SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Jedyny...

  SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Jedyny taki w województwie [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Jedyny taki w województwie [ZDJĘCIA]
  1/28
  przejdź do galerii
  We wtorek w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej oficjalnie zostanie otwarte jedyne w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych i dzieci. To pomoc dla ok. 30 proc. pacjentów więcej, większa przestrzeń i najnowocześniejszy sprzęt.
  Zobacz galerię

  Prace w ramach Centrum Urazowego obejmowały Szpitalny Oddział Ratunkowy, Pediatryczną Izbę Przyjęć i dawny oddział intensywnej terapii.

  - Remont części przeznaczonej dla pacjentów dorosłych odbywał się bez ograniczenia przyjęć – mówi dr n. med. Konrad Jarosz, dyrektor szpitala. - Uzyskaliśmy tam dodatkową przestrzeń, która została zaplanowana na dwóch poziomach. Cześć dolna przeznaczona jest dla pacjentów z ciężkimi obrażeniami, część górna dla przypadków lżejszych. Poszerzona została także wiata dla karetek, teraz jest dwustanowiskowa, co umożliwia podjazd dwóch karetek jednocześnie.

  W ciągu doby w obszarze dorosłych Centrum przyjmowanych jest obecnie ok. 200 dorosłych pacjentów. W obrębie Pediatrycznej Izby Przyjęć został stworzony obszar dziecięcy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego obejmujący obszar przyjęć, terapii natychmiastowej, diagnostyczno-obserwacyjny i konsultacyjny dzięki czemu zwiększono dostępność pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Trafia tu dziś ponad 100 małych pacjentów w ciągu doby.

  Na całe Centrum Urazowe przeznaczono 20 mln zł z unijnej dotacji. Większość z tych pieniędzy została spożytkowana jednak na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Powstanie Centrum to efekt wprowadzonej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z założeniem utworzenia w każdym województwie jednego Centrum Urazowego dla dzieci i dla dorosłych. Szpital przy ul. Unii Lubelskiej mógł sprostać temu zadaniu, gdyż posiada wszystkie jednostki przeznaczone dla dzieci i dorosłych - od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdującego się w bezpiecznej bliskości lądowiska dla śmigłowców, po wysokospecjalistyczne kliniki o profilu zabiegowym, dysponujące całodobowym dostępem do zintegrowanego bloku operacyjnego.

  ZOBACZ TEŻ: Tych leków może brakować w aptekach! [LISTA]  Centrum Urazowe to jeden z trzech zrealizowanych projektów, które teraz mają swój finał w placówce. Kolejnym jest doposażenie jednostek szpitala, które udzielają świadczeń pacjentom onkologicznym.

  - W ramach projektu europejskiego, który wygraliśmy, za przekazane 15 mln zł zakupiliśmy m.in.: gammakamerę połączoną z tomografem, ministerstwo zdrowia zakupiło nam drugą. Dzięki temu jeszcze lepiej będziemy mogli między innymi diagnozować pacjentów z nowotworami kości – zauważa dr Konrad Jarosz. - Zakupiliśmy także tomograf dedykowany pacjentom onkologicznym, rezonans 3-teslowy, jeden z najnowszych, do diagnostyki głównie nowotworów centralnego układu nerwowego. A także inne urządzenia, np. do nadań USG, wieżę endoskopową, laparoskopową, gastroskop.

  Ostatni projekt dotyczy diagnostyki i leczenia niepłodnych par.

  - Wzbogaciliśmy się o sprzęt wart 1 mln zł do mało inwazyjnych operacji, które pozwalają leczyć dolegliwości, które wpływają na płodność - dodaje dyrektor. - Chodzi o to byśmy parom, które zgłoszą się do nas po pomoc, mogli bezpłatnie zdiagnozować przyczynę i równocześnie zastosować wskazane leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne. U części par nasze możliwości się wyczerpują, wtedy otrzymują one diagnozę i np. informację, że jedynym rozwiązaniem jest in vitro.

  Całkowita wartość zrealizowanych projektów to ponad 40 mln 782 tys. zł. Szpital otrzymał środki finansowe w formie dotacji z Unii Europejskiej w wysokości ponad 29 mln zł oraz z ministerstwa zdrowia blisko 6 mln zł. Pozostałe koszty to środki własne szpitala.

  ZOBACZ TEŻ: Kulisy zdrowia: Odra. Dlaczego choruje więcej osób? Jak się ochronić? [WIDEO]
  POLECAMY TEŻ: Pomorzany: Nowa metoda leczenia doceniona w Europie  ZOBACZ TEŻ: Pomorzany: Hologram na sali operacyjnej. Chirurg oglądał organy pacjenta w powietrzu [WIDEO]

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.gs24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »