Stargardzki ośrodek sportu: Dbają o rekreację od 70 lat

  Stargardzki ośrodek sportu: Dbają o rekreację od 70 lat

  Wioletta Mordasiewicz wioletta.mordasiewicz@polskapress.pl

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Stargardzki ośrodek sportu: Dbają o rekreację od 70 lat
  1/3
  przejdź do galerii
  Wystawą w parku Chrobrego uczcił Ośrodek Sportu i Rekreacji Stargard swój jubileusz. Urodziny świętował też współorganizując tam festyn. Od początku istnienia OSiR organizuje nam czas.
  Początki Ośrodka Sportu i Rekreacji Stargard przy ulicy Szczecińskiej sięgają czasów przedwojennych. W roku 1935 roku był to Stadtisches Hallen und Sonnenbad, ośrodek zbudowany dla niemieckich sportowców. Niewiele jest informacji na temat tego, co się działo z nim przez kolejnych 10 lat.

  - Jeśli znasz naszą historię z tego okresu bardzo prosimy o kontakt - apeluje dyrekcja Ośrodka Sportu i Rekreacji na stronie internetowej.

  Na niej zawarte są dalsze losy placówki aż po współczesność.

  Dbać o rekreację

  Ośrodek Pływacki w Stargardzie utworzono w 1946 roku. Powstało wtedy jednocześnie Zrzeszenie Sportowe „Spójnia”. Pierwszym kierownikiem ośrodka był Konrad Karaszewski. Pełnił tę funkcję do 1955 roku. Po nim kierowanie na trzy lata objął Bogdan Binkowski. Następnie w 1958 roku szefem ośrodka do 1990 roku był Marian Tymaszuk. W tym czasie ośrodek zmieniał nazwę, ale misja zostawała ta sama: dbać o rekreację i czas wolny mieszkańców. 1 stycznia 1959 r. Główny Komitet Kultury Fizycznej powołał do życia zakład budżetowy tj. Wojewódzki Ośrodek Pływacki.

  - Od tego czasu nastąpił generalny i dynamiczny remont pływalni - czytamy o historii OSiR na stronie internetowej. - Kapitalne remonty urządzeń oraz budowa nowych z funduszów Totalizatora Sportowego spowodowały, że był on nie tylko jednym z przyjemniejszych, ale również i najlepiej wykorzystanych w kraju. Po remoncie nastąpił szybki rozwój sportu pływackiego. Utworzono pierwszą szkółkę pływacką, która była zalążkiem Klubu Pływackiego „Neptun”. Dwa miesiące później WOP powołano Klub Pływacki „Neptun”.

  Pływalnia wychowała zawodników, którzy rozsławili Stargard. To na przykład wychowankowie KP „Neptun”: Zofia Wędzina, Anna Duczyńska, Henryk Depta, Halina Paradowska, Barbara Krajewska oraz Elżbieta Zombek i podwójny olimpijczyk Władysław Wojtakajtis. W 1961 roku obok basenu wybudowano korty tenisowe, uruchomiono hotel z 35 miejscami i kawiarnię. Rok później powołano Powiatowy Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku. Obejmował on swoim zasięgiem teren powiatu stargardzkiego. W skład POSTiW wchodziły Wojewódzki Ośrodek Pływacki w Stargardzie, Ośrodek Wypoczynkowo-Przywodny Miedwie, Stadion Miejski w Stargardzie, a także boisko sportowe w Chociwlu.

  Powołano OSiR

  W 1976 roku powołano do życia Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stargardzie Szczecińskim. W jego zarządzie były: kryta pływalnia z basenami dużym i małym, sauna, gabinet odnowy biologicznej, świetlica z biblioteką, wypożyczalnia sprzętu kąpielowego, sala gimnastyczna, a ponadto korty tenisowe i boiska do siatkówki. OSiR zarządzał też stadionem, który w 1984 roku został przekazany Ludowemu Klubowi Sportowemu „Pomorze” i ośrodkiem w Zieleniewie. OSiR zarządzał też stargardzkim amfiteatrem. Dopiero w 1984 roku miejski amfiteatr przekazano do administrowania Stargardzkiemu Centrum Kultury. Od 1 sierpnia 1990 roku do 15 listopada 1994 roku dyrektorem ośrodka był Tomasz Górecki.

  - Początek lat dziewięćdziesiątych to okres poważnych remontów szczególnie na pływalni, która jako obiekt z okresu przedwojennego wymagała gruntownej renowacji - informuje Ośrodek Sportu i Rekreacji.

  Czas na miss

  OSiR wpadł na pomysł, by urozmaicić kalendarz imprez o wybory najpiękniejszej dziewczyny nad jeziorem Miedwie. Pierwsze odbyły się 6 lipca 1991 roku.

  - Najwięksi eksperci od kobiecej urody rozpoczęli „wyławianie” kandydatek - wspominają pracownicy OSiR pierwsze wybory najpiękniejszej. - Niektóre zgadzały się chętnie, niektóre po długich namowach, niektóre uciekały w popłochu. Przed 14 dziesiątka najpiękniejszych została jednak fachowo wyselekcjonowana. W jury zasiedli przedstawiciele organizatorów i sponsorów. Panie prezentowały się z piłkami plażowymi, przedstawiły się, mówiły o swoich zainteresowaniach. Były też gry plażowe i przejście z miseczką wody na głowie. Pomiędzy prezentacjami odbywały się pokazy kulturystów. Muzyczną oprawę stworzył zespół Old Bays Jazz.

  Pierwszą koronę włożono na głowę Annie Maślance. Każdego roku wybory oraz towarzyszące im imprezy przyciągały tłum nad Miedwie. Obecnie OSiR już tej imprezy nie organizuje. Dyrekcja tłumaczy, że ze względu na duże koszty. Tymczasem są inne, pilne potrzeby.

  We wrześniu 1991 roku w obiekcie utworzono siłownię, wyremontowano nieckę, wymieniono okna. Sześć lat później uruchomiono solarium i szkółkę tenisową. W tym też roku OSiR przejął w zarząd halę sportową, która była potem remontowana. Od 2007 r. OSiR zarządza hotelem przy Pierwszej Brygady. Dwa lata później z zakładu budżetowego OSiR przekształcił się w spółkę. Od 1994 roku dyrektorem OSiR był Zbigniew Sowa. Obecnie tę funkcję pełni Beata Radziszewska.


  Polecamy na gs24.pl:


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Stargardu

  Wideo ze Stargardu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów