Szczecin. O opiece nad kobietami w ciąży

  Szczecin. O opiece nad kobietami w ciąży

  Marek Jaszczyński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Dziś w Szczecinie odbyła się konferencja poświęcona wprowadzeniu koordynowanej opiece nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu w kontekście ustawy „Za Życiem”.
  Szczecin. O opiece nad kobietami w ciąży
  1/5
  przejdź do galerii
  W spotkaniu, w szpitalu na Pomorzanach wziął udział Konstanty Radziwiłł, szef resortu zdrowia.

  Cel programu to zapewnienie przyszłej mamie i jej dziecku kompleksowej opieki. W Zachodniopomorskiem w programie uczestniczą szpitale kliniczne PUM: na Pomorzanach oraz przy ulicy Unii Lubelskiej oraz szpital w Zdrojach.

  - To koniec traktowania ciąży jako choroby. Chcemy od tego odejść. Lekarz i położna to przyjaciele, którzy zapewnią bezpieczeństwo ciężarnej. Nie ma kolejek. Ciężarne są przyjmowane na konsultacje ,wtedy kiedy chcą. Może to być sobota, niedziela, poniedziałek rano – mówi Wojciech Zawalski, autor kompleksowego program wsparcia dedykowany ciąży powikłanej i opiece nad dzieckiem w ramach ustawy „Za Życiem”.

  Kobiety w ciąży, które zgłaszają się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Kobieta może się zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka czuwa zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz innych lekarzy pracujących w danym szpitalu. W ramach opieki koordynowanej zespół zapewnia całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Opieka po urodzeniu dziecka obejmuje między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.
  Szpital - współkoordynator programu, zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki - może skorzystać z nowego sposobu rozliczania. Placówka, która zdecyduje się realizować program opieki koordynowanej, może liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

  Dzięki takiemu rozwiązaniu kobieta zyskuje kompleksową opiekę, a co za tym idzie - poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie ciąży i porodu.

  Kobiety w ciąży mogą przystąpić do programu w dowolnym momencie.

  Minister Konstanty Radziwiłł przy okazji spotkania wspomniał o tym obowiązkowych szczepieniach przeciw pneumokokom, które otrzymują dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku. Kolejny punkt to powrót opieki stomatologicznej do szkół. Zachętą dla stomatologów mają być lepsze wyceny stomatologiczne za leczenie dzieci oraz zachęty finansowe dla gabinetów stomatologicznych w szkołach.

  Zobacz galerię  Polecamy na gs24.pl:


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów