MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy jesteś chory na grypę, COVID-19 i RSV. Skorzystaj z testów combo refundowanych przez NFZ

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
archiwum
Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zamawiać tzw. testy combo, czyli testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą (typu A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV. Za test antygenowy combo i jego wykonanie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Testy są dla pacjentów bezpłatne. O ich wykonaniu decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta. Za test antygenowy combo wskazujący na zakażenie grypą, koronawirusem i RSV oraz za jego wykonanie poradnia POZ otrzyma z NFZ prawie 34 zł (koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji). Test, jest więc świadczeniem płatnym dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Poradnie POZ mogą już je zamawiać.

- Do wszystkich poradni POZ został już wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać - tłumaczy Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaapelowała do lekarzy, aby ci nie wypisywali, a do pacjentów, aby nie oczekiwali wypisania, antybiotyków - w przypadku infekcji wirusowych.

– Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński