Żużel. Grand Prix wraca na Stadion Narodowy. Polacy przełamią klątwe?

Zbigniew Czyż
W sobotę po raz ósmy w Warszawie najlepsi żużlowcy globu będą walczyć o punkty mistrzostw świata. Mimo dominacji polskiego speedwaya w ostatnich latach jeszcze żadnemu reprezentantowi gospodarzy nie udało się wygrać na Stadionie Narodowym. W sobotę w drugiej tegorocznej rundzie MŚ tę "klątwę" postarają się przełamać stali uczestnicy cyklu GP: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera i Szymon Woźniak oraz startujący z "dziką kartą" Mateusz Cierniak.

Z tego grona tylko czterokrotny mistrz świata Zmarzlik ma za sobą starty w Warszawie, ale jedynie raz udało mu się stanąć na podium - przed rokiem był trzeci. Bliski debiutu na Narodowym był w ubiegłym sezonie Kubera, który otrzymał "dziką kartę" na ten turniej, ale w poprzedzających zawody kwalifikacjach doznał urazu kręgosłupa i nie mógł wystąpić.

Spisujący się znakomicie na początku sezonu Zmarzlik jest faworytem mistrzostw świata. Jednak pierwszej eliminacji w Gorican nie może zaliczyć do specjalnie udanych. Wprawdzie awansował do finału, ale zajął w nim czwarte miejsce i nie stanął na podium. Górą byli Australijczycy - Jack Holder wyprzedził Jasona Doyle'a, a trzeci był Szwed Fredrik Lindgren. Kubera zajął ósme miejsce, a Woźniak - 11.

Oprócz odniesienia pierwszego polskiego zwycięstwa na PGE Narodowym, Zmarzlik będzie miał w sobotę jeszcze inną okazję, aby zapisać się w historii GP. W karierze wygrał 23 turnieje i jest pod tym względem współrekordzistą z Australijczykiem Jasonem Crumpem. Jeśli wygra, zostanie samodzielnym liderem tej klasyfikacji.

Nowością w tym sezonie jest wprowadzenie oddzielnie punktowanych sprintów, które po raz pierwszy odbędą się w piątek przed warszawskim turniejem. Podzieleni na cztery grupy zawodnicy będą rywalizować tak, jak do tej pory w eliminacjach, a ci z najlepszymi czasami z każdej z nich spotkają się w dodatkowym wyścigu. Jego zwycięzca otrzyma cztery punkty do klasyfikacji GP, drugi - trzy, trzeci - dwa, a czwarty - jeden. Drugie w tym sezonie sprinty odbędą się w Cardiff.

Pierwszy turniej GP odbył się w Warszawie w 2015 roku, ale nie była to udana inauguracja. Rozpadający się jednodniowy tor i problemy z maszyną startową spowodowały przerwanie zawodów po trzech seriach startów. Także późniejsze oficjalne pożegnanie najbardziej utytułowanego polskiego żużlowca Tomasza Golloba nie wypadło zbyt okazale. Wyniki zostały jednak zaliczone, a pierwszym triumfatorem stołecznego turnieju został Słoweniec Matej Zagar. Na najniższym stopniu podium stanął wówczas Jarosław Hampel.

W 2020 i 2021 roku warszawskie zawody zostały odwołane z powodu pandemii, a ściganie na Narodowym wznowiono przed dwoma laty. W ostatnim turnieju najlepszy był Lindgren.

Początek rywalizacji na PGE Narodowym w sobotę o godz. 19. Jak zwykle na trybunach można się spodziewać ponad 40 tysięcy żywiołowo reagujących kibiców sportu żużlowego.