MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. O opiece nad kobietami w ciąży

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dziś w Szczecinie odbyła się konferencja poświęcona wprowadzeniu koordynowanej opiece nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu w kontekście ustawy „Za Życiem”.

W spotkaniu, w szpitalu na Pomorzanach wziął udział Konstanty Radziwiłł, szef resortu zdrowia.

Cel programu to zapewnienie przyszłej mamie i jej dziecku kompleksowej opieki. W Zachodniopomorskiem w programie uczestniczą szpitale kliniczne PUM: na Pomorzanach oraz przy ulicy Unii Lubelskiej oraz szpital w Zdrojach.

- To koniec traktowania ciąży jako choroby. Chcemy od tego odejść. Lekarz i położna to przyjaciele, którzy zapewnią bezpieczeństwo ciężarnej. Nie ma kolejek. Ciężarne są przyjmowane na konsultacje ,wtedy kiedy chcą. Może to być sobota, niedziela, poniedziałek rano – mówi Wojciech Zawalski, autor kompleksowego program wsparcia dedykowany ciąży powikłanej i opiece nad dzieckiem w ramach ustawy „Za Życiem”.

Kobiety w ciąży, które zgłaszają się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Kobieta może się zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka czuwa zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz innych lekarzy pracujących w danym szpitalu. W ramach opieki koordynowanej zespół zapewnia całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Opieka po urodzeniu dziecka obejmuje między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.
Szpital - współkoordynator programu, zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki - może skorzystać z nowego sposobu rozliczania. Placówka, która zdecyduje się realizować program opieki koordynowanej, może liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Dzięki takiemu rozwiązaniu kobieta zyskuje kompleksową opiekę, a co za tym idzie - poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie ciąży i porodu.

Kobiety w ciąży mogą przystąpić do programu w dowolnym momencie.

Minister Konstanty Radziwiłł przy okazji spotkania wspomniał o tym obowiązkowych szczepieniach przeciw pneumokokom, które otrzymują dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku. Kolejny punkt to powrót opieki stomatologicznej do szkół. Zachętą dla stomatologów mają być lepsze wyceny stomatologiczne za leczenie dzieci oraz zachęty finansowe dla gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Polecamy na gs24.pl:

Sanprobi Bieg Kobiet 2017 już za nami. Ależ to był bieg!

Przyznaliśmy Laur Piękna 2017 [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński