MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święta 2022 pod piramidami. Już wiadomo, gdzie Polacy planują spędzić przerwę świąteczno-noworoczną. Ma być ciepło, tanio i wygodnie

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowa analiza rezerwacji wycieczek na okres świąt i sylwestra 2022/23 wskazuje, gdzie Polacy planują spędzić początek zimy. Nie ma zaskoczenia: jesteśmy spragnieni ciepła i słońca. Do których krajów polscy turyści wybierają się najchętniej, by wypocząć w okresie świąteczno-noworocznym, na co zwracają uwagę, dokonując rezerwacji, jak długo planują zostać? Na te i więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.
Nowa analiza rezerwacji wycieczek na okres świąt i sylwestra 2022/23 wskazuje, gdzie Polacy planują spędzić początek zimy. Nie ma zaskoczenia: jesteśmy spragnieni ciepła i słońca. Do których krajów polscy turyści wybierają się najchętniej, by wypocząć w okresie świąteczno-noworocznym, na co zwracają uwagę, dokonując rezerwacji, jak długo planują zostać? Na te i więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule. Privizer, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Jak wyglądają plany polskich turystów na zagraniczne wycieczki w okresie świąt Bożego Narodzenia 2022 i sylwestra 2022/23? Nowa analiza wskazuje, które kraje cieszą się największym uznaniem Polek i Polaków, na co zwracają uwagę turyści, rezerwując wycieczki, i gdzie ceny wzrosły najmniej mimo szalejącej inflacji.

Spis treści

Święta 2022 pod znakiem egzotycznego all inclusive

Specjaliści z portalu Wakacje.pl, popularnej wyszukiwarki ofert wypoczynkowych i wycieczek all inclusive, przeanalizowali statystyki sprzedaży wyjazdów zagranicznych w terminach od 18 grudnia 2022 do 18 stycznia 2023, by przekonać się, jak i gdzie Polacy zamierzają spędzić święta 2022 i sylwestra 2022/23. Wyniki analizy są bardzo interesujące.

Okazuje się, że mimo drożyzny polscy turyści wcale nie zamierzają siedzieć w domach na przełomie grudnia i stycznia. Nie tylko tłumnie rezerwują pobyty w polskich hotelach i pensjonatach, ale też chętnie rezerwują wycieczki do egzotycznych krajów, by powitać Nowy Rok pod palmami, na plażach nad ciepłymi morzami.

Wiele osób traktuje przerwę między Bożym Narodzeniem a sylwestrem, kiedy dzieci mają wolne od szkoły, a w firmach trwa sezon urlopy, jako idealny czas na coś w rodzaju krótkich „pierwszych ferii zimowych”. To boom na wycieczki all inclusive do ciepłych krajów.

Spora część polskich turystów chętnie ucieka z kraju w jakieś ciepłe miejsce, na Święta albo tuż po Świętach. Chodzi o naładowanie baterii i nagrzanie
Spora część polskich turystów chętnie ucieka z kraju w jakieś ciepłe miejsce, na Święta albo tuż po Świętach. Chodzi o naładowanie baterii i nagrzanie się w słońcu przed powrotem do polskiej zimy. Na zdjęciu: zimowy spacer po plaży w Międzyzdrojach. Andrzej Szkocki/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Gdańsk w konkursie na najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy Europy. Znamy wyniki rywalizacji. Które miejsce zajął polski festyn?

TOP 10 krajów na słoneczne święta i sylwestra

Trudno się dziwić, że polscy turyści wybierają na swoje świąteczno-noworoczne wyjazdy przede wszystkim te kierunki, gdzie pogoda jest gwarantowana. Nigdzie kontrast między polską zimą a lokalną pogodą nie jest tak przyjemny, jak w egzotycznych państwach południa lub wschodu.

Które kraje Polacy odwiedzą najtłumniej w grudniu 2022?

Najpopularniejsze kierunki wycieczek świąteczno-noworocznych Polaków:

 1. Egipt
 2. Hiszpania
 3. Dominikana
 4. Tajlandia
 5. Zjednoczone Emiraty Arabskie
 6. Tanzania
 7. Meksyk
 8. Cypr
 9. Malta
 10. Oman

Pięć pierwszych krajów to łącznie 55% rezerwacji wycieczek na okres świąteczno-noworoczny 2022/23. Egipt zwyciężył właściwie w każdej kategorii, przeanalizowanej przez Wakacje.pl. Oto one:

Kraje najczęściej wybierane na wyjazdy przez singli to:

 1. Egipt
 2. Malta
 3. Turcja
 4. Cypr
 5. Grecja

Wśród krajów najchętniej wybieranych przez pary dominują:

 1. Egipt
 2. Cypr
 3. Malta
 4. Hiszpania
 5. Turcja

Rodziny z jednym dzieckiem najczęściej rezerwują wycieczki do:

 1. Egiptu
 2. Hiszpanii
 3. Malty
 4. na Cypr
 5. Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Rodziny z dwójką dzieci najchętniej wybierają:

 1. Egipt
 2. Maltę
 3. Hiszpanię
 4. Cypr
 5. Zjednoczone Emiraty Arabskie

- Jak co roku o tej porze widzimy duże zainteresowanie dalekimi krajami – mówi Jolanta Kołodziejczyk, ekspertka Wakacje.pl. – Króluje Egipt, ale na uwagę zasługuje też Tajlandia, która szybko zyskuje na popularności po dwuletniej przerwie spowodowanej koronawirusem.

Hiszpania leży stosunkowo niedaleko, a jej łagodna zima, zwłaszcza na południu i Balearach, to dla Polaków jakby wiosna czy nawet lato.
Hiszpania leży stosunkowo niedaleko, a jej łagodna zima, zwłaszcza na południu i Balearach, to dla Polaków jakby wiosna czy nawet lato. dorianm, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: 7 europejskich miast, do których tanio polecimy w grudniu. Gdzie polecieć w okresie świątecznym z Krakowa?

Święta pod palmami? Owszem, ale wylot z najbliższego lotniska i all inclusive

Polacy nie lubią za bardzo kombinować, gdy chodzi o planowanie zimowych wyjazdów. Obecnie najlepiej sprzedają się wycieczki do tych krajów, do których można dolecieć z Polski bezpośrednio.

Turyści najchętniej też rezerwują wycieczki z wylotami z tych lotnisk, które leżą najbliżej ich miejsca zamieszkania: 45% klientów biur podróży najpierw zapoznaje się właśnie z takimi ofertami.

Które lotniska w Polsce są najpopularniejsze wśród turystów w okresie świąteczno-noworocznym?

 • Warszawa: 41,15% sprzedaży. Najpopularniejsze kierunki wycieczek w okresie Świąt i sylwestra 2022/23: Egipt, Malta, Hiszpania, Tajlandia, ZEA
 • Katowice: 24,62% sprzedaży. Najpopularniejsze kierunki: Egipt, Cypr, Hiszpania, Dominikana, Malta
 • Wrocław: 8,34% sprzedaży. Najpopularniejsze kierunki: Egipt, Cypr, Malta, Turcja, Hiszpania
 • Gdańsk: 6,97% sprzedaży. Najpopularniejsze kierunki: Egipt, Cypr, Malta, Turcja, Hiszpania
 • Poznań: 5,90% sprzedaży. Najpopularniejsze kierunki: Malta, Hiszpania, Tanzania, Portugalia, Cypr

Jeśli chodzi o sposób wyżywienia, jak zawsze dużą przewagę ma all inclusive (63,62%) – ta forma wycieczek pozwala z góry zaplanować wszystkie koszty i nie narażać się potem na dopłaty w czasie pobytu.

Karaiby to niemal synonim wakacji. Słoneczna wyspa Dominikana oferuje świetną pogodę przez cały rok.
Karaiby to niemal synonim wakacji. Słoneczna wyspa Dominikana oferuje świetną pogodę przez cały rok. ilfede, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Ceny wycieczek na Święta i sylwestra rosną, ale nie wszędzie odstraszają

Ceny wycieczek w okresie świąteczno-noworocznym 2022/23 są wyższe niż w poprzednim sezonie. Konkretna różnica może wynosić od kilku do ponad 20%, w zależności od kierunku i liczby uczestników.

Najmniej zdrożały wycieczki dla rodziców z jednym dzieckiem na Maltę. Różnica w porównaniu z 2021 r. wynosi niecałe 5%.

Pobyty w Egipcie podrożały o wiele bardziej: tu różnica cen rocznych dla wycieczek dla dwóch osób wynosi prawie 26%.

Najmniej dla par zdrożał Cypr (13,5%), a dla rodzin z dwójką dzieci – Hiszpania (10,2%).

Czytaj też: Święta 2022: ceny zagranicznych wycieczek poszybowały w górę, ale i tak jest lepiej niż w Polsce. Alpy tańsze od Tatr, Malta od Bałtyku

Długość wycieczki? Standardowo albo idziemy na całość

Jednym ze sposobów radzenia sobie z wyższymi cenami jest skracanie urlopów zimowych. Nadal najwięcej wycieczek trwa 7 dni (prawie 54%), ale widać, że tygodniowe wypoczywanie w tropikach powoli traci na popularności (ponad 4 punkty procentowe spadku w porównaniu do 2021 r.). O prawie 6 punktów procentowych wzrosło zainteresowanie wycieczkami trwającymi od 1 do 6 dni (14,75% rezerwacji).

Polacy jednak nie rezygnują zupełnie z dłuższych wyjazdów. O ponad 3 punkty procentowe wzrosło zainteresowanie wyjazdami trwającymi między 8 a 13 dni (21% rezerwacji), choć wycieczki jeszcze dłuższe są już wyraźnie mniej popularne. Dwutygodniowe wyjazdy mogą być częścią trendu tzw. revenge travel lub po prostu wynikać z chęci wykorzystania przez turystów sezonu urlopowego w okresie świąteczno-noworocznym do maksimum.

Tajlandia otworzyła się na turystów po pandemii koronawirusa i powoli odzyskuje dawną popularność wśród Polaków.
Tajlandia otworzyła się na turystów po pandemii koronawirusa i powoli odzyskuje dawną popularność wśród Polaków. magicinfoto, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Polacy nie czekają na ostatnią chwilę. Wycieczki na Święta i sylwestra rezerwują z wyprzedzeniem

Polscy turyści przez większą część roku ociągali się z dokonywaniem rezerwacji pobytów np. w polskich hotelach, odkładając decyzje do ostatniej chwili. W przypadku zagranicznych wycieczek w okresie Świąt i sylwestra już tak nie jest.

Większość klientów biur podróży (40%) rezerwuje swoje wyjazdy świąteczno-noworoczne z wyprzedzeniem sięgającym od 30 do 60 dni, kolejne 23% - z wyprzedzeniem między 61 a 90 dni, a pozostałe 30% z wyprzedzeniem ponad 91 dni.

Tylko 7,35% turystów decyduje się na zakup wycieczki na niecały miesiąc przed startem.

Źródło: Wakacje.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągają polskich turystów, spragnionych przede wszystkim zabawy w wielkim mieście, wypoczynku na bogato.
Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągają polskich turystów, spragnionych przede wszystkim zabawy w wielkim mieście, wypoczynku na bogato. masterlu, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Nowy ranking najniebezpieczniejszych krajów świata. Na liście jest Polska. Jak oceniono poziom bezpieczeństwa w naszym kraju?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święta 2022 pod piramidami. Już wiadomo, gdzie Polacy planują spędzić przerwę świąteczno-noworoczną. Ma być ciepło, tanio i wygodnie - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński