Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentów coraz więcej. Politechnika Morska rośnie w siłę

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wideo
od 16 lat
Politechnika Morska zakończyła nabór na stacjonarne studia pierwszego stopnia. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników - zapewnia Agnieszka Deja prorektor d.s. kształcenia Politechniki Morskiej. - Zainteresowanie niektórymi naszymi kierunkami przewyższyło nasze oczekiwania. Już po przeprowadzeniu pierwszego naboru mamy 920 studentów. To więcej niż w poprzednich latach.

Na Politechnice Morskiej w Szczecinie nikt nie narzeka na niż demograficzny. Po zakończeniu rekrutacji - pierwszego etapu naboru - się okazało, że chętnych na podjęcie studiów jest o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

- Nabór przebiegł bez żadnych problemów - przyznaje prorektor PM Agnieszka Deja.

Jak się okazuje, największą popularnością w tym roku cieszyła się informatyka.

- Tu mamy komplet. Na ten, jeden kierunek nie będziemy już przeprowadzać drugiego naboru.

Tradycyjnie już, dużym zainteresowaniem cieszyły się również kierunki związane z morzem i pływaniem, czyli nawigacja i logistyka. Tu liczba kandydatów z roku na rok rośnie. Podobnie jest na mechatronice. Przykładowo: w ubiegłym roku na tym kierunku było 32 kandydatów, a w tym jest 71.

Każdy z pięciu wydziałów szczecińskiej Politechniki Morskiej zanotował wzrost liczby studentów. Jak podkreśla rektor Deja, są kierunki, do których uczelnia przywiązuje szczególną uwagę, np. do Inżynierii przemysłowej i morskich elektrowni wiatrowych (jedyny inżynierski kierunek w kraju). Na szczęście one również zanotowały znaczny wzrost zainteresowania absolwentów szkół średnich.

- To pokazuje, że nasza filozofia rozwoju uczelni pokrywa się z zapotrzebowaniem rynku - zauważa pani rektor. - Do tej pory słyszeliśmy, że coraz trudniej znaleźć kandydatów, szczególnie na kierunki ścisłe, z natury trudne. My mamy inne doświadczenia, do nas trafiają młodzi ludzie, którzy są coraz ambitniejsi, świadomi tego, że jeśli teraz poświęcą czas na kształcenie, to potem, zdobywając atrakcyjny zawód, będą mieć zabezpieczone bezpieczeństwo finansowe i pracę.

Sukces uczelni wynika m.in. z tego, że od wielu lat Politechnika współpracuje ze szkołami średnimi - np. technikami morskimi, technikami żeglugi śródlądowej.

- Te szkoły dostarczają nam świadomego kandydata. Mamy szkoły, z którymi podpisaliśmy listy intencyjne gwarantujące wzajemną współpracę. Jak widać przynosi to pozytywne rezultaty. W tym roku z jednej klasy zgłosiło się do nas aż ośmiu uczniów.
Władze uczelni podkreślają, że obecnie PM kształci nie tylko marynarzy ale ludzi, którzy w przyszłości pracować będą w szeroko pojętej gospodarce morskiej.

- Czyli nie tylko pływanie ale też logistyka i transport a nawet mechatronika czy robotyka. Choć wszystko jednak nakierowane na gospodarkę morską.

Blisko 30 proc. studentów to obcokrajowcy - są więc kierunki, w których kształcenie prowadzone jest w języku angielskim, np. nawigacja. Co ciekawe studiują na nich również Polacy.

We wtorek, 25 lipca, Politechnika rozpoczęła kolejny nabór.

- Mamy jeszcze trochę wolnych miejsc, więc zapraszamy chętnych do studiowania na naszej uczelni - pierwsi kandydaci już się zgłaszają.

Kierunki studiów stacjonarnych, pierwszego stopnia:

  • Wydział Nawigacyjny: Nawigacja, Nawigacja w języku angielskim, Geodezja i kartografia, Oceanotechnika - budowa jachtów i okrętów, Żegluga Śródlądowa.
  • Wydział Mechaniczny: Mechanika i budowa maszyn, Mechanika i budowa maszyn w języku angielskim, Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.
  • Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu: Logistyka, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Transport, Zarządzanie
  • Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki: Mechatronika, Automatyka i robotyka
  • Wydział Informatyki i Telekomunikacji: Informatyka, Teleinformatyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński