Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin ma najnowocześniejszy terminal gazowy

Piotr Jasina
W ciągu półtora roku Orlen Gaz wybudował w Szczecinie najnowocześniejszy terminal gazu LPG w Polsce inwestując ponad 50 mln zl. W ciągu doby na terminalu można będzie załadować na cysterny kolejowe i autocysterny do 2 tys. ton gazu.
Terminal morski LPG w SzczecinieSpólka Orlen Gaz wybudowala, kosztem ponad 50 milionów zlotych, drugi co do wielkości w kraju terminal morski LPG. W trzech zbiornikach mozna magazynowac 4500 m3 gazu.

Terminal morski LPG

Terminal Morski LPG Orlen Gaz powstał w portowo-przemysłowej, prawobrzeżnej części Szczecina, przy rzece Parnica oddzielającej Łasztownię i Ostrów Grabowski.

- To miejsce ma swoją historię, zawsze jednak wiązało się z paliwami - powiedział podczas prezentacji terminalu Bernard Cichocki, prezes Orlen Gaz, inwestor i właściciel terminalu.

Powstały tu terminal jest dostosowany zarówno do jednoczesnego rozładowywania tankowców i załadowywania cystern kolejowych i samochodowych. Co więcej, pozwala na import i eksport gazu, w zależności od potrzeb rynku.

- Jest drugim co do wielkości ale najnowocześniejszym terminalem gazu LPG w Polsce - podkreśla prezes. - Będzie obsługiwał gazowce o pojemności 6 tys. ton. W ciągu 45 minut można zatankować 40-tonową autocysternę (3 stanowiska). Półtora godziny wystarczy na załadowanie cysterny kolejowej (2 stanowiska). W sumie w ciągu doby można rozładować gazowca 6-tysięcznika i załadować w sumie 2 tys. ton LPG na cysterny.

Terminal pozwala też magazynować gaz w trzech zbiornikach o łącznej pojemności 4500 m sześc. oraz załadunek na lądowe środki transportu.

Prezes zakłada, że w ciągu najbliższych tygodni terminal ruszy. Spółka finalizuje już bowiem formalności związane z pozwoleniami użytkowanie.

Inwestycja dla spółki ma strategiczne znaczenie. Pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu płynnego do Polski. W razie potrzeby Orlen Gaz będzie mógł rozbudowywać obiekt. Ponieważ z 10-hektarowej działki na inwestycję wykorzystał tylko połowę terenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński