MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Srebro staje się coraz popularniejszym prezentem ślubnym lub komunijnym. Sprawdź, ile trzeba wydać na srebrne sztabki i monety

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Dotychczas tylko 11 proc. Polaków kiedykolwiek kupiło srebro inwestycyjne. Adam Stroniawski z Mennicy Skarbowej w rozmowie z nami przyznaje, że srebro jest „metalem niedoszacowanym i niedocenionym przez klientów". – Uważamy, że czasy srebra nadejdą – dodaje. – Warto podkreślić, że jest to towar, który może przynieść w dłuższej perspektywie czasu znacznie szybszą i znacznie wyższą stopę zwrotu – podkreśla. Co ciekawe, srebro staje się coraz popularniejszym prezentem komunijnym lub weselnym.

Spis treści

Na prezent powinniśmy przeznaczyć od 100 do 300 zł.
Sztabki i monety ze srebra są dobrym pomysłem na prezent o charakterze inwestycyjnym. Kwota przeznaczona na prezent winna wynosić od 100 do 300 złotych. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press

Srebro coraz popularniejsze wśród inwestorów?

Okazuje się, że nieco ponad 1 na 10 osób (11 proc.)dotychczas zakupiła srebrną sztabkę lub srebrną monetę bulionową. Cały czas największą popularnością cieszy się złoto. Jednak dotychczas jedynie 14 proc,. Polaków kiedykolwiek kupiło złote produkty inwestycyjne – wynika z badania przygotowanego na zlecenie Mennicy Skarbowej przez pracownię ARC Rynek i Opinia.

– Obserwujemy coraz większe zainteresowanie zakupem srebra, które jest metalem niedoszacowanym i niedocenionym przez klientów – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Adam Stroniawski, Dyrektor Zarządzający ds. sprzedaży Mennicy Skarbowej. – Uważamy, że czasy srebra nadejdą – dodaje i podkreśla, że jest duży potencjał na wzrost cen tego metalu.

Ekspert podaje, że obecnie cena za 1 uncję srebra kształtuje się na poziomie 150 zł, czyli około 23 dolarów. To, jak wyjaśnia, powoduje, że srebro staje się kruszcem bardziej atrakcyjnym, ponieważ próg wejścia, jeżeli chodzi o jego zakup, jest zdecydowanie niższy niż w przypadku złota inwestycyjnego.

Spodziewamy się, że przed srebrem „złote czasy”, które w końcu wyjdzie z tego cienia – mówi. – Warto podkreślić, że jest to towar, który może przynieść w dłuższej perspektywie czasu znacznie szybszą i znacznie wyższą stopę zwrotu, natomiast jest ono obarczone również ryzykiem większej zmienności, korekty w górę czy w dół – zauważa. Osoby, które planują zakup srebra inwestycyjnego, muszą bacznie obserwować ten kurs.

Ekspert wzrost zainteresowania zakupem srebra inwestycyjnego tłumaczy względami zarówno makro, jak i mikroekonomicznymi. Stroniawski przypomina, że srebro jest produktem mocno wykorzystywanym przez przemysł oraz medycynę. Również najnowsze, zaawansowane technologie wykorzystują srebro. – Sądzę, że to jest ten powód, że na rynku może zacząć brakować tego srebra, a co za tym idzie, jego wycena wzrośnie – prognozuje.

– Okazuje się, że tylko 14 proc. Polaków miało do czynienia i zakupiło złoto inwestycyjne, w przypadku srebra ten odsetek jest jeszcze niższy, bo około 11 proc., naszych rodaków dokonało zakupu srebra inwestycyjnego – wskazuje ekspert. – Więcej osób zainteresowanych jest złotem inwestycyjnym, natomiast odsetek osób zainteresowanych srebrem inwestycyjnym jest zdecydowanie mniejszy, ale z drugiej strony, z roku na rok widzimy zwiększone zainteresowanie, zwiększony popyt na nie – tłumaczy.

Inwestycja w srebro. Co kupują Polacy?

Jeżeli chodzi o zakupy srebra inwestycyjnego, Stroniawski podkreśla jego cenę, która jest sporo niższa od cen złota, dzięki czemu cieszy się coraz większą popularnością wśród prezentów.

– Wśród produktów wykonanych ze srebra inwestycyjnego największą popularnością cieszą się srebrne monety, na drugim miejscu znajdują się srebrne sztabki – wymienia. – Jeżeli chodzi o gramaturę, to największym zainteresowaniem cieszą się sztabki o gramaturze 1 uncji – podkreśla.

Decydując się na zakup srebra, należy pamiętać, że od 2011 roku w Polsce obowiązuje 23 proc. podatek VAT.

Srebro jako prezent komunijny i weselny

Jak podaje Mennica MAzovia, srebro w postaci eleganckiej biżuterii, sztabek i monet bulionowych oraz kolekcjonerskich może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych prezentów. Srebrne prezenty doskonale sprawdzają się przy celebrowaniu urodzin, ślubów czy komunii.

Sztabki i monety ze srebra są dobrym pomysłem na prezent o charakterze inwestycyjnym. – Zazwyczaj są one wykonane ze srebra najwyższej próby tj. 999 lub 9999, więc ich wartość zależy bezpośrednio od aktualnych notowań rynkowych metalu a ta nigdy nie spadnie do zera – wskazano.

– Ogólnie jednak kwota przeznaczona na prezent winna wynosić od 100 do 300 złotych – podano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Srebro staje się coraz popularniejszym prezentem ślubnym lub komunijnym. Sprawdź, ile trzeba wydać na srebrne sztabki i monety - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński