miasta w związku z odwołaniem kilku imprez, m.in. Pyromagic i Watershow.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dni Morza Szczecin 2020 i Pyromagic 2020 odwołane! Zamiast tego szereg mniejszych wydarzeń na bulwarach

O prawie dwa mln zł mniej będzie na edukację i naukę. M.in na prowadzenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Ponad milion złotych mniej wydamy na gospodarkę komunalną, np. na oczyszczanie miasta.

- Zmniejszenie wydatków z uwagi na odwołanie imprez masowych, spowodowane wprowadzeniem stanu epidemii, oszczędności na środkach czystości i zużyciu mediów w związku z czasowym wstrzymaniem działania szaletów - brzmi uzasadnienie.Prawie 2,5 mln zł mniej wydamy na kulturę fizyczną i sport. Podobnie na ochronę zdrowia i pomoc społeczną.

42 mln zł mniej wydamy na inwestycje

Tu nie zawsze powodem, jest koronawirus. Np. 25 mln zł przeznaczone na budowę węzła Łękno zostanie przeniesione na przyszły rok w związku z koniecznością wykonania prac dodatkowych (postawienie ścianek szczelnych na napływ wód gruntowych).

Projekt budżetu Szczecina na 2020. Przesunięte inwestycje i ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński