Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Bezpłatne testy na HIV

Anna Miszczyk
Choć wśród zakażonych są osoby zażywające dożylnie narkotyki, to najczęstszym źródłem zakażenia są kontakty seksualne.
Choć wśród zakażonych są osoby zażywające dożylnie narkotyki, to najczęstszym źródłem zakażenia są kontakty seksualne. Fot. Marcin Bielecki
Coraz więcej osób zgłasza się na testy wykrywające zakażenie wirusem HIV. Już 735 osoby odwiedziły Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Szczecinie, gdzie wykonuje się badania wykrywające HIV/AIDS.

Zdaniem specjalistów

Zdaniem specjalistów

Wiele osób nawet nie wie, że ma HIV, bo wirus może się nie ujawniać przez 10 -12 lat. Dlatego chorzy trafiają do lekarza już w stadium AIDS. Wtedy często jest za późno na rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego. Tymczasem HIV daje się kontrolować i leczyć. Nie udaje się go wprawdzie wyeliminować z organizmu, jednak można zapobiegać niszczeniu przez wirus układu immunologicznego i wystąpieniu AIDS. Z HIV daje się żyć wiele dziesiątków lat. Jest tylko jeden warunek: wie się o swoim zakażeniu.

W porównaniu z ubiegłym rokiem zainteresowanie badaniami jest większe. W tym samym okresie 2008 roku zgłosiło się 568 osób. Teraz badań jest więcej, bo wykonują je także kobiety ciężarne (ze względu na obowiązujące przepisy).

- Od początku tego roku stwierdzono 7 wyników dodatnich - informuje Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i jeden z doradców, którzy rozmawiają z osobami, które zgłaszają się na badania. - Tylko w lipcu wykryto 3 zakażenia HIV na 111 badań. Wszystkie wystąpiły u mężczyzn.

Zakazili się dwaj mężczyźni w wieku 30-39 lat i jeden 40-latek. Dwaj panowie przyznali, że drogą zakażenia były prawdopodobnie kontakty seksualne z kobietami. Trzeci - nie chciał rozmawiać na ten temat.

W całym ubiegłym roku w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Szczecinie przebadały się 962 osoby. U 10 wykryto HIV. W grupie zakażonych znalazła się osoba przyjmująca dożylnie narkotyki. Osiem osób przypuszczało natomiast, że zakaziło się poprzez kontakty seksualne (3 heteroseksualne, 3 homoseksualne i 2 biseksualne).

- Testy są anonimowe - mówi Renata Opiela. - Wypełnia się anonimową ankietę. Dostaje się też numer identyfikacyjny, który pojawia się na probówce. Jeśli jednak stwierdzimy zakażenie, osoba musi podać swoje personalia, bo tylko wtedy może liczyć na darmowe leki przeciwwirusowe. Zakażonych kierujemy do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego 12.

Osoby niepełnoletnie powinny przyjść na badania z rodzicem lub opiekunem.

W Szczecinie bezpłatne testy wykrywające HIV/AIDS można zrobić w poniedziałek i środę w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy al. Wojska Polskiego 160. Punkt jest czynny w godz. 15.15- 19.15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński